Контакт

Спорт

Левендовски во 90.минута го урна рекордот на Герд Милер

Објавено пред

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левендовски, испиша историја во Бундес лигата. Полјакот, сезоната во домашното првенство која заврши попладнево, ја заврши со 41 постигнат гол.

Со голот против Аугсбург, Левандовски, го мина на вечната листа Герд Милер, со кого од минатата недела го делеше рекордот.

Роберт Левандовски, во фото-финишот, успеа да го урне рекордот на Милер. Тој голот го постигна во 90.минута и го постави конечниот резултат 5:2.

Спорт

Инсиње го преплаши Имобиле – одлична атмосфера има кај „Азурите“

Објавено пред

Денеска е слободен ден на Европското фудбалско првенство. Поради строгите епидемиолошки мерки фудбалерите имаат ретка можност да ги напуштаат хотелите, па затоа забавата ја бараат секој на свој начин.

Одлична атмосфера владее во таборот на репрезентацијата на Италија, селекцијата која се наметн како еден од неколкуте фаворити за титулата на ЕУРО2020.

На Инстаграм се појави видео снимка на која се гледа како „малиот“ Лоренцо Инсиње се „закача“ со првиот стрелец на „Азурите“ – Чиро Имобиле.

Напаѓачот на Лацио мирно излегува од хотелската соба, но фудбалерот на Наполи имаше изненадување за него:

Прикажи повеќе...

Спорт

„Вратарот“ на Хрватска: Шпанците не трпат кога противникот ја држи топката

Објавено пред

Голманот на фудбалската репрезентација на Хрватска, Доминик Ливаковиќ денеска изјави дека клуч на победата против Шпанија би можело да биде одземање на поседот на противникот кој „не трпи другиот тим да ја држи топката“.

„Одлична репрезентација се, имаат доста млади, добри играчи. Играат добар пресинг. Створија доста прилики, не им одеше, но се надополнија во последниот меч. Треба на почетокот со нив да играме мирно, паметно, да го издржиме нивниот притисок. Тие не трпат кога другиот тим ја има топката во нозете. Мислам дека ние тоа го можеме“ рече Ливаковиќ.

Мечот меѓу Хрватска и Шпанија е предвиден во понеделник на стадионот „Паркен“ во Копенхаген.

Иако селекторот Далиќ рече дека во осминафиналето го добија еден од најтешките противници, „вратарот“ Ливаковиќ смета дека ниту на Шпанците не им е многу драго што мораат да играат против Хрватска.

„Сигурно ние не им бевме првиот пик. Ако сакаме далеку да стигнеме, мора да ги победуваме најсилните репрезентации, мора да ги победуваме сите“ смета Ливаковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јоаким Лев пред Англија: Покажавме сјаен менталитет, но сега се игра на испаѓање!

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Германија, Јоаким Лев вели дека не е загрижен што неговата селекција на ЕУРО 2020 во осминафиналето ќе ги одмери силите со Англија. Тој по завршувањето на шампионатот си оди од селекторската позиција.

Пред мечот со „Гордиот Албион“ ги отфрли критиките за играта на „Панцирите“ во „групата на смртта“.

„Не сум загрижен, тоа ќе биде потполно поразличен меч. Унгарија паркираше автобус, сите беа зад топката, влегуваа во секој дуел. Против Англија ќе биде потполно поинаков меч. Тие играат на свој терен, ќе сакаат да напаѓаат, ќе биде отворен меч“ смета Лев.

Германија има само 5 победи во последните 12 натпревари, па селекторот смета дека екипата мора да ја поправи играта и да биде повнимателна, пред се при прекините.

„Не можеме да ги повторуваме грешките, мора да сме подобри. Сјајна вест е дека ќе играме на `Вембли`. Групната фаза е готова и сега мора да сме поконцентрирани, сега се игра на испаѓање, нашите игри досега не беа премногу добри, но ако одиграме како против Португалија, може да сме јак противник“ смета Јоаким Лев.

Мечот против Англија е во среда, од 18 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија8 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија9 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија9 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион10 часа

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија12 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија13 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија14 часа

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет14 часа

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија14 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа15 часа

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет16 часа

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија1 ден

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет1 ден

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ1 ден

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија1 ден

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија1 ден

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа1 ден

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија1 ден

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија1 ден

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Досие