Контакт

Спорт

Левски бара УЕФА да го поништи вториот гол на Хамрун

Објавено пред

Бугарскиот тим Левски од Софија испрати жалба до УЕФА и бара да се преигра нивниот натпревар против Хамрун. Клубот од Малта, Хамрун стана една од најголемите сензации во летните квалификации, успеа да го елиминира Левски по изведувањето на пенали и да се пласира во плејофот, во Конференциската лига.

dobivaj vesti na viber

Пласман во фазата по групи во најмладото натпреварување на УЕФА, Хамрун ќе брка преку белградски Партизан.
Левски и официјално поднесе жалба до УЕФА и бара реприза на натпреварот, тврдат дека вториот гол на противникот е нерегуларен.

Еден играч на Хамрун, се наоѓа на половината на Левски, кога топката поаѓа од центарот. Токму тој играч потоа добива топка и му асистира на Рајан Камензули. Неговиот гол на Хамрун му обезбеди продолженија. Тимот од Малта потоа на пенали избори место во плејофот.

Судијата Иштван Ковач од Романија го превиде тој детаљ, поради што Бугарите на зелената маса ќе се обидат да се спасат од срамната елиминација.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кипчоге го подобри светскиот рекорд во маратон за 30 секунди!

Објавено пред

Кениската атлетска легендда, Елиуд Кипчоге го собори сопствениот светски рекорд во маратон за 30 секунди, победувајќи на маратонот во Берлин со време од 2 часа, 1 минута и 10 секунди.

dobivaj vesti na viber

Олимпискиот шампион од Рио и Токио, на половина трка имаше темпо со кое ќе ја срушеше „магичната“ бариера од 2 часа, но иако успори во финишот, времето беше доволно да го подобри неговиот рекорд од Берлин во 2018 година. Зад 37-годишниот Кипчоге беше неговиот сонародник, Марк Корир со 2:05:58, додека третото место го освои Етиопјанецот Таду Абате со 2:06:28.

Кипчоге, кој во петокот одби да прогнозира рекорд и изјави дека сака само добр трка, започна фуриозно во првите 10 километри, поддржуван од седум тркачи, пред шампионот од 2021, Гује Адола да успори по 18 километри. Кипчоге остана сам по 25-тиот километар, но откако немаше вистинска конкуренција не можеше да оди на време по 2 часа.

Ова беше четврта победа за Кипчоге во Берлин, со што се израмни со Етиопјанецот Хаиле Гебрселасие, кој победуваше од 2006 до 2009 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Саутгејт: Јас сум вистинскиот човек за Англија на Мундијалот

Објавено пред

Англискиот селектор, Герет Саутгејт инсистира дека тој е „вистинскиот човек“ кој ќе ја предводи Англија на Светското првенство во Катар и покрај катастрофалната сезона во Лигата на нации на УЕФА.

dobivaj vesti na viber

Англија загуби со 1:0 од Италија во петокот, со што се потврди нивното испаѓање во Лига Б, и Саутгејт беше на мета на критики поради конзервативниот пристап во играта, со само еден гол од игра во текот на сезоната.

„Мислам дека сум вистинскиот човек кој треба да ја води Англија на Мундијалот. Мислам дека стабилноста е најважна. Мечот против Италија не беше толку лош, но критиките се оправдани бидејќи имаме низа на порази. Помладите фудбалери во овие мечеви ќе научат многу. Во минатото имавме победи во пријателските мечеви и потоа на големите турнири удиравме во ѕид со квалитетен противник. Сега, добро го познаваме нивото на кое мораме да играме и имаме квалитетни мечеви зад нас“, вели Саутгејт.

Англија нема победа во последните пет меча и постигнато гол од игра повеќе од 450 минути – последната победа беше над Брегот на Слоновата Коска на 29 март. Во последниот меч од Лигата на нации, Англија утре ја пречекува Германија на „Вембли“.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Покрај крвавиот нос, Роналдо ќе биде подготвен за Шпанија

Објавено пред

Кристијано Роналдо преку Инстаграм им прати порака на португалските фанови дека ќе биде подготвен за ибериското дерби против Шпанија и покрај тоа што доби повреда при вчерашната 4:0 победа над Чешка.

dobivaj vesti na viber

Петкратниот освојувач на „Златната топка“ остана со крвав нос при судирот со чешкиот голман Томаш Вацлик на 13 минути пред крајот на натпреварот.

Ова не му пречеше потоа да му асистира на соиграчот од Манчестер јунајтед, Диого Далот за неговиот втор гол.

„Одличен меч, важна тимска победа! Остануваме фокусирани на нашата цел. Благодарност до португалската публика за фантастичната поддршка“, напиша Роналдо на Инстаграм, најавувајќи дека ќе биде подготвен за мечот со Шпанија во вторник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ3 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа5 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет6 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа6 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа6 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија19 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа20 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа21 час

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ21 час

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа22 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија1 ден

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа1 ден

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион1 ден

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...