Контакт

Спорт

Лидс со посебно видео му се заблагодари на Алиоски

Објавено пред

Премиерлигашот Лидс јунајтед потврди дека македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски заминува од клубот по четири години во Јоркшир, порачувајќи му дека „секогаш ќе биде шампион“ со посебно видео со неговите најдобри потези за тимот на Марсело Биелса.

Уште не е познато каде Алиоски ќе ја продолжи кариерата, иако најверојатни се дестинации во Турската Суперлига. Директорот на фудбал на Лидс, Виктор Орта имаше само пофали зборови за Алиоски.

„Знаев дека Џани ќе биде посебен од првиот момент кога пристигна. Емоциите кои ги видов на неговото лице и на неговите родители кога дојде на ‘Еланд Роуд’ беа прекрасен момент. Дури и со тоа, тој ги надмина очекувањата. Ќе им недостасува на сите соиграчи и на цел тим на стадионот“, вели Орта.

Алиоски настапи вкупно 171 пати за „белите“ и имаше 22 постигнати голови. Во 2019/20, тој беше клучен дел од тимот на Биелса со 39 настапи за Лидс да се врати во Премиер лигата, а лани во 36 настапи во елитата постигна два гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Белоти на пат кон „Рамон Санчез Писхуан“

Објавено пред

Италијанскиот репрезентативец Андреа Белоти кариерата ќе ја продолжи во шпанската Ла Лига.

„Спорт Италија“, тврди дека Торино и Севилја го договориле неговиот трансфер.

Договорот на Белоти со Торино истекува наредното лето, што значи дека овој преоден рок е последна шанса клубот да заработи од неговиот трансфер.

Претседателот на Торино, Урбано Каиро, за напаѓачот бара 35 милиони евра. Со Севилја тој договорил размена со доплата.

Торино од трансферот на Белоти ќе заработи 15 милиони евра и од Севилја ќе го добие крилниот напаѓач Мунир ел Хадади.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јапонски шок за Црногорките

Објавено пред

Женската ракометна репрезентација на Црна Гора доживеа непријатно изненадување, во второто коло на олимпискиот турнир. Црногорките забележаа пораз од домашната селекција на јапонија со 26:29.

Голманот на Јапонија, Сакура Катумани со 22 одбрани, беше најзаслужна за победата. Најефикасни беа Ишитате со седум и Сунами со пет гола. Црна Гора ја предводеше Грбиќ со осум гола.

На Црногорките сега им престои жестока борба со Холандија, Норвешка и Јужна Кореја за пласман во четврт-финалето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Импресивни партии на Бошковиќ и Томпсон, реализраа по 34 поени

Објавено пред

Тијана Бошковиќ и Џордан Томпсон се хероини на денот, на одбојкарскиот турнир во Токио. Србинката и Американката имаа импресивни партии во максималните победи на своите репрезентации.

Бошковиќ и Томпсон забележаа по 34 поени, што е за само три поени помалку од олимпискиот рекорд на Бразилката Маријан Стајнбрехер, од полу-финалето против Русија во 2004 година, во кое беа одиграни пет сета.

Србија славеше над Јапонија со 3:0 (25:23, 25:16, 26:24), додека САД славеа над Кина, која го брани златниот медал со 3:0 (29:27, 25:22, 25:21).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа23 минути

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија1 час

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа2 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт2 часа

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија3 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет14 часа

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа14 часа

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа15 часа

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа15 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион17 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија21 час

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија23 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија24 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија24 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија1 ден

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа1 ден

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија1 ден

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет1 ден

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија1 ден

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Досие