Контакт

Спорт

Лига 1 почна со реми без голови меѓу Бордо и Нант

Објавено пред

Француската Лига 1 стана првата топ -5 европска лига, која ја почна сезоната 2020/2021 кога на „Матму атлантик“, Бордо и Нант одиграа без голови.

Франција, за разлика од другите европски големи лиги, ја прекрати сезоната 2019/2020 предвреме прогласувајќи го Пари-Сен Жермен за шампион и додека „светците“ се подготвуваат за неделното финале од ЛШ против Баерн Минхен, почнува шампионатот.

Мечот беше расипан со црвениот картон на фудбалерот на Бордо, Мехди Зеркане, по само 20 минути игра по што двете екипи не успеаја да најдат пат до голот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ибрахимовиќ е заразен со Ковид-19

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ е позитивен на коронавирусот, Информацијата ја објави „Кориере дела Сера“.

Тимот на Ибрахимовиќ, Милан, за пет часа треба да го одигра натпреварот во Лига Европа против норвешкиот тим Бодо Глимт.

Ибрахимовиќ блесна во првото коло во новата сезона кога со два гола им ја донесе победата на милан против Болоња.

Прикажи повеќе...

Спорт

Емотивно збогување на Суарез: Не мислев дека вака ќе заврши

Објавено пред

Луис Суарез кариерата ја продолжува во Атлетико Мадрид. Во чуден трансфер Уругваецот на „Ванда Метрополитано“ доаѓа како слободен играч, иако Атлетико низ разни бонуси ќе и плати на Барселона 6.000.000 евра. Суарез со „јорганџиите“ потпиша две годишен договор, по сезона ќе заработува 9.000.000 евра.

Барселона попладнево му приреди проштална прес-конференција, на која Уругавецот не можеше да ги сокрие емоциите.

„Луди беа последниве денови. „Течеа“ информации, некои работи беа измислени…Тоа ќе ве налути, но морате да се тргнете настрана од такви работи. Морам да уживам во оваа фаза, морам да ѝ бидам благодарен на Барселона за се што проживеав. Сон ми беше да играм за Барселона. Мислев дека тоа ќе биде можно само на „Плејстејшн“, но успеав да го остварам сонот. Барселона е мојот дом“.

Не можеше да ги задржи солзите кога зборуваше како се чувствувал кога играл за Барселона.

„Ова се тешки моменти за мене. Завршува фазата со која се гордеам. Овде створив неколку големи пријателства тоа ме прави среќен. Не замислував дека ќе дојдам до оваа бројка. Горд сум на овие шест години, горд сум што моите деца ме гледаа како играм со неверојатни фудбалери и како освојувам трофеи…Засекогаш ќе се сеќавам на тоа. Благодарност до навивачите што ми даваат поддршка, тоа никогаш нема да го заборавам“, рекол Луис Суарез.

„На сите сакам да им покажам дека се уште можам да играм на високо ниво. Возбуден сум што одам во Атлетико. На знам како ќе биде кога ќе играм против Барселона“, заклучил Суарез, а потоа проговорил и за односот со Роналд Куман.

„Одлуката дека нема да смета на мене ја почитувам. Само побарав од него да продолжам да тренирам со клубот додека не се најде друго решение“.

Луис Суарез во 2014 година од Ливерпул пристигна во Барселона. Кталонците го платија 82.000.000 евра. За шест години одигра 283 натпревари, постигна 198 голови и забележа 109 асистенции.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ја подмладуваат репрезентацијата, па тогаш зошто се тука Меси и Агуеро?“

Објавено пред

Анхел Ди Марија е лут што не добил повик во репрезентацијата на Аргентина за претстојните квалификациски натпревари за пласман на Светското првенство. Играчот на ПСЖ полудел бидејќи му било кажано дека селекторот започнал со подмладувањето на репрезентацијата.

„Доколу реално ги гледате работите тогаш ќе се прашате па зошто тогаш тука е Меси? Зошто се тука Агуеро и Отаменди? Доколку се работи за смена на генерациите тогаш и тие не траб да бидат тука. Имам 32 години и се уште можам да играм на високо ниво, исто како Нејмар и Мбапе“, рекол Ди Марија.

„Не можам да разберам зошто не сум повикан. Никогаш не добив вистинско објаснување, се чини дека не ме сакаат повеќе. Едноставно повеќе не можам да моччам“, завршил Ди Марија кој денес дозна дека е суспендиран на четири натпревари бидејќи на дербито со Марсеј плукна еден противнички фудбалер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на...

Македонија1 час

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет2 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија3 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија3 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија4 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет4 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион5 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ6 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија6 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија6 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија7 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа8 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија8 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа9 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет9 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет19 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет20 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет23 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Досие