Контакт

Спорт

Лилард со 51 ги „крена“ Блејзерси до нова победа

Објавено пред

Портланд трејлблејзерс ја „оживеаја“ својата НБА сезона со 124:121 победа над Филаделфија благодарејќи на неверојатниот меч на Демијан Лилард, кој заврши со фантастични 51 поени.

Лилард се „оправда“ откако ги утна двете слободни фрлања со Лос Анџелес клиперс во саботата, постигнувајќи 15 од своите 51 поени во последните пет и пол минути за Портланд да продолжат со ловот на место во плејофот. За Сиксерси пак, по губењето на Бен Симонс поради повреда, ситуацијата се влоши кога Џоел Ембид го напушти теренот во првата четвртина со повреда на скочниот зглоб.

Сакраменто кингс, пак, веќе немаат шанси за плејофот, откако со 129:112 загубија од Хјусток рокитс. Остин Риверс имаше 41 поен за Рокитс да го подобрат скорот по рестартот на 4:1.

НБА

Портланд – Филаделфија 124:121

Сакраменто – Хјустон 112:129

ЛА Клиперс – Бруклин 120:129©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спортинг Лисабон ја преименуваа академијата во чест на Кристијано Роналдо

Објавено пред

Португалскиот клуб Спортинг Лисабон потврдија дека нивната фудбалска академија ќе го носи името на еден од најславните „продукти“ на младинскиот погон, Кристијано Роналдо.

„Со огромна чест објавуваме дека академијата на клубот ќе го носи името на Кристијано Роналдо (Academia Cristiano Ronaldo)“, потврдија од клубот.

Роден на островот Мадеира на Атлантскиот Океан, Роналдо се приклучи на Спортинг во 1997 година кога имаше само 12 години, а дебитираше во првиот тим во 2002 на 17 години, пред Сер Алекс Фергусон да го пронајде и да го донесе во Манчестер јунајтед во 2003, каде што стана ѕвезда и го продолжи фантастичниот успех со Реал Мадрид и сега со Јувентус.

„Академијата ќе го направи бесмртно името на еден од најголемите симболи кои ги произведе и тоа ќе биде инспирација на сите млади таленти“, додаваат од клубот со мотото: „Еднаш лав, секогаш лав“.

Претходно клубот размислуваше дури да го смени името на нивниот стадион „Естадио Жозе Алваладе“ во чест на Роналдо, а 35-годишниот фудбалер веќе има и аеродром на неговиот роден остров кој го носи неговото име.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракитиќ повеќе нема да игра за Хрватска

Објавено пред

Иван Ракитиќ се повлече од репрезентацијата на Хрватска. Новиот фудбалер на Севилја дресот на Хрватска го носеше од 2007 година, одиграл 106 натпревари, постигнал 15 гола. Со „коцкестите“ во 2018 година го освои второто место на Светското првенство во Русија.

Ракитиќ во репрезентативна пензија заминува како четврти на вечната листа според бројот на настапи во репрезентацијата. Повеќе натпревари за Хрватска од него одиграле само Дарио Срна, Лука Модриќ и Стипе Плетикоса.

На листата на најдобри стрелци Ракитиќ се наоѓа на деветтото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Прва титула за Халеп во Рим

Објавено пред

Симона Халеп ја освои титулата во женска конкуренција на мастерсот во Рим. Халеп дојде до трофејот кога Каролина Плишкова ѝ го предаде мечот при резултат 6/0, 2/1.

Плишкова, која лани победи во Рим по 32 минути игра, го предаде мечот поради болки во грбот.

Халеп на патот до својот прв трофеј во Вечниот град ги победуваше Паолини, Јастремска, Путинцева и Мугуруза, која единствена успеа да ѝ одземе сет на Романката.

Во Рим од 17 часот Новак Ѓоковиќ и Диего Шварцман ќе го одиграат финалето во машка конкуренција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет2 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија2 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија3 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија3 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија4 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија6 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа7 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија7 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија8 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет9 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија9 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет22 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија24 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Досие