Контакт

Спорт

Ливерпул го претстави Дарвин Нуњез: Ќе ми биде чест да играм на „Енфилд“

Објавено пред

Уругвајскиот интернационалец Дарвин Нуњез и официјално е нов фудбалер на Ливерпул. Англискиот премиерлигаш го претстави како ново засилување, а тој во првото интервју потенцираше дека му е чест што ќе игра на „Енфилд Роуд“ и ќе го носи дресот на „црвените“.

dobivaj vesti na viber

„Среќен сум што потпишав за Ливерпул, ова е голем клуб и чест ми е да бидам дел од историјата на „Енфилд Роуд“. Се надевам дека ќе помогнам во иднина да освоиме многу трофеи“, изјави Дарвин Нуњез.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Српски одбојкари одбија да играат против Косово на Балканско првенство

Објавено пред

Српскиот национален тим во одбојка на плажа заврши на деветтото место на Балканското првенство бидејќи се откажа од турнирот пред мечот против Косово. Тимот во состав Марко Макариќ и Вукашин Рајковиќ не сакаше да игра против косовската двојка, иако официјално организаторот објави дека Србија се повлекла поради повреда на еден од одбојкарите.

dobivaj vesti na viber

Сепак, Марко Макариќ на својот Твитер профил ја објави вистинската причина.

„За жал ова е крај на нашиот настап затоа што утре не можеме да излеземе и да играме против Косово. Натпреварувањето го завршуваме гордо на 9. место, бидејќи за нас Косово е Србија“, напиша Макариќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Љупчо Марковски тргнува во нова авантура со Работнички

Објавено пред

Македонскиот прволигаш Работнички денеска ги почнува подготовките за новата сезона во Првата фудбалска лига. „Романтичарите“ имаат нов шеф на стручниот штаб и амбиции да реализираат многу поуспешна сезона од минатата која ја завршија на осмото место во Првата лига.

dobivaj vesti na viber

Љупчо Марковски Калц ја доби довербата на раководството да го предводи Работнички во новиот шампионат. Тој денеска од 18 часот во клупската база ќе ја изврши првата прозивка на фудбалерите, а потоа ќе биде одработен и првиот тренинг.

Засега ново име во редовите на Работнички е голманот Игор Алексовски, поранешниот младински репрезентативец, кој дојде од Ренова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голот на Тео Хернандез најдобар во Серија А

Објавено пред

Милан ја освои шампионската титула, а Тео Хернандез го доби признанието за најдобар гол за изминатата сезона во Серија А. Неговиот погодок е избран за најдобар во италијанскиот шампионат за минатата сезона.

dobivaj vesti na viber

Тој мина 60 метри и во стилот на Диего Марадона нанижа неколку дефанзивци, а потоа успеа ја затресе мрежата на Аталанта.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион5 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија7 часа

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Свет8 часа

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија8 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет10 часа

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија10 часа

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет21 час

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет22 часа

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет23 часа

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија23 часа

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион1 ден

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет1 ден

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија1 ден

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа1 ден

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа1 ден

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија1 ден

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа1 ден

Украина и Молдавија со кандидатски статус; Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...

Македонија1 ден

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира договорот за пријателство

Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи,...