Контакт

Спорт

Ливерпул и Сити со фантастично реми во битка на последните два англиски шампиони

Објавено пред

Дербито на англиската Премиерлига, дуелот на последните два англиски шампиони, Ливерпул и Манчестер сити не разочара, носејќи многу емоции, четири гола и 2:2 реми кое значи дека пред интернационалната пауза, Челси ќе остане лидер во англиската елита.

dobivaj vesti na viber

Мечот на „Енфилд“ почна со неверојатна доминација на тимот на Пеп Гвардиола, кои имаа супериорно прво полувреме со огромен процент на посед на топката, но пред голот на Алисон Бекер немаше многу опасни ситуации.

Ливерпул, сепак, се созеде на почетокот на второто полувреме, почнувајќи го далеку подобро, што резултираше со водство преку Садио Мане во 59. минута од мечот. Фил Фоден со својот прв гол во новата сезона во 69. минута израмни на 1:1, пред Салах да постигне апсолутно фантастичен гол за ново водство на „црвените“ во 76. минута, неколку минути откако Џејмс Милнер не доби втор (заслужен) жолт картон, кој предизвика бурна реакција на Пеп Гвардиола. Сепак, Сити остане непоразен, откако Кевин де Брујне во 81. минута упати силен удар, кој се одби од Матип и заврши во голот на Алисон.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Барди постигна гол, Трабзон загуби од Кајсериспор

Објавено пред

Актуелниот шампион на Турција, Трабзон уште еднаш киксна на домашен терен. Во рамките на 27.коло во турската Супер лигата, Кајсериспор славеше во Трабзон со 4:3.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот репрезентативец Енис Барди, играше во второто полувреме и успеа да постигне гол. Во 54.минута тој реализираше пенал и го израмни резлтатот на 3.3. Инаку ова беше петтиот гол за Барди од почетокот на сезоната во Турција.

Трабзон успеа да се врати по минусот од два гола (1:3), на крајот победникот го реши Карлос Мане во 63.минута.

Трабзон се петти на табелата со 44 бода, Кајсериспор се седми со 41 бод.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал ја продолжи победничата серија, шест гола на мечот Брајтон-Брентфорд

Објавено пред

Спектакуларен натпревар, во 29.коло одиграа на „Амекс“ во Брајтон, домашниот тим и Брентфорд. Гостите од Лондон три пати водеа, Брајтон три пати успеаше да израмни. На крајот резултатот беше 3:3. Победа попладнево забележа и лидерот Арсенал.

dobivaj vesti na viber

Брајтон и Брентфорд одиграа еден од најдобрите натпревари од почетокот на сезоната во Премиер лигата.

Брентфорд водеше двапати во првото полувреме, со головите на Јансон и Тони, но домаќинот се враќаше во мечот, прво преку Митома, а потоа и преку Велбек. Особено атрактивен беше голот на Јапонецот Митома, откако му аситираше голманот Стил, а тој потоа успеа да го лобува најдобриот играч на натпреварот Давид раја.

Брентфорд поведе и по трет пат, овој пат преку Пинок во 49. минута. До крајот на мечот Брајтон изврши сичен притисок, домаќинот изведе 14 корнери, а упорноста ја наплати во 90.минута со голот од пенал на Мекалистер.

Арсенал славеше над Лидс со 4:1. Серијата ја отвори Жесус од пенал. За Бразиелцот ова беше прв гол уште од октомври минатата година кога се повреди. На 2:0 зголеми Вајт, а потоа Жесус го постигна својот втор гол. Кристенсен намали во 76.минута, а конечниот резултат го постави Џака во 84.минута.

Арсенал со натпревар повеќе има плус од осум бода во однос на Манчестер сити.

Без победник заврши натпреварот Нотингем Форест-Вулверхемптон (1:1), додека идентични победи од 2:1 забележаа Борнмут над Фулам и Крситал Палас против Лестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голем кикс за Лајпциг против Мајнц, Унион Берлин се поблиску до Лигата на шампионите,

Објавено пред

Мајнц го направи најголемото изненадување попладнево во Бундес лигата. Во 26.коло, Мајнц победи во Лајпциг со 3:0. Баер Леверкузен убедливо победи на гостувањето кај Шалке, Херта освои важен бод на гостувањето во Фрајбург, а Волвфбург во 96.минута се спаси од пораз против Аугсбург.

dobivaj vesti na viber

Лајпциг полека губи чекор во борбата за место во Лигата на шампионите. Тимот предводен од Марко Розе од клупата беше изненадувачки поразен од Мајнц на домашен терен – 0:3.

Гостите поведоа веќе во деветтата минута, прецизен беше Ингвартсен. Мајнц не застана тука, гостите одиграа уште подобро и преку Ажорк во 57. и Кор десет минути подоцна го потврдија триумфот доближувајќи ги до седмото место и пласманот во Европа.

Киксот Лајпциг го искористи Унион Берлин кој славеше убедлив триумф против Штутгарт – 3:0 на домашен терен. Швабите дадоа отпор во првото полувреме, но во вториот дел веќе немаа сили.

Унион Берлин поведоа преку Бекер во 51. минута, Беренс го удвои водството во 65. минута, а три минути подоцна автогол си постигна Харагучи. Унион сега има шест бода повеќе од петтопласираниот Лајпциг.

Шанса да се одлепи од тимот на Марко Розе имаше и Фрајбург, но на домашен терен одигра само нерешено против Херта – 1:1. Домашните поведоа преку Гриф во 52. минута, но беа шокирани со голот на Нганкам во 77. минута.

Волфсбург пред своите гледачи избегна пораз од Аугсбург – 2:2. Трагичар беше Арнолд, кој најпрвин си постигна автогол во втората минута, а потоа промаши пенал во 21. минута.

Казната стигна многу брзо, Бериша ја удвои предноста на гостите. До крајот на мечот Волфсбург успеа да го намали резултатот преку Валдшмит кој беше прецизен во 83. минута, а во шестата минута од судиското надополнување израмни Нмеча.

Леверкузен се прошета низ Гелзенкирхен, славејќи со убедливи 3:0. Баер ги постигна сите три гола во преостанатиот дел од натпреварот, Фримпонг во 50., Виртц во 61. и Азмун во 90+2. минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ24 минути

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија1 час

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија2 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Регион3 часа

Бугарите повторно на гласање: Петти вонредни избори за неполни две години

Во Бугарија денеска владее изборен молк бидејќи во недела се одржуваат петтите вонредни избори за неполни две години. Никаков вид...

Македонија4 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија5 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија7 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет8 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија9 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија9 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет10 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ23 часа

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет23 часа

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...