Контакт

Спорт

Ливерпул ќе го обновуваат вечниот „Енфилд“

Објавено пред

Ливерпул објавија дека планираат „амбициозен“ проект за обнова на нивниот стадион „Енфилд“, посебно на трибината „Енфилд роуд“, откако пред три години ја обновија „Главната трибина“.

Како дел од процесот, шесткратниот европски шампион, заедно со локалната заедница и акционерите во клубот ќе направат план кој ги „следи амбициите и аспирациите на клубот“. Со ова обновување, „Енфилд“ ќе го зголеми капацитетот над 60.000 седишта.

Неверојатниот „Енфилд“ е дом на Ливерпул од формирањето на клубот во 1892 година, а исто така беше дом и на градските ривали Евертон, пред тие да се преселат на „Гудисон парк“.

Спорт

Икарди: Во ПСЖ сум бидејќи беше време да бидам во победнички тим!

Објавено пред

Мауро Икарди очигледно решил да „плукне во стариот бунар“, откако во интервју со францускиот „Канал плус“ изјави дека го направил трансферот од Интер во Пари Сен-Жермен бидејќи било крајно време да „дојде во победнички тим, тим кој може да освојува титули“.

Икарди го комплетираше трансферот во францускиот шампион во последниот ден од преодниот рок, со едногодишна позајмица со опција за купување за 65 милиони евра.

„Дојдов тука да играм. Ако пристигнете во тим со опција за купување, знаете дека морате да се покажете за клубот да реши да ве купи. Ќе видиме што ќе се случи следното лето. Бев седум години во Интер и сонот беше да играм во Лигата на шампионите и го направивме тоа лани, но никогаш не освојувавме ништо. Сметав дека дојде време да дојдам во победнички клуб, кој може да се бори за титули. Време да почнам да победувам. ПСЖ е клуб полн со шампиони и тоа го посакував“, вели Икарди.

Тој ги отфрла тврдењата во италијанскиот печат дека неговата сопруга и агент, Ванда Нара била виновна за тензиите со Интер.

„Со Ванда сум веќе седум години, таа е славна личност исто како мене и знаеме што значи тоа. Но, тоа не го менува начинот на кој размислувам или играм, во спротивност немаше да имам 150 гола со Интер. Тоа што ја имам Ванда како агент е најдобрата одлука за моето семејство и мојата кариера. Не размислував многу, јас сум човек кој ги третира мажите и жените еднакво“, додава Аргентинецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Монтела нема победа со Фиорентина откако го вработија во април!

Објавено пред

Фиорентина пропушти сигурна победа против Аталанта во еден драматичен меч, по што имаат неславна серија од 18 натпревари без победа во Серија А, нивна најлоша серија од 1938 година, нешто што го загрижува тренерот Винченцо Монтела.

Виола имаше 2:0 предност против Аталанта, но тие успеаја да се вратат во драматичен меч, со што Фиорентина е на последното место на табелата без ниту една победа оваа сезона, и вкупно 18 кола без победа ако се смета и минатата сезона – последен триумф им е против СПАЛ на гости од 4:1 на 17 февруари. Најлошата серија во историјата им е 21 натпревар без победа во 1937/38.

Монтела вели дека мора да се земе во предвид кои им биле противници оваа сезона.

„Игравме против Наполи, Јувентус и Аталанта, првопласираните три тима од минатата сезона и игравме добро против сите нив. Заслуживме нешто, но не добивме.  Ако против тим како Аталанта ги мачиме да стигнат до голот, тоа е добра работа. Мораме да гледаме на позитивните работи, но сигурен сум дека вечерва нема да видам многу сон“, вели Монтела.

Драматичен финиш во Бергамо – џабе одличниот гол на Рибери (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: ПСЖ најде решение за Сегед, Кјелце без мака со Мотор

Објавено пред

По минатонеделниот триумф над Барселона, се очекуваше Пик Сегед да има реални шанси за победа и на гости во Париз, и тоа беше реално во првите 35 минути од мечот, пред минатогодишниот финалист од ЛШ, Пари Сен-Жермен да прими само еден гол во следните четиринаесет минути за 30:25 победа.

Унгарскиот клуб не успеа да постигне гол во првите шест минути од мечот, но потоа беше релативно рамноправен противник на ПСЖ, кои без Микел Хансен се мачеа да стигнат до голот надвор од девет метри.

Но, во второто полувреме, домаќините дозволија само еден гол од 35. до 49. минута, со фантастичниот Родриго Коралес на голот за на крај да стигнат до победа. Никола Карабатиќ беше најефикасен со осум постигнати голови.

Во групата Б, каде што е македонскиот и европски шампион Вардар, Кјелце имаше фантастично прво полувреме во кое направи 11 гола разлика против украинскиот Мотор Запорожје, за на крајот да победи со 33:26.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Алборг – ППД Загреб 30:20 (13:11)

Пари Сен-Жермен – Пик Сегед 30:25 (16:14)

Табела: 1.Флензбург 4, 2.ПСЖ 4, 3.Барселона 2, 4.Алборг 2, 5.Пик Сегед 2, 6.ППД Загреб 0, 7.Елверум 0, 8.Целје 0

ГРУПА Б

Вардар – Порто 32:27 (14:16)

Кјелце – Мотор 33:26 (22:11)

Табела:  1.Вардар 4, 2.Кил 3, 3.Кјелце 1, 4.Веспрем 2, 5.Монпелје 2, 6.Порто 2,, 7.Мешков Б. 0, 8.Мотор 0

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Арапските партии го поддржаа Бени Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на...

Спорт5 часа

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да...

Регион8 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија11 час

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион12 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ12 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа14 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура24 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија1 ден

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ1 ден

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ1 ден

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ1 ден

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет1 ден

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет1 ден

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ2 дена

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ2 дена

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет2 дена

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Досие