Контакт

Спорт

Ливерпул остварил контакт со Френки де Јонг

Објавено пред

Трансферот на Френки де Јонг во Манчестер Јунајтед пропадна, но играчот од средниот ред на Барселона ќе биде интересен на маркетот и оваа зима. „Црвените ѓаволи“ се уште се заинтересирани за него, но ќе имаат сериозна конкуренција. Според „ЕСПН“, за холандскиот интернационалец се заинтересирани и Челси и Ливерпул. Претставници на „црвените“ веќе контактирале со агентите на Де Јонг.

dobivaj vesti na viber

Во Челси имаа информации дека играчот од средниот ред е подготвен да ја преиспита својата одлука и да ја напушти Барса. Како што е познато, пред почетокот на сезоната, каталонскиот клуб се согласил да го продаде на Манчестер Јунајтед, но самиот играч го одби трансферот. Сепак, ситуацијата сега може да се промени.

Де Јонг се пресели на „Камп Ноу“ од Ајакс во 2019 година. Неговиот договор е до 2026 година. Во тековната сезона Холанѓанецот има 12 натпревари и еден гол во Ла Лига.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јапонците ја „урнаа“ Шпанија за прво место, Германија испадна и покрај победата над Костарика!

Објавено пред

Јапонија е првопласирана во групата Е на Светското првенство во Катар и ќе се судри со Хрватска во осминафиналето по фантастичната 2:1 победа над Шпанија, која пак се „провлекува“ какао второпласирана за дуел со Мароко, откако Германците едвај ја совладаа Костарика (4:2), но тоа не беше доволно за да се осудени на ново испаѓање во групната фаза, второ едноподруго на Мундијалите.

dobivaj vesti na viber

На стартот на мечевите од групата Е изгледаше дека ситуацијата е јасна – Германија и Шпанија стигнаа до рано водство, ситуација во која двата европски гиганти беа сигурни во осминафиналето. Алваро Мората постигна гол трет натпревар едноподруго на Мундијалот за водство на „фуријата“, додека Серж Гнабри стрелаше за водство на тимот на Ханси Флик.

Меѓутоа во второто полувреме, јапонските „самураи“ приредија фантастичен камбек – Рицу Доан прво постигна прекрасен гол во 48. минута, за Аоки Танака по една контроверзна ситуација во 51. минута го комплетираше пресвртот.

Овој резултат ја водеше Шпанија како второпласирана во нокаут фазата, но тогаш Костарика исто така направи пресврт, поведувајќи со 2:1 против Германија, резултат кој ќе значеше испаѓање и на Шпанија, пред замената Каи Хаверц да осигура барем „маншафт“ да се простат со чесна победа, а Никлас Филкруг во последните минути да ги постави конечните 4:2.

ГРУПА Е
Германија – Костарика 4:2
Шпанија – Јапонија 1:2

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Стаховски во остра „преписка“ со Троицки и Типсаревиќ за нивната посета на Русија

Објавено пред

Поранешниот украински тенисер, Сергеј Стаховски преку социјалните мрежи ја објави незгодната дискусија која ја имаше со двајцата српски тенисери, Виктор Троицки и Јанко Типсаревиќ, кои се во посета на Русија.

dobivaj vesti na viber

На Троицки, кој е по потекло Русин, Стаховски му напиша: „Разочаран сум од тебе Виктор што си во Русија, но парите можат да купат се“.

„Тоа што сум во земјата на моите предци е бесценето. Ти си само Инстаграм кловн кој сака да меша спорт и политика. Ова нема врска со војната, но кога веќе споменуваш, јас и мојата земја поминавме низ тешки ср.ња, а не добивме поддршка. Те молам замолчи“, му одговори Троицки.

Сличен одговор доби и од Типсаревиќ.

„Навистина? Ајде овака, господин Инстаграм борец за слобода. Дали ти или членови на твојата е.ена фамилија бојкотираа или протестираа кога НАТО ја бомбардираа мојата земја и моето семејство пред 20 години?“, му одговори Типсаревиќ.

Стаховски постот го именуваше „Српското мислење“, иако е интересно дека на почетокот на војната во Украина, токму српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ беше еден од првите кои му понудија финансиска и друга помош, за што тој тогаш се заблагодари.

Стаховски го објави разговорот со Ѓоковиќ и му е жал што Федерер и Надал „молчат“

Прикажи повеќе...

Спорт

Дани Алвеш ќе стане најстариот капитен на Бразил на едно СП

Објавено пред

Ветеранот Дани Алвеш утре ќе стане најстариот капитен во историјата на Бразил на едно Светско првенство, откако селекторот Тите, откако контроверзно го вклучи 39-годишниот бек на УНАМ Пумас во составот, наводно само поради тоа што е близок пријател на Нејмар.

dobivaj vesti na viber

Алвеш, кој се опорави од повредата за свое трето Светско првенство, ја доби честа од Тите да ја носи капитенската лента на мечот со Камерун, каде што ако избегнат пораз ќе го осигураат првото мсто во групата Г по победите над Швајцарија и Србија.

„За мене е многу голема работа што го носам бразилскиот дрес и горд сум на сите успеси. Со бразилската репрезентација сум со години и среќен сум што можам да го завршам овој циклус со настап на Светско првенство. Во овие 16 години го давав мојот максимум, а секогаш сум мислел дека животот ги наградува тие кои го прават тоа што го сакаат“, изјави Алвеш.

Тите, кој се очекува да ги избере Данило или Едер Милитао на оваа позиција во нокаут-фазата, вели дека уште не е фокусиран на осминафиналето, каде што потенцијални противници им се Гана, Португалија или Јужна Кореја.

„Имаме 26 одлични фудбалери и немаме време да се фокусираме на тоа што доаѓа понатаму. Зафатени сме со работа, подготовки. Имам време само за вечера со моето семејство и потоа работата продолжува. Имаме јасна цел – тоа е следниот меч. Во двата меча играа 19 фудбалери, така што кај мене нема стартери или резервисти. Сите се бразилски фудбалери“, вели Тите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија17 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија17 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија18 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија19 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа19 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет22 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет23 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет23 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет23 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет23 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет24 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија24 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион1 ден

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија2 дена

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија2 дена

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет2 дена

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија2 дена

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија2 дена

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...