Контакт

Спорт

Ливерпул потврдија – два различни тима за две различни натпреварувања за 24 часа!

Објавено пред

Ливерпул ќе постави во игра два различни тимови во англискиот Лига куп и во Светското клупско првенство во период од 24 часа во декември поради тоа што не може да се одложи четврт-финалето од Лига купот.

Дуелот со Астон вила треба да се игра на 17 декември, истата недела во која тимот на Јирген Клоп патува во Катар за Светското клупско првенство на ФИФА, каде што го играат првиот меч на 18 декември.

Клоп претходно се закани дека ќе го повлече тимот од Лига купот доколку не се презакаже мечот, но сега тимот потврди дека ќе игра со два различни состави во двата меча.

„Клубот сака да посочи дека ова не е идеално сценарио, туку е одлука која е направен за доброто на натпреварувањето“, се вели во соопштението на клубот.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Радукану го отпушти тренерот со кој го освои првиот гренд слем

Објавено пред

Новата британска тениска принцеза, Ема Радукану го отпушти тренерот Ендру Ричардсон, откако со него стигна до својата прва гренд слем титула, неверојатен успех за 18-годишната девојка која до титулата стигна без загубен сет од квалификациите.

18-годишната Радукану го ангажираше Ричардсон на краткорочен период додека беше во САД, но сега сака поискусен тренер како постојана членка на ВТА турнејата. 47-годишниот Ричардсон, поранешен играч од британскиот Дејвис куп тим, работеше со Радукану две години во тенискиот центар во Бромли, но нема големо искуство на ВТА турнејата и работи како шеф на тениски школарини во средно училиште.

„По Вимблдон бев на 200-то место на ВТА листата и мислев дека Ендру ќе биде совршен за да тестираме и да одиме во САД. Не сонував дека ќе го освојам САД опен и дека ќе бидам 22. на ВТА листата. Во овој дел од мојата кариера, сфатив дека морам да имам човек со искуство на ВТА турнејата а високо ниво. Потребно е некој да ја води мојата кариера“, вели Радукану.

Еден од фаворитите за нејзин нов тренер е Дарен Кејхил, Австралиецот кој неодамна се раздели со романската тенисерка, Симона Халеп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бурно пред шампионскиот меч: Волкановски го обвини Ортега дека е допингувач

Објавено пред

УФЦ-шампионот во перо-категорија, Австралиецот со македонско потекло, Александер Волкановски, го нарече предизвикувачот Брајан Ортега „е.ан допингувач“ во бурно соочување пред утрешниот меч на УФЦ 266 во Лас Вегас.

Ова е втора одбрана на Волкановски на титулата и тој призна дека дознал за допинг-престапот на својот американски ривал неодамна. Ортега имаше позитивен тест на стероидот дростанолон  по победата над Мајк дела Торе во 2014 година по што доби деветмесечна суспензија и глоба од 2.500 долари.

Иако оттогаш тој има осум меча без да падне на допинг-тест, Волкановски не му прости.

„Не знаев дека уфрлаш. Тоа ср.ње не е добро за мене. Не заслужуваш да бидеш тука. Ти си е.ан допинугвач“, провоцира 32-годишниот Волкановски.

Австралиецот има 22-1 скор и ја освои титулата во перо-категорија со победа над долгогодишниот шампион Макс Холовеј во декември 2019 пред да ја одбрани и во реваншот минатиот јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: За тоа што Јунајтед не добиваат пенали виновен е Клоп!

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер смета дека коментарите на ривалот од Ливерпул, Јирген Клоп се причина зошто неговиот тим добива помалку пенали оваа сезона.

Клоп минатата сезона тврдеше дека „ѓаволите“ добиваат повеќе пенали во споредба со другите клубови, и сега Солскјер, иако не го именуваше Клоп, јасно беше дека мисли на него при прес-конференцијата пред дуелот со Астон вила. Норвешкиот менаџер смета дека неговиот тим требал да добие два пенали при 2:1 победата над Вест хем во Премиер лигата, и уште еден при поразот во Карабао купот во средата од истиот тим.

„Се надеваме дека ќе го добиеме тоа што го заслужуваме. Требаше да имаме три пенали во последните два меча. Имаше одреден менаџер, кој минатата година беше загрижен за тоа што добиваме пенали и потоа одлуките како да се потешки за давање. Има голема разлика оттогаш. На крајот, ќе го оставиме тоа на судиите и се надевам дека наскоро ќе почнат да ги носат вистинските одлуки“, вели Солскјер.

Ова не е првпат Солскјер да тврди дека Клоп со своите коментари влијае на судиите.

„Слушнав дека сега Манчестер јунајтед имаат повеќе пенали во две години отколку што ние имаме во пет и пол години. Не знам како тоа може да се случи“, изјави во јануари Клоп по поразот од Саутемптон.

Од тој коментар, Јунајтед добиле седум пенали во сите натпреварувања, а Ливерпул три. Оваа сезона, Јунајтед нема добиено пенал, додека Ливерпул имаат два – еден во Премиерлигата и еден во ЛШ. Од преземањето на Солскјер на Јунајтед во декември 2018, „ѓаволите“ имаат 49 добиени пенали, а Ливерпул само 22.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 часа

Министерството за здравство: 80 oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија3 часа

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа3 часа

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа4 часа

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ6 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија7 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија7 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет9 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија9 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет9 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија22 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет22 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ1 ден

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија1 ден

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија1 ден

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 ден

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа1 ден

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Досие