Контакт

Спорт

Ливерпул со кам-бек против Тотенхем, Јунајтед утнаа два пенали, но победија (видео)

Објавено пред

Ливерпул ја оддржа предноста од шест поени на врвот на Премиер лигата, откако успеа да се врати и со 2:1 да ги победи Тотенхем во реприза на минатогодишното финале од Лигата на шампионите.

Мечот само што започна, во 47. минута гостите дојдоа во водство на „Енфилд“ откако Хери Кејн ја казни лошата интервенција на Дејан Ловрен кој топката ја упати во стативата, па таа дојде пред главата на напаѓачот.

Но, тимот на Јирген Клоп не се предаде и Џордан Хендерсон прво израмни во 52. минута, пред во 75. минута да дојдат до предност која не ја предадоа со гол од пенал на Мохамед Салах. Пеналот беше досуден по еден катастрофално лош старт на Серж Орие над Садио Мане. Единствена грижа за Клоп може да биде обновената повреда на Салах, поради која тој беше повлечен во финишот на мечот.

Манчестер јунајтед пак, стигна до ретка гостинска победа, триумфирајќи со 3:1 на гостувањето кај Норич и покрај тоа што во првото полувреме двапати не беа прецизни од белата точка. Скот Мектоминеј во 21. минута ги донесе „ѓаволите“ во водство, а Маркус Рашфорд во 28. минута имаше совршена шанса да зголеми на 0:2 од пенал, но неговиот удар беше одбранет.

Рашфорд се „поправи“ само две минути подоцна да зголеми на 0:2, по што во 43. минута беше досуден уште еден пенал, но сега Антони Марсијал беше непрецизен. И тој доби шанса за „поправен“ откако во 73. минута зголеми на 0:3, пред Оњел Ернандез да ги постави конечните 1:3 во 89. минута.

Арсенал пак, по само 9 минути игра имаше 2:0 предност против Кристал палас, за на крајот да се задоволи само со поен по 2:2 ремито. Сократис и Давид Луиз придонесоа за фуриозен старт на „Емирати“, пред Палас да се вратат со головите на Лука Миливојевиќ (32. минута од пенал) и Џордан Ају (52. минута) да направат импресивен кам-бек.

ПРЕМИЕР ЛИГА, 10.КОЛО

Арсенал  – Кристал палас 2:2

Ливерпул – Тотенхем 2:1

Норич – Манчестер јунајтед 1:3©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тежок пораз на ракометарките во Романија

Објавено пред

Женската ракометна репрезентација на Македонија, доживеа тежок пораз во Романијаод 33:22 (15:11), во првиот бараж-натпревар за пласман на Светското првенство.

Македонија, добро се држеше во првите 15 минути од натпреварот. Романија имаше предност од 5:4, а потоа за само четири минути со серија 7:0, домашните ракометарки создадоа предност од осум гола (12:4).

До крајот на полувремето Македонија ја преполови разликата (15:11).

По слично сценарио се одвиваше и вториот дел. Периодот од девет минути во кој Македонија не постигна гол, Романките го искористија да ја врата максималната предност од осум гола (22:14).

До крајот Ромаките само ја зголемија предноста, со што направија реваншот во Скопје да биде само формалност.

Само пет ракометарки ги постигнаа головите за Македонија. Најефикасна беше Ристовска со осум, Стојковска и Јанеска постигнаа по пет, Боризовска три, a Стојановска еден гол.

Кај Романките една третина од головите, вкупно 11, постигна Неагу.

Фото/macedoniahandball.com.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар го победи Металург

Објавено пред

Вардар го победи Металург, во Атокоманда, со 31:27, во дербито на коло во домашното првенство. Актуелните шампиони, со максимални седум победи, го завршија првиот дел од шампионатот. Металург, во првите седум кола победија само еднаш, имаат две нерешни средби и четири порази.

Металург, имаше сили да му се спротивстави на фаворитот само во првото полувреме. Тимот од Автокоманда, имаше предност од три гола, 14:11, во 27.минута. Сепак на одмор тимовите заминаа израмнети (15:15).

Во вториот дел, Вардар максимално ја искористи поголемата ротација. Во 42.минута, Вардар водеше 19:23, Металург се доближи на гол негатива, а овој налет на домаќинот го одбија Дибиров, Чупиќ и Калараш.

На крајот заслужена победа на „црвено-црните“ 31:27.

Најефикасни играчи на натпреварот беа хрватските репрезентативци Иван Чупиќ (Вардар) и Златко Хорват (Металург) со по седум гола.

Фото: Денис Дуковски/РК Вардар1961

Прикажи повеќе...

Спорт

Флик потврди дека го напушта Баерн

Објавено пред

Фудбалерите на Баерн, со денешната победа во Волфсбург (2:3), направија голем чекор кон одбраната на шампионската титула. По мечот тренерот Ханс-Дитер Флик објави дека ќе го напушти клубот по завршувањето на сезоната.

„Би сакал да ја раскинам соработката по завршувањето на сезоната. Тоа е факт, ми беше важно јас ова да им го соопштам на играчите“, рекол Флик.

Тренерот кој минатата сезона, со Баерн ја освои Лигата на шампионите, не сакал да открие зошто донел ваква одлука. Се шпекулира дека Флик сака да ја преземе репрезентацијата на Германија.

Исто така, медиумите претпоставуваат, дека одлуката да замине од Баерн, ја донел и поради несогласувањата што ги има со спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ.

Ханс-Дитер Флик, стана тренер на Баерн во ноември 2019 година. На клупата, на славниот клуб, седна на местото на Нико Ковач.

Флик, досега го предводел Баерн на 81 натпревар, забележал 67 победи, само шест порази, а осум пати под палката на Флик, Баерн одиграл нерешено.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет3 часа

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет5 часа

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија6 часа

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија8 часа

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија9 часа

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија10 часа

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион10 часа

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет11 час

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Македонија11 час

Извршена втора трансплантација на срце во Македонија кај 22-годишно момче

Ноќеска во Македонија беше извршена втората трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби...

Регион1 ден

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија1 ден

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија1 ден

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија1 ден

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија1 ден

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет1 ден

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа1 ден

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион1 ден

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион1 ден

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Досие