Контакт

Спорт

Ливерпул со „сомнителен“ гол го победи Нотингем за полуфинале против Сити

Објавено пред

Ливерпул е последниот полуфиналист од најстарото клупско натпреварување на светот, ФА купот, откако им беше доволен „сомнителниот“ гол на Диого Жота за да стигнат до 0:1 победа на гости и да обезбедат пресметка со Манчестер сити во полуфиналето. Во второто полуфинале играат Челси и Кристал палас.

dobivaj vesti na viber

Второлигашот Нотингем, кој во претходните кола успеа да ги елиминираат Арсенал и Лестер, се покажаа како сериозен противник и имаше доста шанси пред голот на фаворитите, но во 78. минута откако пропуштија сериозна шанса, беа казнети кога Костас Цимикас го пронајде Жота во шестнаесетникот и тој немаше проблем да го совлада голманот.

Иако ситуацијата изгледаше сомнително, ВАР системот одлучи дека нема офсајд. Домашните навивачи беа лути што неколку минути подоцна ВАР повторно беше против нивниот тим по еден дуел во шестнаесетникот на второлигашот, кој сепак, не изгледаше доволно сериозен за најстрога казна.

Спорт

Леклер и Ферари најбрзи на Каталуња, Мерцедес се враќаат во форма!

Објавено пред

Шарл Леклер беше најбрз на двете тренинг-сесии пред Шпанското ГП во Барселона, пред Џорџ Расел во уште еден ветувачки ден за Мерцедес.

dobivaj vesti na viber

Леклер со меки гуми постави 1:19.670, што беше само за 0.117 секунди побрзо од најдобриот обид на Расел и само 0.2 секунди пред Луис Хамилтон, за да ја вратат вербата дека „сребрената стрела“ полека ги надминува проблемие од почетокот на сезоната. Карлос Саинс Јуниор го комплетираше топ 4 за Ферари,но се жалеше на брзото трошење на гумите на жештината во Каталонија.

Актуелниот шампион, Макс Ферстапен во Ред бул беше на петтото место со 0.336 секунди заостанување пред ФернандоАлонсо со половина секунда послабо време за Алпине и вториот возач на „биковите“, Серхио Перез, а Себастијан Фетел со контроверзниот Астон Мартин беше осми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп со порака за Џерард: Ќе беше убаво Стиви да можеше да заигра

Објавено пред

Стивен Џерард никогаш не успеа да го крене трофејот од Премиер лигата додека беше капитен на Ливерпул, но може да биде еден од клучните луѓе за титулата на „црвените“ во последното коло ако неговата Астон вила успее да го совлада Манчестер сити на „Етихад“.

dobivaj vesti na viber

Ако Вила го победи или одигра нерешено со Сити, а Ливерпул победи, тогаш Јирген Клоп ќе ја прослави втората премиерлигашка титула и Клоп вели дека би сакал Џерард да може да заигра за Астон вила.

„Да можев да играм натпревар за да им помогнам на моите поранешни клубови Дортмунд или Мајнц, за мене тоа ќе биде дополнителна мотивација, но јас не играм. И Стиви не игра, што е штета. Уште поголема штета е што тој не игра. Немам потреба да му праќам пораки, знам дека неговиот тим ќе даде 100 отсто на мечот со Сити. Ние ќе имаме причини за славење на крајот на сезоната, останува да се види колку причини ќе имаме. Пред две години немавме парада, но сега ќе славиме. Не за нас, туку за луѓето“, вели Клоп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајката на Мбапе откри: Понудите на ПСЖ и Реал се речиси идентични

Објавено пред

И по повеќе месеци интензивни шпекулации, иднината на еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Килијан Мбапе, останува неизвесна откога мајка му за шпанска „Марка“ откри дека понудите што тој ги добил од Реал Мадрид и Пари Сен-Жермен се речиси идентични.

dobivaj vesti na viber

„Двете понуди, едната од Париз и другаата од Мадрид, се речиси идентични. Во Реал Мадрид мојот син би имал контрола за правата на неговиот лик. Сега ја чекаме неговата одлука. Има мала разлика и сега тој ќе одлучи што сака да прави. Нема да има нови состаноци за неговата иднина, тоа е готово. Сега е до Килијан, тој да избере“, изјави Фајза Ламари.

Договорот на Мбапе со ПСЖ завршува на 30 јуни и во шпанските медуми тврдат дека оптимизмот во Реал е спласнат бидејќи сметаат дека тој е поблиску до останување во Франција за што доби повик, дури и од претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија6 минути

Владата го утврди ребалансот на Буџетот: Кратење на непродуктивни трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47 седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на Буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија1 час

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа2 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија6 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа6 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа7 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија7 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија8 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија9 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија9 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа10 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа11 час

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа11 час

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион11 час

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет11 час

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа11 час

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа12 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет12 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија22 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа24 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...