Контакт

Спорт

Локатели го реши градското дерби – Минимална победа за Јуве против Торино

Објавено пред

Јувентус го победи Торино во градското дерби. Дербито го реши Мануел Локатели во финишот на натпреварот.

Торино, не успеа да го избегне поразот против фаворитот. Јувентус, без Паоло Дибала и Алваро Мората, успеа да победи.

Решавачкиот момент се случи во 86.минута, кога Локатели одлично реагираше на додавањето од Енрико Киеза. Локатели беше стрелец и во минатото коло.

Со втората победа во низа, Јувентус се искачи на осмото место со 11 бодови. Ист број на бодови, со натпревар помалку имаат Лацио и Аталанта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Анри: Најтежок противник? Тарибо Вест

Објавено пред

Тиери Анри, Џејми Карагер и Мика Ричардс, синоќа беа стручни коментатори на „Скај спорт“, за натпреварите во Лигата на шампионите. Во текот на паузата, одговараа на прашањата поврзани со нивните кариери.

Тројцата одговориле на прашањето против кој играч им бил најтежок противник?

Карагер рекол „Анри“, Ричардс „Герет Бејл“, а Анри „Тарибо Вест“.

„Пол Сколс и како директен ривал од минатото Тарибо Вест. Интер, Оксер…Беше специјалец за чување на противник, секаде ве следи, дури и во соблекувалната“, рекол Анри.

Ричардс и Карагер само констатирале: Тарибо Вест, Нигерија“.

Анри и Вест беа ривали неколку сезони во француското првенство, како играчи на Монако и Вест. Потоа ривалството краток период се префрли во Италија додека играа за Јувентус и Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Групите за Катар 2022 ќе се влечат на 1.април

Објавено пред

Ждрепката за Светското првенство во Катар ќе се одржи на 1.април наредната година. Групите за Мундијалот ќе бидат извлечени ден по Конгресот на ФИФА во Доха. На денот кога ќе биде извршена ждрепката нема да бидат познати имињата на сите учесници на Светското првенство.

Досега пласман на Мундијалот обезбедија три репрезентации, домаќинот Катар, односно Германија и Данска од европската квалификациска зона.

Во моментот кога ќе се влечат групите, нема да бидат познати имињата на победниците во Интерконтиненталните баражи.

ФИФА, шеширите од кои ќе бидат одредувани составите на грушите ќе ги одреди според пласманот на нејзината листа.

Мундијалот во Катар ќе се одржи од 21.ноември до 18.декември 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нагелсман позитивен на коронавирусот

Објавено пред

Баерн Михнен, без тренерот Јулијан Нагелсман, забележа убедлива победа над Бенфика во Лисабон (4:0). Тренерот поради грип останал во хотелот во Лисабон.

Ден по натпреварот, Баерн, објави дека тренерот Нагелсман бил заразен со коронавирусот.

„Јулијан Нагелсман се тестираше на коронавирусот, тестот е позитивен и покрај тоа што е вакциниран“, објави клубот.

Нагелсман одвоено од фудбалерите и стручниот штаб ќе се врати во Минхен. Тој ќе биде во изолација во својот дом.

Сигурно е дека Нагелсман нема да го води тимот против Хофенхајм во Бундеслигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија4 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ5 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет5 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет6 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет6 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија17 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет19 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија20 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ22 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија23 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија24 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 ден

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија1 ден

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Досие