Контакт

Спорт

ЛШ: Барса, Кил и Кјелце со „максимални“ победи

Објавено пред

Во отсуство на Вардар, чиј меч со Пик Сегед беше одложен поради корона вирусот во унгарскиот тим, третото коло на Лигата на шампиони во средата не донесе изненадувања, откако Барселона, Кил и Кјелце ги потврдија фаворитските улоги за високи победи.

Гостувањето на Барса кај Нант на Кирил Лазаров беше прогласен за меч на неделата од страна на ЕХФ, но францускиот клуб делумно беше рамноправен противник во првото полувреме за да загуби со 27:35 (15:18) од Барселона, која сега има максимални три победи во групата Б заедно со Алборг и Веспрем. Дика Мем со 7 и Палмарсон со 6 гола беа најефикасни за Барса, додека за Нант, Пешмалбе имаше шест гола, а Лазаров запиша четири.

Кил, пак, во истата група се опорави од поразот од Нант во претходното коло, за 35:24 победа на гости кај Целје, а во групата А (каде што е и Вардар), Кјелце со 31:22 го победи Елверум.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО

ГРУПА А

Елверум – Кјелце 22:31 (11:18)

Пик Сегед – Вардар, одложено

Табела: 1.Флензбург 6, 2.Кјелце 4, 3.Мешков 4, 4.Елверум 2, 5.Порто 2, 6.Вардар 0, 7.ПСЖ 0, 8.Пик Сегед 0

ГРУПА Б

Нант – Барселона 27:35 (15:18)

Целје – Кил 24:35 (13:16)

Табела: 1.Веспрем 6, 2.Барселона 6, 3.Алборг 6, 4.Кил 4, 5.Нант 2, 6.Целје 0, 7.Мотор 0, 8.Загреб 0

Спорт

Норис во напад на Ленс Строл: Тој човек не научи ништо во Ф1

Објавено пред

Возачот на Мекларен, Лендо Норис вели дека ќе се обиде да биде што подалеку од Ленс Строл во иднина бидејќи синот на канадскиот газда на Рејсинг поинт не учи од своите грешки и продолжува да вози како почетник.

Строл имаше инцидент со Норис во текот на Португалското ГП, за кој беше казнет со пет секунди, а потоа се повлече поради оштетувања на болидот. За Канаѓанецот ова беше втор судир во текот на викендот откако се удри во Макс Ферстапен на вториот петочен тренинг, по што Холанѓанецот го нарече „ретард и идиот“.

Ниту Норис не е пресреќен од стилот на Строл.

„Не знам што правеше, да бидам искрен. Отиде лево, и бев изненаден бидејќи имаше отворен простор од внатрешната страна. На половина претекнување, тој врти со воланот. Очигледно не научи ништо од петокот, но изгледа дека не учи од ништо што го прави. Тоа постојано се случува со него и следниот пат ќе гледам да бидам што е можно подалеку од него“, вели Норис.

Ферстапен VS Строл: Каков е.ан слепец, вистински ретард и Монгол!

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ кралот Хабиб најави гостување во Србија

Објавено пред

УФЦ шампионот во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов, кој ја заврши кариерата по саботната победа над Џастин Гејтџи со 29-0 скор, најави пристигнување на гости во Србија, по покана на претседателот на Боксерскиот сојуз на оваа земја, Ненад Боровчанин.

„Честитки на Хабиб Нурмагомедов за тоа што го направи во својата кариера, а најмногу за тоа што на светот покажа што значи да си голем човек. Наскоро ќе го нагостиме во Србија“, напиша Боровланин на Фејсбук со снимка со разговор со Дагестанецот.

Нурмагомедов во видео одговорот беше јасен.

„Голем поздрав за Србија, се гледаме наскоро, кога ќе каже Ненад и кога ќе се договориме, јас сум подготвен да дојдам во посета“, изјави Хабиб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса без Кутињо против Јувентус

Објавено пред

Филипе Кутињо ќе го пропушти натпреварот против Јувентус во Лигата на шампионите, објави неговиот клуб Барселона.

Репрезентативецот на Бразил го повредил коленото, на натпреварот со Реал Мадрид, кој се одигра во саботата.

Барселона не објави колку ќе трае рехабилитацијата на фудбалерот од редот за врска.

Филипе Кутињо летово се врати во Барселона. Минатата сезона тој ја мина како позајмен играч во Баерн Минхен.

Од почетокот на сезоната, Бразилецот има постигнато два гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија4 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа4 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет5 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија5 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет5 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ6 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија6 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион8 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија9 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа9 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ9 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет10 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија10 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија21 час

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет21 час

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија22 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија1 ден

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион1 ден

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион1 ден

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Досие