Контакт

Спорт

ЛШ: Кјељце ја запиша првата победа оваа сезона

Објавено пред

Полскиот фаворит Виве Кјељце стигна до 26:23 победа над Пик Сегед во првиот меч од второто коло во ЕХФ-лигата на шампионите закрепнувајќи од драматичниот пораз од Флензбург во првото коло во групата А, каде што е и македонскиот шампион Вардар.

Работата беше завршена во првото полувреме, кое го добија со 12:7, уништувајќи го унгарскиот тим, особено во одбраната. Иако во второто полувреме Сегед успеа да се врати во игра, на крајот Кјељце им го нанесе првиот пораз во првиот меч за унгарскиот вицешампион.

Поранешниот вардарец Алекс Душебаев беше фантастичен за Кјељце со осум гола, а и кај гостите најефикасен беше поранешен играч на македонскиот клуб, ветеранот Жоан Канељас, со 11 постигнати гола.

Во групата Б данскиот Алборг немаше проблеми со Мотор Запорожје стигнувајќи до убедлива 38:29 победа.

ЕХФ-ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

Алборг – Мотор Запорожје 38:29 (17:13)

Виве Кјелце – Пик Сегед 26:23 (12:7)

Спорт

Дали имаше услови за фудбал? Лудо 3:3 реми низ густата магла во Емилија-Ромања

Објавено пред

Првиот меч од петтото коло на Серија А ни донесе еден неверојатен меч помеѓу Сасуоло и Торино, и тоа не поради 3:3 ремито со еден куп пресврти, туку поради густата магла која на моменти го правеше мечот невозможен за следење.

Иако беше јасно дека многу услови за фудбал нема, судијата Марко Гвида одлучи мечот да се одигра, и на крајот домаќините успеаја да останат непоразени оваа сезона во бизарен меч на „Мапеи“, а Торино на Марко Џампаоло по четири меча има само еден поен.

Карол Линети пронајде пат низ густата магла во 33. минута да донесе водство на „биковите“, а Сасуоло успеа да израмни преку Филип Ѓуричиќ во 71. минута, кога маглата покажа малку милост за фудбалерите.

Потоа следуваше лудиот пресврт – Торино успеа да поведе со 1:3 со головите на Белоти и Лукиќ за само две минути (77. и 79.), пред Сасуоло да врати со два гола исто така за две минути преку Влад Кирикес и Франческо Капуто.

Прикажи повеќе...

Спорт

Штутгарт поведе по 23 секунди, но на крај само со реми, Чурлинов доби шанса во финишот

Објавено пред

Штутгарт и четврти меч во низа во Бундеслигата остана непоразен, откако се задоволи само со 1:1 реми со Келн на „Мерцедес-Бенц арената“, каде што македонскиот интернационалец Дарко Чурлинов доби шанса за игра во последните 16 минути.

Домаќините имаа фуриозен старт на мечот, откако по само 23 секунди ја затресоа мрежата на Келн со фантастичниот гол на Орел Мангала, но Келн успеа да се избори до само вториот поен во новата сезона, откако во 23. минута Себастијан Андерсон од пенал израмни на 1:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајк Тајсон објави бизарна песна пред мечот со Рој Џонс Јуниор

Објавено пред

Поранешниот шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон објави бизарна песна со уште побизарно видео, кое ќе биде прикажувано при неговото излегување во рингот во камбек мечот со Рој Џонс Јуниор на 28 ноември.

54-годишниот Тајсон соработувал со инди дуото Тики Лау на песната која се вика едноставно „Мајк Тајсон“ во должина од 1 минута и 45 секунди.

Во видеото, Тајсон се бори со ајкула, излегува од кокос и на крајот удира чудовиште. Текстот на песната е уште побизраен: „Бев најлудиот, бев најбесниот. Најопасниот, најдеструктивниот боксер на светот. Меѓународна ѕвезда, војник кој ќе ти го изеде срцето. Јас сум Мајк Тајсон. Дај ми го увото, бидејќи ќе го изедам“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија4 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион4 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија5 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија6 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија6 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ6 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија11 час

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион12 часа

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија12 часа

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет13 часа

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија14 часа

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет14 часа

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија14 часа

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија14 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт1 ден

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија1 ден

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион1 ден

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија1 ден

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Досие