Контакт

Спорт

ЛШ: Коман и Баерн го „прегазија“ Атлетико, Лукаку спасуваше реми за Интер!

Објавено пред

Баерн Минхен со победа ја започна одбраната на титулата од Лигата на шампионите, триумфирајќи над Атлетико Мадрид со 4:0 на „Алијанц арената“, додека со малку среќа до победи стигна и Ливерпул на гости кај Ајакс (0:1),  додека Интер со гол во 90-тата минута успеа да извлече 2:2 реми со Борусија Менхенгладбах.

Херојот од финалето во Лисабон, Кингсли Коман, го отвори резултатот во 28. минута, по една долга акција на Баварците, пред во 41. минута, Коман да му асистира на Леон Горецка за 2:0. Атлетико мислеа дека се вратија во игра во 47. минута, кога Жоао Феликс ја затресе мрежата, но ВАР одлучи дека Луис Суарез беше во офсајд.

По ова, европскиот шампион уште еднаш ја покажа својата безмилосност – Корентин Толисо постигна апсолутно спектакуларен гол од огромна далечина во 66. минута, пред Коман уште еднаш да погоди во 72. минута, поигрувајќи се со одбраната на гостите.

Интер не успеа да стартува со победа, откако во драматичен меч одигра 2:2 со Борусија Менхенгладбах на „Сан Сиро“. Ромелу Лукаку во 49. минута ја искористи мешаницата пред голот на гостите за водство, но бундеслигашот се врати со гол од пенал во 63. минута по фаулот на Артуро Видал. Јонас Хофман ги шокираше „нераѕурите“ во 85. минута, кога донесе водство за „ждребињата“ и покрај проверката за офсајд, пред Лукаку уште еднаш да покаже колку вреди за тимот на Антонио Конте со гол во 90-тата минута.

Во Амстердам, Ливерпул немаше многу од играта, но дојде во водство во 35. минута од мечот, кога ударот на Садио Мане, дефанзивецот на Ајакс, Никола Таљифико спектакуларно го пренасочи во сопствениот гол. Фабињо имаше едно неверојатно „вадење“ од гол-линија за да се зачува оваа победа.

Манчестер сити се намачи, но стигна до 3:1 камбек победа над Порто. Луис Дијаз ги донесе Порто во водство во 14-тата минута, Сити израмнија преку Агуеро од пенал само седум минути подоцна. Во второто полувреме Гундоган (65.) и Феран Торес (73.) ја донесоа победата за тимот на Пеп Гвардиола.

Аталанта, пак, ја продолжи „љубовната приказна“ со ЛШ со убедлива 4:0 победа над данскиот дебитант, Митјиланд.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Ред бул Салцбург – Локомотив Москва 2:2

Баерн Минхен – Атлетико Мадрид 4:0

ГРУПА Б

Реал Мадрид – Шахтјор Доњецк 3:3

Интер – Борусија Менхенгладбах 2:2

ГРУПА Ц

Манчестер сити – Порто 3:1

Олимпијакос – Марсеј 1:0

ГРУПА Д

Митјиланд – Аталанта 0:4

Ајакс – Ливерпул 0:1

БАЕРН МИНХЕН – АТЛЕТИКО МАДРИД


ИНТЕР – БОРУСИЈА МЕНХЕНГЛАДБАХ

АЈАКС – ЛИВЕРПУЛ

МАНЧЕСТЕР СИТИ – ПОРТО

МИТЈИЛАНД – АТАЛАНТА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал се распрашува за напаѓач кој минатата сезона играше во втората шпанска лига

Објавено пред

Реал Мадрид е во потрага по нов напаѓач. „Кралскиот клуб“ се поврзува со Ерлинг Халанд, но таа варијанта не е реална, барем не во јануарскиот преоден рок. Португалската „А Бола“, пишува, дека Реал во претстојниот преоден рок ќе се обиде да го донесе напаѓачот на Бенфика, Давид Нуњез.

Репрезентативецот на Уругвај, во летниот преоден рок, од Алмерија се пресели во Бенфика за 24.000.000 евра. Со Бенфика има договор до 2025 година.

Нуњез има 21 година, тој од почетокот на сезоната за Бенфика настапил на 11 натпревари, постигнал пет гола и забележал шест асистенции.

Реал, планира да го донесе Њуњез како замена за Лука Јовиќ, на чии услуги тренерот Зонедин Зидан не нема да смета. Шпанците тврдат дека позицијата на Јовиќ може да се смени само доколку Зидан добие отказ.

„А Бола“, не објави колку пари Бенфика бара за својот напаѓач, односно колку од Реал се подготвни да понудат за Уругваецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„И Барселона треба да ја повлече десетката“

Објавено пред

Седум дена поминаа од смртта на Диего Марадона. Неговата смрт се уште е топ тема во фудбалскиот свет.

Синот на Марадона, Диего Марадона јуниор, во интервју за „Марка“, рекол дека сите тимови во кои што играл неговиот татко треба да ја повлечат десетката.

Со години таква пракса спроведува само Наполи.

„Сметам дека дресот со број 10 треба да го повлечат клубовите во кои играше. Да, вклучувајќи ја и Барселона“, рекол Марадона јуниор.

Диего Марадона, кариерата ја започнал во Аргентинос јуниорс, а потоа играл за Бока јуниорс, Барселона, Наполи, Севилја и Њувел Олд Бојс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер одбил да биде селектор на Србија

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС) му ја понудил селекторската позиција на легендарниот француски тренер Арсен Венгер.

Дел од медиумите во Србија, пишуваат дека првиот човек на ФСС, Славиша Кокеза, стапил во контакт со 72-годишниот тренер. Венгер, се заблагодарил на понудата и порачал дека не е заинтересиран да биде селектор на Србија.

Актуелен селектор на Србија е Љубиша Тумбаковиќ, но неговата позиција е сериозно загрозена откако не успеа да избори пласман на Европското првенство.

Најверојатно тој ќе биде сменет на 15.декември.

Откако Венгер ја одбил понудата, јавноста шпекулира дека на позицијата на Тумбаковиќ ќе дојде Владан Милојевиќ, екс-тренерот на Црвена звезда или легендата на Србија, Драган Стојковиќ-Пикси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Земјотрес во Македонија, епицентарот во близина на Скопје

Земјотрес со јачина од 3,4 степени ја погоди Македонија. Според првичните податоци на веб-страницата www.emsc-csem.org која објавува податоци за земјотреси...

Македонија34 минути

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија1 час

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија1 час

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија2 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија2 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет2 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион2 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет3 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион3 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија3 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет5 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет6 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет6 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет6 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија19 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија20 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија20 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ22 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Досие