Контакт

Спорт

ЛШ: Леверкузен со малку среќа до „слатка одмазда“ во Москва (видео)

Објавено пред

Баер Леверкузен стигна до 2:0 победа на гостувањето кај Локомотив Москва за да ги заддржи теоретските шанси за пласман во нокаут-фазата во Лигата на шампионите и во исто време да се одмазди за домашниот пораз (1:2) од рускиот тим. Галатасарај пак, не успеа да ја забележи првата победа оваа сезона во ЛШ, откако прими гол во судиското продолжение за 1:1 реми со Бриж.

Работите тргнаа наопаку за Локо уште во 11. минута, кога Рифат Жемалетдинов си постигна навистина комичен автогол. Рускиот клуб потоа ја имаше контролата на игра и имаше повеќе неостварени шанси, пред Свен Бендер во 54. минута со прекрасен гол да го реши победникот.

Сега, „фармацевтите“ имаат шест поени на третото место на табелата во групата Д пред мечот Јувентус-Атлетико Мадрид, а бидејќи „јорганџиите“ имаат 7 поени уште не е јасно кој ќе биде вториот патник во нокаут фазата. Сепак, за таков пласман тие ќе треба да се надеваат на победа против Јувентус дома, а исто така Атлетико да ги загуби последните два меча (вечерва против Јуве и дома против Локомотив).

Галатасарај пак, со голот на Адем Бујук во 11. минута стигна до водство против Бриж, кое го држеше до 92. минута, кога Крепин Дијата израмни, и веднаш потоа доби втор жолт картон.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 5.КОЛО

ГРУПА А

Галатасарај – Клуб Бриж 1:1

Реал Мадрид – Пари Сен-Жермен 21.00 ч

Табела: 1.ПСЖ 12, 2.Реал Мадрид 7, 3.Бриж 3, 4.Галатасарај 2

ГРУПА Д

Локомотив Москва – Баер Леверкузен 0:1

Јувентус – Атлетико Мадрид 21.00 ч.

Табела: 1.Јувентус 10, 2.Атлетико Мадрид 7, 3.Баер Л. 6, 4.Локомотив М. 3

Спорт

Паркмент го изненади Холовеј на 110 метри со пречки

Објавено пред

Ханс Паркмент од Јамајка победи во трката на 110 метри со пречки, на Олимписките игри во Токио. Атлетичарот од Јамајка до најсјаното одличје дојде во конкуренција на големиот фаворит, Грент Холовеј од САД.

Паркемт трката ја заврши со време 13.04 секунди. Холовеј, направи грешка, меѓу претпоследната и последната пречка и мораше да се задоволи со сребрениот медал.

Американецот во целта имаше време 13.09 секунди, за една стотинка беше побрз од вториот атлетичар од Јамајка, Роналд Леви, кој го освои бронзениот медал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јовановска деветта во кати на ОИ

Објавено пред

Македонската каратистка Пуликсенија Јовановска не успеа да ја мине првата фаза во натпреварот во кати, на карате турнирот, на Олимписките игри.

Јовановска оствари резултати 23,8 и 24 поени (просечна оценка 23,9), што беше доволно за деветто место од вкупно десет каратистки кои се натпреваруваа во оваа дисциплина.

Македонската претставничка беше последна во својата група, а најдобар резултат оствари Сандра Санчез од Шпанија (27,86).

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразил остана без олимписката круна – Русија ќе се бори за златниот медал

Објавено пред

Русија преки актуелниот олимписки првак Бразил избори пласман во финалето на Игрите во Токио. Русите во првото полу-финале, ги победија Бразилците со 3:1 (18:25, 25:21, 26:24, 25:23).

Русија ќе се бори за златниот медал, прв пат по 2012 година, кога ја освоија титула. Во Токио, тие им се реваншираа на Бразилците, за поразот во четврт-финалето, пред пет години во Рио де Жанеиро.

Големите ривали одиграа возбудлив и квалитетен меч. Клучниот момент се случи во средишницата на вториот сет, кога Русите се вратија во мечот по негативата од 13:20.

Со 22 поени, Русија ја предводеше Максим Михајлов, Јегор Кљука имаше 15, а Иван Јаковлев 13 поени. Јоанди Леал со 18 поени беше најефикасен кај Бразил.

Русија во финалето ќе игра со победникот од дуелот помеѓу Аргентина и Франција.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ10 минути

Татко ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници, и се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над неговите...

Македонија24 минути

Активни пожари во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион

Активни пожари има во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион соопштија од Центарот за управување со кризи. Според објавата на...

Европа57 минути

Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија1 час

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски полетаа од скопскиот аеродром кон пехчевскиот регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија2 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата денеска во 08.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија14 часа

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија16 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија16 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија18 часа

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија20 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ23 часа

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион1 ден

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа1 ден

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија1 ден

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион1 ден

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет1 ден

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ2 дена

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија2 дена

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Досие