Контакт

Спорт

ЛШ: Макаби со пресврт против Звезда, Бенфика сигурна против Динамо Киев

Објавено пред

Португалскиот гигант Бенфика е на чекор пред пласман во Лигата на шампионите, откако во првиот меч од баражот стигнаа до 0:2 победа над украинскиот Динамо Киев, додека Црвена звезда пропушти водство во Израел, за да го очекува реваншот против Макаби Хаифа со 3:2 негатива. Азербејџанскиот Карабаг и чешка Викторија Плзењ одиграа реми без голови во првиот денешен меч.

dobivaj vesti na viber

Жилберто ги донесе Бенфика во водство по 9. минути игра, за Гонсало Рамос во 37. минута да го удвои водството на Бенфика за мирен реванш.

Во Израел беше многу понеизвесно. Францди Пјеро ги донесе Макаби во водство во 18. минута, но тимот на Дејан Станковиќ одговори фуриозно – Александар Пешиќ израмни во 27. минута, за во 40. минута Гелор Канга да ги замолчи домашните навивачи за водство на Звезда од 1:2. Сепак, само што почна второто полувреме, во 51. минута, Пјеро со вториот гол израмни, за десет минути подоцна Тјарон Чери да го комплетира пресвртот за 3:2.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, БАРАЖ, 1.МЕЧ
Карабаг (Азе) – Викторија Плзењ (Чеш) 0:0
Динамо Киев (Укр) – Бенфика (Пор) 0:2
Макаби Хаифа (Изр) – Црвена звезда (Срб) 3:2

Спорт

Сопственикот на Челзи купува португалски прволигаш

Објавено пред

Американскиот бизнисмен Тод Боли го презеде Челзи во мај оваа година, откако Русинот Роман Абрамович беше принуден да го продаде клубот поради британските санкции.

dobivaj vesti na viber

Конзорциумот што го купи Челзи го сочинуваат Боли, кој е и косопственик на американскиот бејзбол тим Лос Анџелес Доџерс, швајцарскиот мултимилијардер Хансјорг Вајс и американскиот бизнисмен Марк Волтер.

Американскиот инвестициски фонд „Клирлејк капитал“ во иднина ќе има најголем удел во лондонскиот клуб.

Боли сега сака да доведе повеќе фудбалски клубови под иста „капа“ и со тоа да го започне проектот за обнова на Челзи по моделот на сопствениците на РБ Лајпциг и Манчестер сити, кои покрај најпознатите клубови во нивна сопственост, поседуваат голем број клубови во други земји.

Англиските медиуми тврдат дека самиот Боли потврдил дека негова желба е португалскиот прволигаш Портимоненсе, а веќе оваа недела ќе има состаноци за преземање на тој клуб.

Тоа е клуб од градот Портимао на самиот југ на Португалија во регионот Алгарве. Пред шест години ја освоија втората лига и тоа им е единствениот трофеј во историјата и оттогаш се дел од елитниот рангна португалскиот фудбал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Газдата на ПСЖ сака да го купи Еспањол

Објавено пред

Сопственикот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи, планира да го купи шпанскиот фудбалски клуб Еспањол од Барселона, пренесува „Политико“.

dobivaj vesti na viber

Ал-Келаифи истакнал дека со помош на Европската фудбалска унија (УЕФА) сака да ја спречи Барселона да доминира на фудбалскиот пазар.

Тој е лут на УЕФА што дозволи Барселона да ги прекрши правилата за финансискиот „фер-плеј“.

„Дали е правилно тоа што го направи Барселона? Не, не е во ред. Не сум сигурен дали е легално, но такви работи се дозволени. Другите ќе го сторат истото. УЕФА има свои финансиски правила и сигурен сум дека ќе го истражи сето тоа“, рекол Ал-Келаифи.

Шпанските медиуми пренесуваат дека Ал-Келаифи планира да го купи Еспањол, бидејќи сака да ја стави Барселона во сенка.

Сопственикот на ПСЖ сака Еспанол да биде најсилниот тим во Каталонија, а не Барселона.

На Ал-Келаифи му пречи што Барселона во летниот преоден рок ги ангажираше Роберто Левандовски, Рафиња, Андрес Кристенсен, Франк Каси и Жил Кунде, иако каталонскиот клуб имаше големи финансиски проблеми.

Шпанските медиуми потсетуваат дека Барселона продаде 25 отсто од клупските телевизиски права во следните 25 години за 267 милиони евра, а потоа каталонскиот клуб ги вложи тие пари во купување на нови играчи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петровиќ: Атак на сите домашни титули и опстанок во АБА лигата

Објавено пред

Во пресрет на новата сезона во АБА и еден ден по освојувањето на петтиот трофеј во Суперкупот, МЗТ Скопје Аеродром организира прес-конференција на која присутните новинари беа запознаени со нашите амбиции, желби, ситуацијата со повредите и со изгледот на тимот од кој ќе пробаме да ги оствариме целите.

dobivaj vesti na viber

„Пред нас е интересна, но пред се тешка сезона. МЗТ сезонава ќе напаѓа на сите домашни титули, а наша примарна цел е да се опстане во АБА, која е меѓу трите најдобри лиги во Европа. Веќе в сабота нè очекува дуел со Црвена Звезда, евролигашка екипа со буџет кој е десет пати поголем од нашиот. Но, нема да одиме со бело знаме, ќе дадеме сè од себе колку што можеме. Имаме и повредени играчи, но и покрај тоа одиме да се надигруваме и да уживаме. Во првите пет кола имаме четири средби со главните претенденти за освојување на АБА лигата. Очекувам добра сезона, да нè служи здравјето, задоволен сум од работата на играчите на тренинзите и натпреварите“, изјави тренерот Александар Петровиќ.

Експедицијата на МЗТ Скопје Аеродром утре ќе замине за Белград, каде што в сабота ќе ѝ гостува на Црвена Звезда (20 часот). Првиот домашен дуел е закажан за на 10. октомври против Партизан.

Извор/ mztskopjeaerodrom.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија28 минути

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија2 часа

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија2 часа

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија2 часа

Македонија ќе добие 4 милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Македонија3 часа

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион3 часа

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Свет4 часа

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа4 часа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Свет4 часа

Шведска пронајде четврто истекување на гасоводот Северен тек

Шведската крајбрежна стража наводно открила четврто истекување гас на гасоводот Северен тек. Крајбрежната стража соопшти дека го лоцирала истекувањето откако...

Европа5 часа

Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто ќе замисли, го прави тоа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот за ослободените територии,...

Економија5 часа

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 29.9.2022 година (четврток) почнува етапната исплата на пензиите за септември, кои...

Европа6 часа

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума, на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да...

Економија6 часа

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

„Економско енергетскиот совет на Владата на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Ковачевски има психофизички проблем кој му предизвикал трајна неспособност, може да носи погрешни одлуки

„Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност. Тој треба да каже едноставно дали лажел за да избегне служење воен...

Регион6 часа

(Видео) Поплава во Риека, загина маж во автомобил

Силно невреме вчера ја зафати Риека и предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од...

Свет6 часа

Бајден: Не злоупотребувајте го ураганот за да ја зголемите цената на нафтата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика нафтените компании да не ги зголемуваат цените на горивата злоупотребувајќи го ураганот Ијан, кој...

Економија16 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија22 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија22 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...