Контакт

Спорт

Лудило во Бирмингем – Астон Вила преку Евертон (видео)

Објавено пред

Астон Вила ја оствари својата прва победа по враќањето во Премиер лигата, откако во најчестиот судир во англиската фудбалска историја, со 2:0 ги победија Евертон. Ова беше вкупно 203. лигашки меч помеѓу овие два клуба и Вила ја забележа 74. победа (Евертон има 76 победи).

Човек на одлука беше бразилскиот напаѓач Весли, кој во 21. минута по еден брз контранапад успеа да го совлада англискиот репрезентативен голман, Џордан Пикфорд.  Во 95. минута од мечот, Анвар Ел Гази само го потврди триумфот – прв во третото коло по поразите од Тотенхем (3:1) и Бурнемаут (2:1).

Спорт

Марадона добива „мистериозно“ пакетче на клупата на својот тим! (видео)

Објавено пред

Околу проблемите на Диего Марадона со недозволените супстанции се пишувало многу, но кога се мислеше дека тоа е во минатото се појави снимка на која аргентинската фудбалска легенда добива „мистериозно“ пакетче додека е на клупата на својот тим Гимназија Ла Плата.

Марадона и неговиот тим загубија со 1:0 од Росарио Сентрал во меч од Суперлигата, но поголемо внимание предизвика снимката во која еден од неговите помошници му дава на 59-годишниот тренер неидентификуван пакет, додека еден друг негов помошник се обидува да ја блокира ТВ камерата.

Секако, на фановите на социјалните мрежи, веднаш им беше јасно што би можел да добива Марадона по неговите проблеми со кокаинот, иако тоа останува само шпекулација. Марадона се „закачи“ со кокаинот додека играше за Наполи во 1980-тите, а потоа на СП во 1994 во САД беше позитивен на кокаин и пратен дома предвреме.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ривалите незадоволни – болидот на Рејсинг поинт е „копија“ на стариот Мерцедес!

Објавено пред

Според угледниот германски „Ауто мотор унд спорт“, повеќето ривалски тимови не се задоволни од тоа што тимот на Рејсинг поинт (поранешни Форс Индија) користат речиси идентична копија од болидот В10 на Мерцедес од 2019.

Рејсинг поинт го открија својот РП20 болид на 17 февруари, кога најголема тема беше розевата боја која доминираше на шасијата, но сега, по стартот на зимското тестирање, повеќе ривалски тимови имаат поголема забелешка, болидот е „копија“ на В10 на Мерцедес.

Техничкиот директор на тимот, Ендру Грин ја брани соработката со Мерцедес, кои се снабдувачи на мотори и на дополнителна техничка опрема на итмот.

„Работевме во воздушниот тунел на Мерцедес од мај минатата година, а предната и задната суспензија, како и менувачот се идентични со болидот на Мерцедес од 2019. Другото е наш дизајн,а сега почнуваме со работа за 2021 година“, изјави Грин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар: ПСЖ е виновен за мојата лоша игра!

Објавено пред

Фудбалерот на француски ПСЖ, Бразилецот Нејмар го критикуваше својот клуб поради начинот на кој е воден процесот на неговата рехабилитација по повредата. Бразилецот верува дека требало да го пуштат уште порано да се врати на теренот, за физички да се подготви за натпреварите од Лигата на шампионите.

Оваа изјава на Нејмар доаѓа по синоќешниот пораз на „светците“ кај Борусија во Дортмунд, на првиот осминафинален дуел во кој токму Бразилецот го постигна единствениот гол за својата екипа.

„Не замислував вакво враќање на теренот. Не играв на последните 4 меча, а тоа беше одлука на клупскиот доктор. Иако не ми се допаѓаше, морав да го прифатам тоа. Клубот го има последниот збор. Имав повреда, напукнато ребро, но тоа не можеше да ме спречи да играм уште на мечот со Лион. Сепак, клубот го одложи моето враќање“ рече Нејмар.

Клубот се реши на ваков чекор затоа што фудбалерот се повредуваше на средина од сезоната во изминатите две години.

„Го разбирам стравот на клубот, затоа што се повредував во претходните две сезони. Го почитувам тоа, но да се вратев порано, ќе бев во старата форма и сигурно ќе одиграв подобар меч против Дортмунд“ – рече Бразилецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион48 минути

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ1 час

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија3 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија3 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ4 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија5 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија6 часа

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Македонија6 часа

(Видео) Има уште 3.400 пасоши, МВР формира комсија која ќе одобрува издавање само на итни случаи

Граѓаните што имаат интна потреба од пасош треба да поднесат барање за ургенција заедно со барањето за пасош. Комисија од...

Македонија6 часа

Јанкулоска и Јанакиески разговараат за „Монструм“: Аматерски е што „опелот“ не е запален или фрлен во ендек

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монстру“, а набавен од нелегално снимените разговори,...

Свет7 часа

Поранешен рагби-играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби-играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан Бакстер...

Македонија8 часа

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија9 часа

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија9 часа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Македонија10 часа

(Видео) Милошоски: Аудиозаписот што го предадов кај Русковска да биде доказ за Меѓународниот сојуз

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудиозапис и транскрипт од материјалот што...

Македонија10 часа

(Видео) Столтенберг: НАТО се подготвува за церемонијата за прием на Северна Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот Оливер Спасовски, на која рече дека НАТО се подготвува...

Свет10 часа

Блумберг најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија ако биде избран за претседател

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој се кандидира за претседателската номинација на Демократска партија, најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија...

Свет11 час

Три деца меѓу загинатите во ужасна експлозија на автомобил во Австралија

Четворица луѓе, меѓу кои три деца на возраст од 10 години, загинаа кога автомобил експлодира во австралискиот град Бризбејн. Децата...

Регион11 час

Протести поради пензиските реформи во Атина

Сообраќајот во делови од Атина беше запрен синоќа кога превозниците му се приклучија на штрајкот против планираните пензиски реформи. Во...

Регион12 часа

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово

Специјалниот пратеник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу...

Свет12 часа

Трамп го помилува поранeшниот гувернер на Илиноис, кој беше осуден за политичка корупција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека го помилувал поранешниот гувернер на Илиноис, кој беше во затвор поради изнуда, подмитување и...

Досие