Контакт

Спорт

Лука Божиќ повторно е МВП на АБА-лигата

Објавено пред

Хрватскиот кошаркар Лука Божиќ и официјално е прогласен за најкорисен играч на АБА лигата за сезоната 2023/2024.

dobivaj vesti na viber

Тој вторпат по ред е прогасен за МВП на регионалното натпреварување.

Со гласовите на тренерите, новинарите и навивачите, Божиќ победи пред Кенан Камењаш од Будуќност и Зек Ледеј од Партизан.

Божиќ освоил вкупно 82,6 отсто од гласовите, Камењаш 12,3, додека Ледеј 2,4.

Тој за прв пат ќе го понесе трофејот „Дејан Милојевиќ“ кој од оваа сезона го носи името на прерано починатиот кошаркар и тренер.

Кошаркарот на Задар сезонава имаше просек од 20,6 поени, осум скока, 6,2 асистенции и една украдена топка по натпревар, со индекс на корисност од 29,2.

Добитници на наградата МВП во АБА лигата:

2014/15 – Никола Јокиќ (Мега)
2015/16 – Миро Билан (Цедевита)
2016/17 – Никола Јанковиќ (Олимпија)
2017/18 – Лука Зориќ (Цибона)
2018/19 – Гога Битадзе (Иднина)
2020/21 – Филип Петрушев (Мега)
2021/22 – Никола Калиниќ (Црвена звезда)
2022/23 – Лука Божиќ (Задар)
2023/24 – Лука Божиќ (Задар)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пораката на Чави до идниот тренер на Барселона…

Објавено пред

Синоќа фудбалерите на Барселона ја победија Севиља со 2:1 во последното коло од Ла Лига. Овој натпревар беше последен за Чави на клупата на Барселона. По натпреварот Чави не криеше колку е разочаран што доби отказ само неколку дена откако објави дека ќе остане во клубот.

dobivaj vesti na viber

Чави Ернандез (44) проживеа нестварни девет месеци во „својата“ Барселона.

Во тој период, претседателот на клубот Џоан Лапорта го убеди да го продолжи договорот, потоа да се повлече од клупата на крајот од сезоната и да му ги прости долговите на клубот, а кога го направи тоа, поради една изјава која не му се допадна на Лапорта, клубот му врачи отказ, со барање да си соти на зборот дека нема да има никакви побарувања.

Без разлика што Лапорта јавно го понижи, а потсетуваме дека како играч одигра 767 натпревари за Барселона,Чави не сакаше да каже ниту еден лош збор за клубот и претседателот.

На прашањето дали ќе ги прости долговите, тој само рече:

„За мене зборот е закон“.

Потоа, откако последен пат ја предводеше Барселона како тренер, имаше порака за новиот тренер.

„Би сакал да му порачам на идниот тренер дека многу ќе страда и затоа мора да биде трпелив. Ова е многу непријатна позиција. Единствено константинете победи ќе му ја спасат работата“.

Шпанските медиуми пишуваат дека Ханси Флик денеска треба да пристигне во Барселона за да ги договори останатите детали од договорот.

Германскиот стручњак ќе потпише двегодишен договор и се согласил на помала плата од онаа на Чави. Флик во наредните денови треба и официјално да биде претставен како нов тренер на каталонскиот клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се ближи крајот на ерата на Гвардиола во Манчестер сити

Објавено пред

Пеп Гвардиола и наредната сезона ќе го предводи Манчестер сити, а пооа ќе го напушти клубот. Гвардиола во Сити притигна во 2016 година, освои шест титули во последните седум години и постави рекорд во Премиер лигата, откако неговиот тим четири пати во низа е шампион на Англија.

dobivaj vesti na viber

„Реалноста е дека поблиску сум до заминување отколку да останам. Зборував со клубот и сега чувствувам дека сакам да останам. Останувам следната сезона, тоа е сигурно. Но во текот на сезоната ќе разговараме. Овде сум во клубот осум, девет години… Ќе видиме што ќе биде понатаму“, рече Гвардиола.

„Дејли Мејл“, открива дека неговиот договор истекува во јуни 2025 година и дека нема да потпише нов. Според овој извор наредната сезона ќе иде последна за Гвардиола на „Итихад“.

Гвардиола досега го предводел Сити на 472 натпревари. Оствари 349 победи, 57 нерешени и 66 порази. Шест пати беше шампион во Премиер лигата, а во сезоната 2022/23. на клубот му го донесе и првиот трофеј во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Дончиќ и Ирвинг незапирливи, Далас на чекор до пласман во големото финалето

Објавено пред

Далас Маверикс една победа ги дели од пласман во големото финале во НБА лигата. Третиот меч од финалето на Западот, прв на домашен терен, го доби со 116:107.

dobivaj vesti na viber

Далас со серијата 14:3 дојде на победа од пласман во првото конференциско финале по пауза од 13 години. Ниту еден тим во досегашните 154 серии не испуштил предност од 3-0. Само четири тима успеале да изедначат на 3-3 но не и да ја добијат „мајсторката“.

Маверикс ги предводеа Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг, двајцата постигнаа по 33 поени, Дончиќ додаде седум скока, пет асистенции и исто толку украдени топки, додека Ирвинг имаше три скока, четири асистенции и една украдена топка.

На спротивната страна најефикасен беше Ентони Едвардс со 26 поени, Мајк Конли постигна 16, Џејден МекДаниелс поен помалку, а Карл-Ентони Таунс и Наз Рид постигнаа по 14 поени.

Четвртиот натпревар на програмата е во среда од 2.30 часот по средноевропско време, домаќин ќе биде Минесота.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Извршен увид по пукањето на Пластичарска улица во Скопје

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, заедно со увидни екипи од МВР, во текот на ноќта вршеа увид...

Топ22 минути

Еден убиен, двајца повредени во пукање на „Пластичарска“

Еден убиен и двајца ранети во пукањето кое синоќа околу полноќ се случи на булеварот „Никола Карев“, познат како „Пластичарска“,...

Македонија1 час

Несреќа на експресниот пат Штип – Кочани, сообраќајот во прекин

Утрово од 7 часот и 40 минути сообраќајот на експресниот пат Штип – Кочани е во прекин поради случена сообраќајна...

Свет3 часа

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа...

Свет3 часа

(Видео) Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Торнада кои го зафатија централниот дел на САД усмртија најмалку десетина луѓе и оставиле трага на уништување, а синоптичарите предупредуваат...

Европа3 часа

(Видео) Надзорните камери на трговскиот центар во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Бројот на загинати во рускиот напад на специјализиран трговски центар со градежни производи во Харков се искачи на 16. Меѓу...

Македонија17 часа

Земјава нема развиен концепт за менаџирање со дијабетесот, вели Велев

Во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари и Здружението на лица со дијабетес „Алегрија“, денеска во Градскиот парк во...

Македонија22 часа

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“ во мрак, луѓето со блиц од мобилен минуваат на пешачки (ВИДЕО)

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“, на кој се наоѓа автобуската станица „Југодрво“, веќе неколку денови е во мрак. Уличните светла долж...

Македонија23 часа

Детали за ноќната спасувачка мисија: Го лепеле чамецот и им фрлале вода на заглавените пред да ги извлечат живи (ФОТО+ВИДЕО)

Четирите лица, меѓу кои и седумгодишно дете се лоцирани и најдени, соопштија утрово од ЦУК. Ноќната спасувачка акција не била...

Македонија1 ден

Најдени се седумгодишното дете и трите лица кои се изгубија кај реката Пчиња

Четири лица, две жени, еден маж и едно дете кои се изгубија, а се на возраст од 29, 18, 35...

Македонија2 дена

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно...

Македонија2 дена

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...

Топ2 дена

При контрола на угостителски објекти за дрога се приведени девет лица

Полициските службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчера по план на СВР Скопје ивршија контрола во повеќе...

Регион2 дена

Ден посветен на Данка Илиќ: Центарот за исчезнати и малтретирани деца празникот го посвети на девојчето од Бор

Центарот за исчезнати и малтретирани деца денеска, Меѓународниот ден на исчезнатите деца, го посвети на двегодишната Данка Илиќ од Бор,...

Македонија2 дена

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија2 дена

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија2 дена

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија3 дена

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет3 дена

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет3 дена

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...