Контакт

Спорт

Маестралниот Умбер со трофејот од Антверпен

Објавено пред

Младиот француски тенисер Иго Умбер ја комплетираше фантастичната тениска недела во белгискиот Антверпен со 6:1/7:6(4) победа над Австралиецот Алекс де Минаур за да ја освои својата втора АТП титула во кариерата.

Пред само 24 часа, Умбер мораше да спасува четири меч-топки во маратонското полуфинале против Британецот Даниел Еванс, за во финалето да има речиси совршен меч и на 22 години да има две титули во 2020.

„Ова е дефинитивно една од моите најголеми победи. Да се освои втора титула оваа година против навистина опасен противник е прекрасно. Тенисот понекогаш е луд, како што можеше да се види во полуфиналето. Денеска бев на повисоко ниво“, вели Умбер, кој претходно победи во Оукленд, Нов Зеланд на стартот на годината.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ММА бизарности – девојка здроби противник од 240 кила!

Објавено пред

Руската ММА сцена повторно ни носи огромна бизарност, откако фајтерката Дарина Мадзјук покажа дека жените не се послабиот пол, уништувајќи го огромниот блогер Григориј Чистјаков во борба во кафезот.

28-годишната Дарина, иако речиси 200 килограми послаба од својот противник, се покажа како многу посилна од блогерот кој ја предизвика, суредувајќи го уште во првата рунда. Прво Чистјаков се обиде да ја притисне противничката во кафезот, но потоа прими неколку удари праќајќи го на подот, бомбардирајќи го со низа удари за тој да се предаде.

„По мечов ќе морам да почнам да тренирам активно. Да живеам поздрав живот. Блогерката Настја Туки-Тук ќе ми биде тренер. Добив силни удари, иако таа е мала. Не знаев што друго да правам во кафезот“, вели поразениот Чистјаков.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: На Кун Агуеро му е тешко да игра по смртта на Марадона

Објавено пред

Серхио Кун Агуеро се мачи да се концентрира на фудбалот по смртта на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона, иако додека беше жив не беше во најдобри односи со својот поранешен дедо (татко на неговата поранешна сопруга).

Агуеро беше оженет со најмладата ќерка на Марадона, Џанина во 2008 година, со која го има 11-годишниот син Бен, но бракот траеше кратко и во 2012 година тие се разведоа, по што Марадона неколку пати во јавноста го нападна напаѓачот на Сити, посебно за наводната афера која тој ја имал со аргентинската пејачка Карина Техеда.

Гвардиола вели дека очекува Агуеро да игра против Барнли утре, но признава дека не е во најдобра психичка состојба.

„Тешко ми е да зборувам за неговите чувства, но знам дека во средата против Олимпијакос му беше тешко. Посебно за неговиот син, бидејќи тој го познаваше Марадона многу добро како дедо. Тешка ситуација за семејството“, вели Гвардиола.

Агуеро се прости со Марадона преку социјалните мрежи: „Никогаш нема да те заборавиме, секогаш ќе си со нас“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Флик е загрижен: Баерн прави премногу грешки!

Објавено пред

Баерн Минхен се на првото место во Бундеслигата и веќе обезбедија пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите, но тренерот Ханси Флик не е задоволен, велејќи дека играат многу невнимателно и дека мора да се поправат грешките.

Баерн ги совлада РБ Салцбург со 3:1 во средата во Лигата на шампионите, каде што имаат постигнато 15 голови, најмногу од сите клубови, но Флик е загрижен за одбраната. Иако уште немаат направено грешка која резултирала со гол во Бундеслигата или ЛШ, во последните три меча имаа две грешки кои резултираа во шанси. Покрај тоа, додавањата на тимот се помалку прецизни од лани – од 94.7 проценти во ЛШ минатата сезона на 90.9 проценти оваа сезона.

„Кога ја имаме топката, правиме премногу грешки. Никој не очекува лошо додавање, што значи дека си на погрешна положба. Мораме да играме потрпеливо и да притиснеме почесто. Одбраната, исто како нападот, мора да се игра тимски и сите да учествуваат. Концентрацијата не е тука, но барем победуваме. Мораме да се соземеме, да направиме анализа и да го поправиме тоа“, вели Флик.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија1 час

Шекеринска: Не сакаме да бидеме заложници на темните страни на балканската историја

Имаме историја на која сме горди, но мора да се трудиме да ги решаваме проблемите, истакна денеска министерката за одбрана...

Македонија2 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија2 часа

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската...

Македонија3 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија6 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија7 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет7 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет8 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет9 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет9 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт9 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет9 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет9 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет10 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија21 час

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија23 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија23 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа23 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион1 ден

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Досие