Контакт

Спорт

Магдебург повторно убедлив против Пелистер

Објавено пред

Настапите на Еурофарм Пелистер во Европската лига на ЕХФ завршија во четврт-финалето, откако и во вториот меч со германскиот фаворит Магдебург, овој пат на гости, доживеаја висок пораз од 35:24.

По домашниот пораз во Битола од 24:32, гостувањето во Германија беше само рутина за тимот, кој беше без својот тренер Жељко Бабиќ, кој беше позитивен на Ковид-19.

Јустус Клуге со седум гола беше најефикасен за Магдебург, додека за Пелистер повторно блесна Стипе Мандалиниќ со седум гола, а пет додаде Бојан Маџовски.

Спорт

Пол Џорџ го реши трилерот во Портланд

Објавено пред

Пет натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата. Победи забележаа Лос Анџелес Клиперс, Минесота, Њујорк, Бруклин и Атланта.

Дербито помеѓу Поертланд и Клиперси, во драматична завршница им припадна на кошаркарите од Лос Анџелес. Конечниот резултат 113:112 го постави Пол Џорџ на 4,8 секунди до крајот. Крилниот играч ан Клиперси беше прецизен од линијата за слободни фрлања. Џорџ натпреварот го заврши со 33 поени и 11 скокови. На спротивната страна се истакна Си Џеј Мекалум со 28 поени.

Резултати:

Атланта-Орландо 112:96
Њу Орлеанс-Бруклин 129:134
Њујорк-Шарлот 109:97
Сакраменто-Минесота 120:134.Прикажи повеќе...

Спорт

Алаба за плата од 22 милиони евра ќе игра за Реал

Објавено пред

Давид Алаба од наредната сезона ќе го носи дресот на Реал Мадрид. Австриецот во „кралскиот клуб“ ќе пристигне без обесштетување. Со Реал ќе потпише петгодишен договор.

Давид Алаба не успеа да се договори со Баерн околу платата, поради што реши да го напушти Минхен. Реал решија да ги исполнат финансиските барања на Австриецот. Алаба ќе стане најпалтениот дефанзивец во светот, со годишна плата од 22 милиони евра.

Алба е поливалентен играч, поради што ќе биде големо засилување за Реа. Тој може да игра како лев бек, централен дефанзивец и во редот за врска.

Прикажи повеќе...

Спорт

По распадот се огласи Суперлигата: Предлогот е добар, Англичаните попуштија под притисок на јавноста

Објавено пред

По повлекувањето на англиските клубови, во врска со новонастанатата ситуација се огласија од Суперлигата. „Заинтересирани“ за ова ново натпреварување се италијанските клубови (Јувантус, Интер, Милан) и шпанските (Реал, Барселона, Атлетико).

„Европската Суперлига верува дека моменталниот статус кво во европскиот фудбал мора да се смени“.

„Предлагаме ново европско натпреварување, бидејќи постојниот систем не е добар. Нашиот предлог е насочен кон развојот на спортот и во исто време да генерира ресурси и стабилност за целата фудбалска пирамида, вклучително и помош за решавање на финансиските потешкотии предизвикани од пандемијата. Ова натпреварување ќе обезбеди материјално зголемени исплати за сите фудбалски актери“, објави Суперлигата и се осврна на повлекувањето на Англичаните од натпреварувањето:

„И покрај најавеното повлекување на англиските клубови, кои беа принудени да донесуваат вакви одлуки поради притисокот на кој беа изложени, убедени сме дека нашиот предлог е целосно во согласност со европските закони и правила, како што беше презентирано денес со судска одлука за заштита на Суперлигата од трети страни.

Со оглед на моменталните околности, ќе ги преиспитаме најадекватните чекори за преобликување на проектот, секогаш имајќи ја предвид нашата цел – да им понудиме на навивачите најдобро можно искуство, притоа обезбедувајќи исплати за солидарност на целата фудбалска заедница “.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа18 минути

ЕУ постигна договор за климата, значително се намалува емисијата на стакленички гасови

Преговарачитe на Советот на Европската унија и Европскиот парламент постигнаа договор за закон за климата според кој до 2030 година...

Свет57 минути

Израел подготвува нова рунда на вакцинација, сега и на децата

Израел планира нова рунда на вакцинација против коронавирус за шест месеци, во која ќе се вакцинираат и деца, најави премиерот...

Свет2 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет2 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ12 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија13 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија13 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт14 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија16 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија18 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија19 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија20 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет21 час

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија22 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија22 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија23 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа23 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет1 ден

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија1 ден

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија2 дена

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Досие