Контакт

Спорт

Мајк Дин, легендата меѓу фудбалските судии

Објавено пред

Мајк Дин, еден од најчудните фудбалски судии во англиската Премиер лига, уште еднаш покажа дека знае како да прославува откога даде гол за победа во меч помеѓу англиските фудбалски судии.

53-годишниот Дин доби топка од Пол Тирни, успеа да даде гол по слабата реакција на голманот по што прославуваше како да освоил ЛШ заедно со Ентони Тејлор и Мартин Еткинсон.

Ова не е првпат Дин да прославува гол и да предизвика контроверзии. Во 2015 година на дуелот од ФА-купот помеѓу Тотенхем и Астон вила, судијата, инаку страстен навивач на Транмир и честопати е на трибините на нивните мечеви, го славеше голот на Муа Дембеле.

„Не го славев голот, туку ја славев предноста што ја дадов на Тотенхем. Малку се занесов. Беше фаул и решив да дозволам играта да продолжи. Можеби не требаше да ги кренам рацете така“, изјави тогаш Дин.

Спорт

Вечер на спектакуларни УФЦ нокаути: Хил го „заспа“ Крут за 48 секунди, Физиев со луд удар!

Објавено пред

Џамахал Хил се врати од својот прв пораз во кариерата со брутален нокаут над Џими Крут по само 48 секунди во октагонот на УФЦ на ЕСПН 31 во Лас Вегас во саботата.

Хил (3-1 УФЦ) во пресметката во средно-тешка категорија, го прати Крут на подот уште во првите секунди, пред да постигне неверојатен нокаут во 48 секунда од мечот.

Спектакуларен крај имаше и мечот помеѓу Рафаел „Атаман“ Физиев против Бред Ридел, кога Казахстанецот со фантасичен удар со ногата предизвика крај на мечот. По 10 минути израмнета борба, Физиев најде начин да го нокаутира својот противник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луда местенка во Колумбија – се тргаа од пред голот за ривалите да дадат гол

Објавено пред

И колумбиската ѕвезда на Јувентус, Хуан Квадрадо се јави со осуда на неверојатната „местенка“ во втората колумбиска лига за влез во елитата, откако и Асоцијацијата на играчи побара истрага за мечот помеѓу Љанерос и Унион Магдалена во саботата навечер.

Љанерос водеа со 1:0 до 95. минута од мечот, кога гостите постигнаа два гола во 95. и 96. минута, а снимката од победничкиот гол, покажува како противничките фудбалери се тргаа од противниците да им дозволат дадат гол.

Со овој резултат Унион Магдалена влегува во Димајор лигата, пред Форталеза, кои со 2:1 загубија дома од Богота.

Квадрадо, капитенот на Јувентус, вели дека ова покажува недостаток на почитување за фудбалот во Колумбија, додека неговиот соиграч од репрезентацијата Матеус Урибе го нарече скандалот „срамота за колумбискиот фудбал“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Како Златан сфатил дека Манчестер јунајтед се клуб со „мал менталитет“

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ во својата кариера играше за некои од најголемите фудбалски клубови, но Швеѓанецот очигледно не ги вбројува Манчестер јунајтед меѓу нив, откако во новата автобиографија зборува за „малиот менталитет“ на клубот.

40-годишниот Швеѓанец пристигна во Јунајтед од ПСЖ во 2016 година, и имаше 28 гола во првата сезона за „ѓаволите“, пред да го повреди коленото, и да се пресели во Лос Анџелес галакси. Во автобиографијата „Адреалин“, тој пишува дека е изненаден што еден од најбогатите и најмоќни клубови на светот му скратил 1 фунта од платата за тоа што си земал еден сок од заедничкиот фрижидер на гостување.

„Едно нешто ме изненади – сите сметаа дека Јунајтед е врвен клуб, еден од најбогатите и најмоќните на светот кога ќе се гледа однадвор. И јас мислев така, но кога пристигнав таму најдов мал, затворен менталитет. Еден ден бев во хотелот со тимот пред натпревар, бев жеден и го отворив мини-барот и најдов сок. Игравме и се вративме дома. Стигна платата, обично не ја гледам, и само на крајот на годината разгледав што се случи. Се зачудив зошто ми е одземена една фунта од платата. Го повикав менаџерот: ‘Зошто ми одземавте фунта од платата?’. Тие разгледаа и ми кажаа: ‘За сокот од мини-барот’. Ви се верува ли? Една фунта? Такво нешто икогаш не би се случило во Италија. Тоа се деталите кои прават разлика и носат почит од фудбалерите“, пишува Златан.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 минути

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет41 минута

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Свет1 час

Италијанец се обидел да се вакцинира со лажна рака

Италијанец кој сакал потврда за вакцинација против Ковид-19, а да не се вакцинира, се појавил на закажан термин со лажна...

Македонија14 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет16 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет17 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет18 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија19 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија22 часа

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион22 часа

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ23 часа

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет24 часа

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа1 ден

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет1 ден

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет2 дена

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија2 дена

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 дена

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија2 дена

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија2 дена

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава2 дена

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Досие