Контакт

Спорт

Мајсторијата на Ибраими ја „крена“ Шкендија, сега на ред е Тотенхем

Објавено пред

Шкендија успеа да го мине второто квалификациско коло во Лига Европа, откако маестралниот гол на Бесарт Ибраими беше доволен да се стигне до 1:0 победа на гости кај романскиот Ботошани за во третото коло да го пречекаат големиот Тотенхем на Жозе Мурињо.

Поранешниот македонски репрезентативец и на 33 години покажа дека не го загубил осетот за гол, откако од тешка позиција успеа да го совлада домашниот голман уште во втората минута од мечот. Сепак, во 76. минута Шкендија остана со играч помалку по црвениот картон на Арменд Алими за тензија во последните минути.

Шкендија сега го пречекува Тотенхем, кој се спаси од незгодна ситуација во Бугарија, победувајќи го Локомотив Пловдив со 2:1.

ЛИГА ЕВРОПА, 2.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

Каизар (Каз) – АПОЕЛ (Кип) 1:4

Вентспилс (Лет) – Розенборг (Нор) 1:5

Ренова (Мкд) – Хајдук Сплит (Хрв) 0:1

АраратАрменија (Ерм) – Фола Еш (Лук) 3:3, 4:3 по продолженија

Астана (Каз) – Будуќност (ЦГо) 0:1

Теута (Алб) – Гранада (Шпа) 0:4

Линколн (Гиб) – Глазгов Ренџерс (Шко) 0:5

Ботошани (Ром) – Шкендија (Мкд) 0:1Тотенхем едвај мина против девет играчи во Пловдив, доаѓа во Македонија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зидан е соочен со отказ, ќе го наследи клупската легенда

Објавено пред

Двата порази во Мадрид, што ги забележаа фудбалерите на Реал од Кадиз и Шахтјор, сериозно ги разнишаа позициите на тренерот Зинедин Зидан. Францускиот тренер ја прифати одговорноста за поразите, а шпанските медуми тврдат дека наредните две средби ќе бидат клучни за неговата иднина.

Реал, во сабота ќе гостува во Барселона, а потоа наредниот вторник патува во Менхенгладбах. Првиот човек на клубот, Флорентино Перез, побарал победи на овие натпревари, во спротивно Зидан ќе остане без работа.

Шпанските медиуми дат толку далеку во своите тврдења што веќе го знаат и името на човекот кој треба да го наследи Зидан.

Перез за тренерската функција го подготвувал Раул Гонзалес Балнко. Легендата на Реал кој за 16 години одиграл 550 натпревари и постигнал 228 голови, во моментов е тренер на вториот тим на Реал, Кастиља.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија напредуваше на ФИФА листата

Објавено пред

Фудбалската репрезентацијата на Македонија напредуваше една позиција на листата на ФИФА. Македонија, овој месец го победи Косово во полу-финалниот бараж за пласман на ЕП и ремизираше со Естонија и Грузија во Лигата на нации.

На најновата ранг-листа на ФИФА, Македонија се наоѓа на 65 место. Блиску до Македонија се две репрезентации од поранешна Југославија, Црне Гора (64) и Словенија (62).

Македонија е 21 позиција подобро пласирана од Грузија, репрезентација со која на 12 ноември ќе го одигра клучниот натпревар за пласман на ЕП.

Останатите наши противници во Лигата на нации, Еремнија и Естонија се наоѓаат на 101 и 109 место.

На врвот на листата нема промени, на првото место е Белгија пред Франција, Бразил, Англија, Португалија, Шпанија, Уругвај, Аргентина, Хрватска и Колумбија.

фото/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

„Марка“: Јовиќ не сака да успее во Мадрид

Објавено пред

Реал Мадрид доживеа пораз од Шахтјор (2:3) во Лигата на шампионите. Најмногу критики за катастрофалната игра на тимот добија Бразилците Марсело и Едер Милитао, односно Лука Јовиќ.

Изненадувачки Зинедин Зидан го остави Карим Бензема на клупата за резерви, а натпреварот го започна со Јовиќ. Играчот за кого Реал минатото лето платија 60.000.000 евра беше незабележлив на теренот. Она што е полошо за него е што неговата замена Винисисус Жуниор постигна гол 15 секунди по влегувањето на теренот.

„Од почетокот на сезоната доби повеќе шанси од Зидан него што тоа беше случај во минатата сезона. Засега не покажува дека има намера да успее во Мадрид. Исчезна и беше заменет“, пишува новинарот на „Марка“, Хуан Игнасио Гарсија-Очоа.

„Во одбраната повеќе не може да се смета на Марсело. Во нападот се обидуваше да направи нешто во второто полувреме, но светлосни години е оддалечен од она што некогаш беше. Штета, стана играч за Куп натпревари“, пишува новинарот, а потоа одвоил неколку редови и за Милитао.

„Каков натпревар! Виновен е за два од трите гола што ги постигна Шахтјор. Конфузијата кај третиот гол не може да се толерира. Доби само жолт картон за прекршокот што го направи“, пишува новинарот Очоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион3 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет3 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија4 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет4 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија5 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет18 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија20 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ21 час

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија22 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет23 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија24 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија1 ден

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион1 ден

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 ден

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Досие