Контакт

Спорт

Мајсторски гол на Горан Пандев – негов 98-ми во Серија А

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев уште во осмата минута го отвори резултатот на вечерашниот меч од Серија А меѓу Џенова и Удинезе.

По една нафрлена топка од левата страна, Пандев феноменално ја исконтролира топката, се заврте и прецизно биеше покрај првата статива.

Иако судијата бараше ВАР асистенција дали имало евентуален прекршок, сепак голот беше признат.

Резултатот по 45 минути е 1-1 затоа што Удинезе во 30 минута доби пенал. Го реализираше Де Пол.

Македонскиот репрезентативец Илија Несторовски не е во првата постава на гостите од Удине.

Еве го погодокот на Пандев, негов 98-ми во Серија А:©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ирвинг исклучен, Бруклин се „распаднаа“ против Лејкерс!

Објавено пред

Андре Драмонд постигна 20 поени и имаше 11 скока, Денис Шредер додаде 19 поени, пред тој и Кајри Ирвинг да бидат исклучени во третата четвртина, за Лос Анџелес лејкерс да стигнат до убедлива 126:101 победа над Бруклин нетс.

Најавувана како пресметка на два тима кои се фаворити да се сретнат во НБА финалето, во мечот недостасуваа ѕвездите – Леброн Џејмс и Ентони Дејвис беа во аут за Лејкерси, додека Џејмс Харден исто така е повреден за Нетс.

Дуелот остана и без дополнителни ѕвезди кога Ирвинг и Шредер влегоа во конфликт и добија исклучување. Лејкерси водеа во поголемиот дел од мечот и имаа 66:62 предност преди склучувањето на Ирвинг, по што со серија 15:2 го решија мечот.

Кевин Дурент имаше 22 поени во вториот меч по пауза од 23 натпревари со повреда на бутниот мускул, но Нетс загубија првпат по девет меча на домашен терен.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Бруклин – ЛА Лејкерс 101:126

Портланд – Детроит 118:103

Феникс – Вашингтон 134:106

Голден Стејт – Хјустон 125:109

Јута – Сакраменто 128:112

Оклахома – Филаделфија 93:117

Кливленд – Торонто 115:135

Прикажи повеќе...

Спорт

Спектактакуларно Ел класико – Реал ја победи Барселона

Објавено пред

Реал Мадрид го доби спектакуларното Ел калсико, кое вечерва се одигра на „Алфредо ди Стефано“ стадионот во Мадрид. Триумфот од 2.1 на Реал му го донесоа Бензема и Крос, додека стрелец за Барселона беше Мингеса. Реал победи во двете меѓусебни средби со Барселона оваа сезона. Инаку, ова е трета победа во низа за „кралскиот клуб“ во Ел класико. Барселона нема победа над најголемиот ривал од 2019 година.

Реал, ја растури Барселона во првото полувреме, што на крајот се покажа како доволно за победа. По исклучително лошото време, во текот на целиот натпревар паѓаше силен дожд, текот на натпреварот го одреди магичниот потег на Карим бензема, кој во 13.минута го совлада Тер Штеген.

Браса, го контролираше поседот, но немаше одговор за брзата транзиција на противникот. 15.минути по голот на Бензема, Тер Штеген уште еднаш капитулираше.

Крос изведе слободен удар, топката на патот до голот удри во лошо поставениот Дест, потоа и во Алба и заврши во голот.

Неколку минути подоцна, Реал пропушти две шанси во неколку секунди, најпрвин ударот на Валверде заврши во дирекот, а потоа ударот на Васкез го одбрани Тер Штеген.

Единствената шанса за гол Барселона ја имаше во финишот на првиот дел, кога Меси директно од корнер ја погоди стативата.

Барселона во вториот дел тргна во тотална офанзива. Жестоко притиснаа кон голот на Куротоа, со сите играчи. Просторот што Барса го оставаше Реал во втриот дел не успеа да го искористи, иако домашните фудбалери имаа неколку добри шанси.

По еден час игра, Барселона намали на 2:1. Стрелецот Мингеса ја искористи лошата комуникација во одбраната на Реал и го совлада Куртоа.
Во 85.минута се случи моментот кој ќе предизвика полемики во шпанската јавност. Невнимателниот старт на Менди врз Брејтвајт, судијата Манзано не го окарактеризира како прекршок, не побара ниту помош пд ВАР-асистентот.

Во последната минута реал остана со играч помалку. Касемиро во 30 секунди доби два жолти картони.

Последната шанса за да го избегне поразот Барселона ја имаше во 94.минута, кога по ударот на Мориба, гредата ги спаси Куртоа и Реал.Прикажи повеќе...

Спорт

Кејлор Навас го пропушта реваншот со Баерн?

Објавено пред

ПСЖ скапо ја платија победата во Стразбур (1:4). Натпреварот пред време го заврши првиот голман Кејлор Навас. Во Париз постои страв дека Костариканецот ќе го пропушти реваншот со Баерн во Лигата на шампионите.

Кејлор Навас, во средата, блескаше во победата над Баерн во Минхен (2:3), со десет успешни интервенции.

Покрај Навас, реваншот со Баерн ќе го пропушти и капитенот Маркињос, кој се повреди во Минхен.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа11 час

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија13 часа

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија16 часа

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија18 часа

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет18 часа

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ18 часа

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија23 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет23 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет24 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија2 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија2 дена

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет2 дена

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија2 дена

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа2 дена

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија2 дена

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет2 дена

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија2 дена

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа2 дена

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа2 дена

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Досие