Контакт

Спорт

Македонија има низок рејтинг кај ФИБА

Објавено пред

ФИБА Европа пред почетокот на квалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година излезе со прогноза кои селекции ќе ги минат групите и ќе изборат пласман на првенството. Според ФИБА Европа, селекцијата на Македонија нема да се пласира на континенталното првенство.

Македонија се наоѓа во група со Италија, Русија и Естонија. Според рејтингот „црвено-жолтите“ се наоѓаат на 29. позиција во конкуренција на 32 селекции. Зад Македонија се само Швајцарија, Романија и Австрија.

Во групата во која е Македонија најдобар рејтинг има Италија (6. место), Русија е седма, а Естонија 26. на листата на ФИБА Европа.

Македонија квалификациите ќе ги отвори утре во Скопје против Естонија, а во овој прозорец на ФИБА Европа, ќе одигра и против Русија во Перм на 23 февруари.

фото/kfsm.mk

Спорт

Вимблдон утре ќе биде откажан!

Објавено пред

Вимблдон тенискиот шампионат, најпознатиот тениски турнир на светот, нема да го следи примерот на Ролан Гарос со преместување на традиционалниот термин и утре ќе биде откажан, јавуваат британските медиуми.

Дирк Хордорф, потпретседателот на Германската тениска федерација во изјава за „Скај спорт“ вели дека веќе е донесена одлука да се откаже гренд слемот на трева.

„Тоа е непходно во моменталната ситуација и сосема е нереално со сите ограничувања за патувања на светот да се организира турнир за стотина илјади фанови од целиот свет“, изјави Хордорф.

Вимблдон секоја година се оддржува од крајот на јуни до средината на јули, а оваа година требаше да стартува на 29 јуни и да заврши на 12 јули. Претходно, Францускиот опен на Ролан Гарос донесе неочекувана одлука да го „пресели“ пролетниот турнир за крајот на септември по крајот на традиционално последниот гренд слем САД опен во Њујорк. АТП и ВТА турнеите официјално се на „пауза“ до 7 јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Ќе се вратиме посилни, подобри… и малку подебели (видео)

Објавено пред

Пеп Гвардиола во видео порака им порача на сите фанови дека многу му недостасува фудбалот, но прати порака да се остане дома за време на кризата со корона вирусот чекајќи го продолжувањето на Премиер лигата и на другите спортски натпреварувања.

Гвардиола минатата недела донираше 1 милион евра во борбата против корона вирусот во својот роден град Барселона и побара од навивачите на Сити да ги слушаат медицинските совети.

„Ни недостасува фудбалот. Ни недостасува животот кој го имавме до пред неколку дена, но сега е време да слушате, да ги следите научниците, лекарите и медицинските сестри. Вие сте моето фудбалско семејство и ќе направиме сè што е возможно да направиме да се чувствувате подобри. Ќе се вратиме посилни, подобри, повнимателни… И секако, малку подебели. Останете внатре, останете безбедни“, вели Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Словачкиот клуб Жилина банкротираше поради корона вирусот

Објавено пред

Седумкратниот шампион на Словачка, МШК Жилина, стана првиот фудбалски клуб кој банкротирал поради корона вирусот кој ја влошил тешката економска состојба.

Од клубот објавија дека сите фудбалери треба да си бараат нов клуб, бидејќи Жилина ќе биде ликвидиран тим на 30 април. Пропаста на клубот беше предизвикана од неможноста да се договорат со фудбалерите околу намалувањето на платите, иако економските проблеми на клубот се тука повеќе години.

Пред паузата поради корона вирусот, Жилина беше на второто место во словачката лига со 10 поени помалку од Слован Братислава и седум пред Дунајска Стреда.

Клубот, инаку, е основан во далечната 1908 година, а во него игра и македонскиот младински репрезентативец, 19-годишниот Енес Фазлагиќ, кој замина во Жилина од Шкендија во 2018 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија30 минути

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија2 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија3 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Македонија4 часа

Пендаровски свика седница на Советот за безбедност

Утре со почеток во 14 часот во kабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Свет5 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија6 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија6 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија7 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија7 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет8 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија9 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија9 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа10 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет11 час

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ11 час

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет12 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет1 ден

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија1 ден

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Досие