Контакт

Спорт

Македонија ја реши Словачка – живи се шансите за пласман во квалификации

Објавено пред

Македонската машка кошаркарска репрезентација вечерва со убедливи 69-47 ја совлада селекцијата на Словачка во Скопје, во вториот меч од претквалификациите за Светското првенство 2023 година, со што остана во игра за едно од првите две места во групата што водат во следната фаза.

Избраниците на селекторот Драган Бајиќ се прикажаа во сосема поразлично светло за разлика од првиот дуел од групата „Ф“ каде загубија со 67-62 од селекцијата на Швајцарија.

Во македонскиот табор одлично функционираше шутот за три поени, а македонските репрезентативци посебно се истакнаа во последниот период од мечот кој им припадна со +18 поени (23-5).

Најпрецизен во победничката селекција беше Бојан Трајковски со 16 поени, имаше и осум скока. Го следеа Адем Мекиќ и Џејкоб Вајли со по 12 поени, додека Бојан Крстевски и Кристијан Николов мечот го завршија со по 10 поени.

Кај Словаците Бродзијански забележа 11 поени и 15 скока.

По првиот круг од турнирот сите три селекции имаат по една победа, а Македонија во моментов е лидер на табелата поради кош-разликата.

Утре е слободен ден на турнирот, по што следуваат нови три меча. Македонија во понеделник игра против должникот Швајцарија.
Фото: КФСМ

Спорт

Ѓоковиќ пак на „полнење батерии“ кај Босанските „пирамиди“

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ по поразот на САД опен реши да се одмори во Високо, Босна и Херцеговина, на гости кај Семир Османагиќ, контроверзниот промотер на идејата за пирамидите во БиХ.

Ѓоковиќ пристигнал во Босна и Херцеговина вчера и веднаш заминал во Високо, каде што бил пречекан од основачот на археолошкиот парк „Босанска пирамида на сонцето“, Османагиќ, кој на социјалните мрежи се пофали со дружбата.

„До Јелена од Новак и Семир. Со љубов од Високо“, стои во пораката до сопругата на Ѓоковиќ на социјалните мрежи.

Ѓоковиќ во посета на Босанските „пирамиди“: Луѓе, дојдете и уверете се!

Прикажи повеќе...

Спорт

Семејството на Меси ќе живее во замок покрај Париз?

Објавено пред

Лионел Меси не сака неговото семејство да живее во хотел и неговата сопруга Антонела го пронашла вистинското место за новиот дом во Франција – замок покрај Париз, кој вреди 50 милиони евра и во кој во минатото престојувал Шарл де Гол, тврдат француските медиуми.

34-годишниот Меси, со сопругата и трите деца живее во хотелот „Ројал Монсо“ во Париз, каде што честопати се сместени фудбалерите на ПСЖ кога ќе пристигнат во клубот, но Аргентинецот не сака неговото семејство да биде „затворено“ во хотелска соба.

Иако, секако, не се работи за голем француски замок налик на Версај, замокот во Ле Весине во близината на Париз нуди доволно луксуз. Замокот е изграден во 1899 година, има фантастични 30 соби, внатрешен базен, домашно кино, теретана, огромна гаража и терен за сквош. Според француските медиуми Антонела веќе го „пикирала“ замокот, но конечната одлука ќе биде донесена кога Меси ќе го посети замокот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеле не е во критична состојба, се јави на социјалните мрежи

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда Пеле вели дека се опоравува многу добро откако вчера накратко бил примен на одделот за интензивна нега во болницата во Сао Пауло.

80-годишниот Пеле беше на операција за отстранување на тумор од дебелото црвево овој месец, и беше пуштен од болница во средата, но повторно примен во петокот како „мерка на претпазливост“. Тој се јави на Инстаграм по шпекулациите дека се наоѓа во критична состојба.

„Мои пријатели, уште се опоравувам многу добро. Денеска добив посета од членовите на семејството и насмевката уште ми е на лицето. Благодарам за цела љубов која ја добивам“, напиша Пеле.

Од болницата „Алберт Ајнштајн“ се јавија со соопштение.

„По стабилизацијата, пациентот беше префрлен во полу-интензивна нега. Тој е кардиоваскуларно и респираторно стабилен“, велат од болницата.

Пеле повторно на интензивна нега

Прикажи повеќе...

Најново

Топ12 минути

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет2 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија14 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија17 часа

29 починати и 561 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.384 тестирања, а регистрирани се 561 нов случај на...

Македонија18 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија20 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија22 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија23 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија23 часа

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија23 часа

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија24 часа

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет2 дена

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија2 дена

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 дена

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија2 дена

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Досие