Контакт

Спорт

Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампионите

Објавено пред

facebook.com/hceurofarmpelister
Македонија наредната сезона, како што сега стојат работите нема да има клуб во фазата по групи во ракометната Лига на шампиони. Лошите резултати на македонските клубови на европската сцена во изминатите неколку сезони, придонесоа Македонија на листата на ЕХФ да назадува пет места, од осмото на 13-тото.

dobivaj vesti na viber

Дирекнто место во Лигата на шампионите обезбедуваат само клубови од земјите кои се меѓу првите осум на ЕХФ листата. Постои шанса македонски клуб да добие специјална покана од ЕХФ, но со оглед на резултатите, тоа наредната сезона веројатно нема да се случи.

Реално е Македонија наредната сеозна да учествува со две екипи во Лига Европа. Извесно е дека шампионот веднаш ќе обезбеди пласман во фазата по групи, додека вице-првако ќе мора да игра едно квалификациско коло.

Спорт

Де Брујне пред трансфер во Саудиска Арабија

Објавено пред

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин де Бруине, постигна договор со Саудиска Ал-Итихад во врска со трансферот, пренесува „Дејли мејл“, а го пренесуваат речиси сите британски медиуми.

dobivaj vesti na viber

Белгиецот е играч на „Граѓаните“ од 2015 година, кога дојде од Волфсбург , и беше клучна играч во тимот на Пеп. Сепак, 33-годишниот Де Брујне на почетокот на месецот навести преселба во кралството на Блискиот Исток.

„Мојот договор трае уште една година, па ги разгледувам сите опции. Мојот најстар син има осум години и не знае ништо за надвор од Англија. Постојано прашува до кога ќе играм за Сити. Кога ќе дојде време, морам да бидам подготвен“, објасни Де Брујн.

Тој додаде дека понудата на Саудијците не може да ја одбие.

Прикажи повеќе...

Спорт

Контроверзна трка во Унгарија – Деби победа за Оскар Пјастри

Објавено пред

Оскар Пјастри победи на трката за Големата награда на Унгарија. Младиот Австралиец во унгарската престолнина ја забележа првата победа во кариерата. Пјастри победи пред тимскиот колега Ландо Норис и Луис Хамилтон од Мерцедес.

dobivaj vesti na viber

Трката во Унгарија ќе се памети по „еден-два“ победата на Мекларен и наредбата од боксот која ја доби Норис да му ја отстапи позицијата на Пјастри.

Дури по долго убедување од боксот, Британецот попушти и му дозволи на клупскиот возач да го претекне на два круга до крајот на на трката. Не се памети дека на ваков аматерски начин се справил со ваква ситуација.

Трката ја обележа и инцидентот меѓу Хамилтон и актуелниот шмпион Макс Ферстапен, кога Холанѓанецот се обиде да го мине Британецот. Тркачки инцидент за која вината оди кај Ферстапен. Хамилтон во Унгарија по 200. пат во кариерата се искачи на победничкито пиедестал.

Четврти беше Шарл Леклер (Ферари), Ферстапен (Ред Бул), шести Карлос Саинц (Ферари), седми Серхио Перез (Ред Бул), зад него дојде Џорџ Расел (Мерцедес), потоа Јуки Цунода (РБ), а десеттото место го зазеде Ленс Строл (Астон Мартин).

Прикажи повеќе...

Спорт

Capology ги објави платите на сите игрчи во Премиер лигата

Објавено пред

Финансискиот портал „Capology“, објави податоци за платите на сите фудбалери во Премиер лигата пред почетокот на новата сезона 2024/25. На првите четири места има двајца асови на Манчестер сити и по еден на Ливерпул и Манчестер Јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува овој портал, за платите на 590 фудбалери се издвојуваат околу 1,8 милијарди фунти (околу 2,1 милијарди евра), односно просечната плата на фудбалерите во елитната англиска лига е околу три милиони фунти годишно (околу 3,5 милиони евра).

Најплатен фудбалер во Премиер лигата е играчот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин Де Брујне. Белгиецот заработува 20,8 милиони фунти годишно (околу 24,7 милиони евра). Или 400.000 фунти неделно, што е околу 475.000 евра.

Второто место го зазема неговиот норвешки соиграч Ерлинг Халанд со 19,5 милиони фунти (23,2 милиони евра). Неговата неделна плата изнесува 375.000 фунти.

Третото место го поделија Мохамед Салах од Ливерпул и бразилскиот играч за врска на Манчестер јунајтед Касемиро. Годишно заработуваат по 18,2 милиони фунти (21,6 милиони евра), односно недлно инкасираат по 350.000 фунти неделно.

Многумина ќе бидат изненадени од некои имиња, на пример, најплатен играч на Челзи е Белгиецот Ромелу Лулаку, и покрај тоа што во последните две сезони тој не одигра ниту една секунда за клубот од „Стемфорд Бриџ“. Лукаку играше на позајмици во Интер односно Рома. иста плата како Лукаку има и Рахим Стерлинг, 16,9 милиони фунти (околу 20 милиони евра).

Жоао Кансело и Џејдон Санчо се слични примери. Португалецот играше како позајмен за Баерн и Барселона, а е четврти најплатен играч во тимот на Пеп Гвардиола, додека Англичанецот минатата сезона повторно го носеше дресот на Борусија Дортмунд и е четврти најплатен играч во тимот на Ерик Тен Хаг.

Топ 30 според платите:

Кевин Де Брујне (Манчестер сити) 20,8 милиони фунти

Ерлинг Халанд (Манчестер сити) 19.5

Мохамед Салах (Ливерпул) 18.2

Касемиро (Манчестер јунајтед) 18.2

Рахим Стерлинг (Челзи) 16,9

Ромелу Лукаку (Челзи) 16.9

Бернардо Силва (Манчестер сити) 15.6

Маркус Рашфорд (Манчестер сунајтед) 15.6

Џек Грилиш (Манчестер сити) 15.6

Каи Хаверц (Арсенал) 14.56

Габриел Жесус (Арсенал) 13,78

Жоао Кансело (Манчестер сити) 13.0

Мејсон Маунт (Манчестер јунајтед) 13.0

Џон Стоунс (Манчестер сити) 13.0

Џејдон Санчо (Манчестер јунајтед) 13.0

Рис Џејмс (Челзи) 13.0

Бруно Фернандеш (Манчестер јунајтед) 12.48

Деклан Рајс (Арсенал) 12.48

Мартин Едегор (Арсенал) 12.48

Фил Фоден (Манчестер сити) 11.7

Вирџил ван Дијк (Ливерпул) 11.44

Родри (Манчестер сити) 11.44

Антони (Манчестер јунајтед) 10.4

Бен Чилвел (Челзи) 10.4

Томас Парти (Арсенал) 10.4

Јошко Гвардиол (Манчестер сити) 10.4

Весли Фофана (Челзи) 10.4

Кристофер Нкунку (Челзи) 10.14

Букајо Сака (Арсенал) 19.14

Хеунг-мин Сон (Тотенхем) 9,88

Прикажи повеќе...

Најново

Економија32 минути

Левица: Отпуштени неколку директори на „Кромберг и Шуберт“, ги проневериле парите за бонуси на работниците

Неколку дена во фабриката ,,Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми, јави денес...

Топ2 часа

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје синоќа во 21.40 часот добил пријава дека во мотел на подрачјето на Чаир бил...

Македонија4 часа

(Видео) Кузеска обвини за луксуз со народни пари: И премиерот и министрите во Вашингтон патувале со бизнис класа, еден билет е 4-5.000 евра

Со обвинување дека влегол во улога на султан па парите на граѓаните ги троши за сопствени луксузирања, Богданка Кузеска, портпаролка...

Култура5 часа

Директорката на „Охридско лето“ одликувана со орден „Витез на редот на ѕвезда на Италија“

Претседателот на Република Италија, Серџо Матарела,  ја одликува директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ со орден „Витез  на редот...

Свет5 часа

Руски МиГ-ови пресретнаа американски бомбардери над Баренцовото Море

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека руски борбени авиони спречиле два американски стратешки бомбардери да ја преминат државната граница...

Македонија6 часа

На журка кај Бабуна, велешко, синоќа уапсени деветмина, полицијата им нашла дрога

Велешката полиција синоќа уапси девет лица од кои тројца малолетници оти на журка кај местото викано Бабуна, велешко, им нашла...

Топ8 часа

Ограбиле фирма во Долно Српци, полицијата ги фати и ги уапси сосе украденото на патот Битола-Прилеп

Битолската полиција вчера уапси двајца крадци на регионалниот пат Битола-Прилеп. Се сомничат дека дената украле повеќе предмети од фирма во...

Македонија9 часа

Армиски хеликоптер полета кон пожарот кај Македонски Брод, но се врати оти од премногу густ чад не може да дејствува, рече Ангелов

Од вкупно триесет пожари вчера, девет се уште се активни, а под контрола за да не се шират се ставени...

Македонија10 часа

Серија земјотреси на Крит утрово, најсилниот со магнитуда од 5,3 степени

Серија земјотреси на Крит утрово регистрираат грчките сеизмолошки лаборатории. Најсилниот е со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер од четири...

Македонија11 часа

Не полевајте бавчи и не полнете базени, апелира скопски „Водовод“ по регистрирана енормна потрошувачка

Јавното претпријатие „Водовод и канализација – Скопје“ апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со...

Македонија1 ден

Без плата, без здравствено и со возило старо 38 години, вработените во Национални шуми 11 дена се борат со огнот на Серта (ФОТО+ВИДЕО)

Без здравствено осигурување, со плата која доцни и не им е исплатена од мај годинава, вработените во Национални Шуми на...

Македонија1 ден

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија1 ден

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија1 ден

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ1 ден

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Македонија1 ден

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија1 ден

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија2 дена

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ2 дена

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ2 дена

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...