Контакт

Спорт

Македонија назадуваше на ФИФА листата

Објавено пред

ФИФА ја објави најновата ранг листа на најдобрите светски селекции. Во однос на последното рангирање, фудбалската репрезентација на Македонија назадуваше за две места. На листата, Македонија се наоѓа на 74.место.

Трите нерешени резултати, против Ерменија, Исланд и Романија во квалификациите за пласман на Светското првенство, придонесоа за падот на Македонија на листата.

Најдобро рангирана селекција во групата во која е и Македонија е Германија. Германците напредуваа на листата и сега се на 14.место, следуваат Романија (42), Исланд (60), Ерменија (89) и Лехтенштајн (188).

Во Топ 10, најголемата промена е пласманот на Франција. Фрунцузите од второто паднаа на четвртото место. Пред нив се Белгија, Бразил и Англија. Во Топ 10 се и Италија, Аргентина, Португалија, Шпанија, Мексико и Данска.

Foto/ ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп: Стравувавме од Суперлигата, а Њукасл е Суперлига во еден клуб

Објавено пред

Њукасл јунајтед, со новите газди, стана најбогатиот фудбалски клуб во светот. Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, во интервју за германскиот „Скај спорт“, го споредил Њукасл со проектот европска Супер лига.

„Со право, фудбалскиот беше загрижен поради проектот Суперлига. Њукас е Суперлига во еден клуб. Гарантирана му е доминантна улога во европскиот фудбал во наредните 20-30 години. Постои веројатност дека ќе ги зезнете работите со толку многу пари, но долгорочно, во фудбалот има многу квалитетни луѓе, порано или подоцна Њукасл ќе ги пронајде. Така стојат работите. Мораме да живееме со ова“, рекол Клоп.

Јасно е дека целта со оваа сезона е Њукасл да преживее во Премиер лигата, а потоа да ги „нападнат“ големите имиња во летниот преоден рок, по примерот на Манчестер сити и ПСЖ.

„Доколку разговараме само за фудбалот, на долги патеки, Њукасл ќе бидат супер сила. Ова е третиот клуб во светскиот клуб, за кој знам, дека му припаѓа на една држава. Очигледно е дека е во сопственост на најбогатото семејство во светот“, изјавил Клоп и потоа ја коментирал политичката ситуација во Саудиска Арабија.

„Можеби не треба да го коментирам тоа, можеби тоа не е моја работа, но постојат две различни мислења околу почитувањето на човековите права во Саудиска Арабија“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бартомеу: Да останев претседател ќе го задржев Меси во клубот

Објавено пред

Гробарот на Барселона, како што во Каталонија го нарекоа поранешниот претседател на Барселона, Џосеп Марија Бартомеу, прв пат се огласи во јавноста по заминувањето од клубот.

Бартомеу го обвини својот наследник за заминувањето на Лионел Меси и рекол дека реалниот долг на Барселона е помал од она што се прикажува. За потсетување, Барселона должи 1.350.000.000 евра.

„Ова лето дозволија да си замине Лео Меси. Тоа е лоша одлука. Сега мора да се менуваат многу работи. Да бев претседател ќе направев се за да го задржам Меси“, рекол Бартомеу.

„Ризик од банкрот не постои. Да, минусот постои, но тоа е само поради пандемијата. Не заборавајте дека Барселона има голем капител, во играчите, стадионот, високата вредност на пазарот…Ние не работевме катастрофално како што тоа се обидуваат да го прикажат УЕФА, Ла Лига и ревизорите. Според „Форбс“ ние сме највредниот клуб во светот! Пандемијата предизвика пад на приходите од 500.000.000 евра за минатата сезона. Невозможно беше да се контролира ситуацијата во услови на пандемија. Многу клубови се погодени од она што се случи. Им порачувам на членовите на клубот и навивачите да не се грижат“, рекол меѓу другото Бартомеу.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ е подготвен да настапи против Верона

Објавено пред

Во морето лоши конечно и една добра вест за тренерот на Милан, Сефано Пиоли. Златан Ибрахимовиќ е подготвен да се врати на фудбалските терени.

Шведскиот ветеран, сезонава има одиграно само еден натпревар, против Лацио на 12.септември. На тој меч постигна гол и се повреди.

Вечра, Ибрахимовиќ, го одработил комплетниот тренинг со соиграчите. Голема е веројатноста дека Ибрахимовиќ го добие шанса, утре на натпреварот против Верона.

Натпреварот кој ќе започне во 20.45 часот, поради повредата ќе го пропушти првиот голман Мајк Мењан, а во изолација поради коронавирусот е Тео Ернандез.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија4 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија5 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија5 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија22 часа

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет2 дена

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија2 дена

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Македонија2 дена

Влада: До 50 проценти присуство на публика на настани во затворено, услов се две дози на вакцина

Владата на денешната 112-та седница, врз основа на препораки на Комисијата за заразни болести донесе повеќе заклучоци и одлуки за...

Топ2 дена

19-годишно момче од Тетово испраќало порнографски снимки на малолетно девојче

19-годишно момче од Тетово се сомничи за прикажување порнографски материјал на дете, соопшти полицијата. СВР Тетово поднесе кривична пријава против...

Досие