Контакт

Спорт

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на ЕУРО 2020. Полјаците со оваа победа си обезбедија место на континенталниот шампионат.

Македонија немаше сила да и се спротивстави на Полска. Носени од 60.000 публика Полјаците во текот на целиот меч го контролираа ритамот на играта, а прашањето на победникот го решија во периодот од 74 до 80 минута.

Првиот дел мина во знакот на Полајците кои имаа само една сериозна шанса за гол. Зјелински во 17 минута ја погоди гредата од изгледна позиција. Имаа Полјаците до крајот на првиот дел уште неколку опасни напади но без сериозна закана кон Димитриевски.

Македонија добра можност имаше во 33 минута кога обидот на Алиоски го одбрани Шчешни.

Слично се одвиваше натпреварот и во вториот дел, Полска напаѓаше, а Макеоднија шансата ја чекаше преку контра-нападите.

Левандовски во 49 минута го затресе дирекот.

Клучни за конечниот исход се покажаа измените што ги направи полскиот селектор Брзичек. Франковски погоди во 74 минута, а на теренот влезе 30 секунди пред да го постигне голот.

Во 80 минута и вториот играч што влезе во игра постигна гол. Милик од 23 метри постигна брилијантен гол.

Во пресрет на последните две кола Полска има 19 бода, три повеќе од Австрија која победи во Словенија 1-0. Македонија и Полска останаа на 11 бода.

Македонија во ноември ќе гостува кај Австрија и ќе го пречека Израел.

Спорт

ЛЕ: „Малиот“ Хаџи стана херој на Ренџерс, победи за Арсенал и Рома (видео)

Објавено пред

Фаворитите Рома и Арсенал имаа минимални победи во своите први мечеви од 1/16 финалето на Лига Европа, Вулверхемптон го прегази очајниот Еспањол, додека Глазгов Ренџерс во најинтересниот меч од негатива 0:2, стигна до 3:2 победа над Брага.

Рома на „Олимпико“ уште во 13. минута стигна до водство против белгискиот Гент, откако Един Џеко му асистираше на Карлес Перез, но потоа не успеаја да го зголемат водството против незгодниот противник.

Арсенал на Микел Артета пак, го чека помирен реванш, откако на „жешкото“ гостување кај Олимпијакос стигна до победа благодарение на Александер Лаказет, кој во 81. минута беше прецизен за 1:0 победа.

На „Ајброкс“ пак, беше одигран најинтересниот меч, откако Глазгов Ренџерс губеа со 0:2 по еден час игра од Брага, за на крајот да стигнат до 3:2 победа благодарение на синот на романската фудбалска легенда Георге Хаџи, Јанис, кој постигна два гола.

Тој инаку е во Шкотска како позајмен фудбалер од белгискиот Генк, а на трибините беше и неговиот славен татко кој со солзи во очите го проследи европското деби на неговиот син.

Вулверхемптон пак, го зголеми очајот на последнопласираниот тим во Шпанија, Еспањол, стигнувајќи до убедлива 4:0 победа на „Молињу“.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/16 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

АЗ Алкмар (Хол) – ЛАСК Линц (Авт) 1:1

АПОЕЛ (Кип) – Базел (Шва) 0:3

Рома (Ита) – Гент (Бел) 1:0

Баер Леверкузен (Гер) – Порто (Пор) 2:1

Олимпијакос (Грц) – Арсенал (Анг) 0:1

Ренџерс (Шко) – Брага (Пор) 3:2

Волфсбург (Гер) – Малме (Шве) 2:1

Вулверхемптон (Анг) – Еспањол (Шпа) 4:0

РЕНЏЕРС – БРАГА

ОЛИМПИЈАКОС – АРСЕНАЛ

РОМА – ГЕНТ

ВУЛВЕРХЕМПТОН – ЕСПАЊОЛ

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – ПОРТО

Прикажи повеќе...

Спорт

Очаен старт на квалификациите – Естонците се поиграа со нас во првото полувреме

Објавено пред

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа фијаско на првиот квалификациски меч за Евробаскетот 2021, откако дозволи Естонија да направи неверојатна предност од 22 поени на полувреме, предност која беше недостижна и на крајот резултираше со пораз од 81:72. Во нашата група Б, уште се и кошаркарските велесили Русија и Италија.

Почетокот на мечот беше ужасен за тимот на Александар Тодоров, откако Естонците поведоа со 16:9, пред со малку подобра игра да се стигне до 18:20 по првите 10 минути. Втората четвртина беше катастрофална – Естонците лесно поминуваа низ нашата одбрана, а ние бевме катастрофални во нападот, што покажува фактот дека дадовме само пет поени за десет минути. Разликата од 22 поени беше недостижна на крајот и покрај подобрената игра во второто полувреме.

Војдан Стојановски со 26 поени беше најефикасен во македонската репрезентација, додека по 15 имаа Ненад Димитриевиќ и Шејн Витингтон. Кај Естонците, Кристијан Куламае беше енигма за нашиот тим со дури 31 постигнат поен.

Во другите мечеви од квалификациите, Србија во првиот меч под водство на новиот селектор Игор Кокошков стигна до 80:58 победа на гости кај Финска, Шпанците со 81:74 славеа на гости кај Романија, додека Унгарците ги шокираа Словенците со тесна 77:75 победа обезбедена во последната четвртина.

ЕВРОБАСКЕТ, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Б

Македонија – Естонија 72:81 (18:20, 5:20, 23:15, 26:21)

Италија – Русија 83:64 (26:24, 15:9, 21:18, 21:13)

ГРУПА А

Романија – Шпанија 71:84 (18:21, 16:23, 19:20, 18:20)

Полска – Израел 71:75 (12:21, 27:16, 14:18, 18:20)

ГРУПА Е
Финска – Србија 58:80 (10:19, 14:18, 13:23, 21:20)

Грузија – Швајцарија 96:88 (17:8, 25:21, 16:24, 21:26, 17:9)

ГРУПА Ф

Унгарија – Словенија 77:75 (16:16, 16:20, 17:18, 28:21)

Австрија – Украина 73:88 (17:22, 22:22, 9:20, 25:24)

Фото: ФИБА

Прикажи повеќе...

Спорт

Противникот симулираше фаул– Рајан Бабел се тркалаше по тревата заедно со него (видео)

Објавено пред

Ајакс, минатогодишните полуфиналисти од Лигата на шампионите, доживеаја неочекуван 2:0 пораз од Хетафе во првиот меч од 1/16 финалето на Лига Европа, но најголемо внимание предизвика однесувањето на Рајан Бабел откако тој театрално се потсмеваше со тактиката на домашните фудбалери.

При 1:0 за Хетафе, Холанѓанецот имаше контакт со Алан Њом од Хетафе, кој почна да се тркала како да е покосен. Откако судијата досуди фаул, Бабел реши да го „крене“ нивото – почна и тој да се тркала на тревата. Сјајно!

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ8 часа

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ11 час

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија14 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија14 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија14 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија15 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион15 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа15 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет16 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија16 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет17 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт1 ден

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет1 ден

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион1 ден

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион1 ден

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ1 ден

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија1 ден

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија1 ден

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ1 ден

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Досие