Контакт

Спорт

Македонија освои сет, но повторно загуби на ЕП во ракомет на песок

Објавено пред

Женската репрезентација на Македонија доживеа пораз и во четвртиот натпревар на Европското првенство во ракомет на песок кое се одржува во Португалија. Во разигрувањето за пласман од 9. до 16. место на шампионатот, македонските ракометарки загубија од Италија со 1:2 во сетови.

dobivaj vesti na viber

Првиот сет го добија убедливо Италијанките со 12:28, но потоа Македонија возврати во вториот со 15:12. Сепак, Италија на крајот комплетираше триумф откако славеше со 4:6.

Најдобра кај Македонија беше Диневска со девет поени, а Гуличоска заврши со шест поени.

 

Спорт

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Објавено пред

Манчестер јунајтед по секоја цена сака да се ослободи од услугите на Хари Мегваер. Клубот е подготвен да го исплати Мегваер за тој да го напушти клубот.

dobivaj vesti na viber

Во 2019 година, Хари Мегваер пристигна во Манчестер јунајтед од Лестер за рекордни 80 милиони фунти. Сепак, престојот на најскапиот дефанзивец на светот на „Олд Трафорд“ се претвори во вистински кошмар од кој немаше излез.

Правеше комични грешки, стана предмет на потсмев ширум светот, а навивачите дури му се закануваа со бомби доколку не го напушти клубот.

Сепак, тој и покрај се остана во клубот. Тој има уште две години од договорот вреден 190.000 фунти неделно, но Манчестер јунајтед има намера да се ослободи од него веќе на крајот на сезоната.

Клубот на 30. годишниот дефанзивец ќе му понуди 10 милиони фунти за раскин на договорот. Ќе добие пари и ќе може да го напушти клубот без обесштетување.

Понудата е на маса. Сега се чека одговорот на Мегваер, но проблемот е што тој претходно изјави дека сака да остане на „Олд Трафорд“ и да се бори за своето место во тимот.

Оваа сезона, Мегваер започна само 16 од 61 натпревар на „црвените ѓаволи“. Се шпекулира дека тој би можел да ја продолжи кариерата во Серија А.

Хари Мегваер одигра вкупно 175 натпревари во дресот на „црвените ѓаволи“.Прикажи повеќе...

Спорт

Монти Вилијамс се договорил со Детроит Пистонс

Објавено пред

Монти Вилијамс ќе биде новиот тренер на Детроит Пистонс.

dobivaj vesti na viber

Новинарот на ЕСПН, Адријан Војнаровски, објави дека Вилијамс се согласил на шестгодишен договор вреден 78,5 милиони долари.

Наводно, тоа е најголемиот тренерски договор во историјата на НБА.

Вилијамс (51), пред три недели беше отпуштен од Феникс Санс, по елиминацијата во полуфиналето во плејофот од Денвер Нагетс. Вилијамс четири сезоно го предводеше Феникс.

Вилијамс беше прогласен за тренер на годината во НБА во 2022 година, а во Детроит ќе го замени Двејн Кејси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борјан тажен и разочаран: Не го заслужив ова

Објавено пред

Новиот тренер на Црвена звезда, Израелецот Барак Бахар (44) нема да се потпира на услугите на капитенот Милан Борјан (35) во новата сезона. Бахар го информирал Борјан дека не го гледа како прв голман и дека ќе бара ново решение. Тоа би можело да значи дека искусниот канадски голман ќе ги напушти редовите на српскиот шампион во потрага по клуб каде редовно ќе настапува. Борјан ја коментираше одлуката на Бахар.

dobivaj vesti na viber

„Во Белград го запознав тренерот Бахар, убаво разговаравме. Кога дојдов во Париз, ми се јави новиот тренер и ми кажа дека повеќе не сум прв голман и дека не смета на мене. По телефон. Искрено , многу ми е тешко и повреден сум, не заслужив тренерот кој е два дена во клубот да ми се јави и да ми каже таква информација. Мислам дека требаше да покажат почит кон некој кој ѝ даде шест години од животот на Црвена Звезда“, изјави Борјан за „Спортски журнал“.

„Главата ми е „жешка“ во моментов, многу сум повреден и тажен. Не сакам да кажам нешто погрешно. Нека зборуваат за мене резултатите и шест години титули, двојни круни и натчовечки напори. Времето е секогаш најдобар показател. Во секој случај, јас сум војник на Звезда, имам договор до 2026 година. Моето срце чука за мојата Црвена звезда и тоа никој не може да ми го одземе“, додаде Борјан.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не...

Македонија38 минути

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзална, кое проголта дел од улицата „9 Мај“

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија55 минути

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и Косово стапуваат на сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот...

Македонија1 час

СДСМ: Доста беа врти-сучи изјави, Мицкоски пред лидерската да каже: ЕУ или Левица

„По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите....

Македонија1 час

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести2 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести2 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ13 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ15 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ16 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ17 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија20 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија23 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија23 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија24 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија24 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија1 ден

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет1 ден

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион1 ден

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...