Контакт

Спорт

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не чека вистинскиот тест, дуелот со фаворитите Полска во квалификациите за Евро 2020.

По двете победи во низа (Летонија и Словенија), расположението кај репрезентативците и кај навивачите се крена и сега се чека на позитивен резултат против Полјаците за да се заддржат шансите за пласман на континенталниот шампионат.

Аријан Адеми и Иван Тричковски не тренираа поради повреди и се под голем знак прашалник за настап во утрешниот натпревар. Алиоски кој вчера не тренираше, денеска работеше со тимот и најверојатно ќе биде спремен за игра.

Спорт

Алегри се враќа

Објавено пред

Масимилијано Алегри по пауза од една година, од наредната сезона повторно ќе и се врати на тренерската работа. Медиумите во Италија шпекулираат дека тој би можел да биде новиот тренер на ПСЖ.

Јувентус го смени Алегри по завршувањето на минатата сезона и на неговото место го назначи Маурицио Сари. Иако доби отказ Алегри остана на платниот список на Јувентус, поради што реши да земе одмор.

„Ла Стампа“ најавува дека 52 годишникот ќе го наследи Томас Тухел на кормилото на ПСЖ.

Покрај Јувентус, Алегри во кариерата бил тренер на Калјари и Милан. Со Милан има едно Скудето, додека со Јувентус освоил пет титули во првенството и четири во Купот на Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вујовиќ: Оставката не е трик за да го преземам Вардар

Објавено пред

Веселин Вујовиќ пред три дена поднесе оставка на тренерското место во ППД Загреб. Во интервју за „Вјести“ тој ги открил причините поради кои решил да го напушти Загреб.

„не можев во исто време да бидам на две места. Им кажав на луѓето во клубот дека имам проблем во Шабац, кој не може да се реши доколку не сум тука. Имам прватен бизнис кој се урива додека не сум тука. Не можев во неизвесност да ги држам луѓето, бидејќи не знам дали проблемот ќе биде решен за четири, пет или шест месеци. Мислам дека вака беше најкоректно. Луѓето од клубот знаат дека можат да сметаа на мене кога ќе го решам проблемот. Тука сум доколку им бидам потребен“, рекол Вујовиќ и негирал дека оставката е негов трик за да може да седне на клупата на Вардар.

Во Вардар се врати на претседателската функција големиот пријател на Вујовиќ, Михајло Мохајловски.

„Гласините започнаа уште кога беше објавено дека Михајловски се враќа во Вардар. Верувајте заминувањето од Загреб не е трик за да го преземам Вардар, иако не ја исклучувам можноста тоа да се случи кога ќе ги решам проблемите“.

Вујовиќ Загреб го презеде од Бранко Тамше кон крајот на минатата година. Претходно беше тренер на овој клуб од 2014 до 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на сезоната – Евролигата наредната сезона во истиот состав

Објавено пред

Клубовите кои имаат А-лиценца за настап во Евролигата го подрржале предлогот на првиот човек на ова натпреварување Џорди Бартомеу да биде ставен крај на сезоната.

Клубовите се согласиле со Бартомеу дека поради долгата пауза ќе биде зголеме ризикот од честите повреди кај кошаркарите и дека доколку продолжи лигата натпреварите нема да можат да се играат според предвидениот распоред.

А-лиценца за настап во Евролигата имаат: Реал, Барселона, Басконија, Олимпијакос, Панатинаикос, Жалгирис, Армани Милано, ЦСКА Москва, Макаби Тел Авив, Фенербахче и Анадолу Ефес.

Покрај одлуката за крај на сезоната, на состанокот е донесена уште една важна одлука. Наредната сезона во Евролигата ќе учествуваат истите екипи кои ја започнаа прекината сезона.

Покрај 11 клубови со А-лиценца во Евролигата ќе играат и Зенит, Црвена звезда, Алба Берлин, Баерн Минхен, Химки, Валенсија и Асвел.

Во Еврокупот наредната сезона сигурно ќе играат тимовите кои сезонава обезбедија пласман во четврт-финалето: Партизан, УНИКС Казањ, Уникаха, Венеција, Монако, Промитеас, Виртус Болоња и Тофаш. Преостанатите 16 тимови ќе „дојдат“ од националните првенства.

Наредната сезона во Евролигата ќе започне на 1 октомври, а ден претходно ќе стартува Еврокупот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија3 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет4 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион4 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија5 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија5 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија6 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион6 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет18 часа

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа21 час

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа22 часа

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија1 ден

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион1 ден

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа1 ден

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт1 ден

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион1 ден

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Досие