Контакт

Спорт

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Објавено пред

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно Европско првенство.

По оние 1-1 на полувреме (18 минута 1-0 Лајнер, 1-1 28 минута Пандев) во второто полувреме Австрија со два гола успеа да и го нанесе првиот пораз на Македонија, 3-1 по 90 минути игра.

Македонскиот капитен ги одигра сите 90 минути на мечот во Букурешт:

Хронолошки, во 61 минута Николов имаше одлична шанса откако влезе од десната страна, но противничкиот голман за дел од секунда беше побрз и спречи водство на Македонија.

Три минути подоцна Столе Димитриевски е на висината на задачата, брани со парада удар со глава на Грегорич.

Се играше 74 минута, Елмас доби одлична топка на 10-тина метри од голот на Австрија, но беше одлично изблокиран.

Студен туш за нашите фанови во 78 минута. Грегорич постигнува гол по нафрлена топка од лева страна, асистент Давид Алаба.

Точка на мечот стави резервистот Марко Арнаутовиќ со 89 минута откако македонските репрезентативци тргнаа со сите сили по израмнување.

Австрија со 3 бода ја отвори групата Ц, а за нас следува во четврток ново искушение – Украина.

Вечерва од 21 часот во Амстердам Холандија ја пречекува токму Украина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рибакина не издржа – Свитолина со пресврт до третото место

Објавено пред

Украинката Елина Свитолина, сопруга на Гаел Монфис, го освои бронзениот медал на олимпискиот турнир во Токио. Свитолина во борбата за третото место ја победи Елена Рибакина од Казахстан со 1/6, 7/6, 6/4.

Дуелот за олимписката бронза траеше два часа и 28 минути, а го обележа неверојатниот кам-бек на Свитолина.

Четвртата носителка на олимпискиот турнир во првиот сет освои само еден гем, во вториот се соочи со брејк во раната фаза, но успеа да се врати и во тајбрејкот да израмни на 1:1.

Рибакина и во третиот сет во раната фаза направи брејк, поведе со 3:0 и тука застана. Свитолина го врати брејкот, потоа направи уште еден што и беше доволно за конечен триумф.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валентино Роси кариерата ќе ја продолжи во својот тим?

Објавено пред

Иконата на мото спортот, Валентино Роси, ќе вози за својот тим наредната сезона во Мото ГП, тврдат бројни италијански медиуми. Договорот на Роси со Петронас Јамаха истекува по завршувањето на сезоната. Тимот најави дека Роси нема да добие нов договор.

Валентино Роси, на крајот од минатата сезона стана без договорот со фабричкиот тим на Јамаха, се пресели во Петронас, каде што не ги оправда очекувањата.

Тој сака да ја продолжи кариерата, а за да го оствари тоа има само една опција, да вози за својот тим. Тимот на Роси ќе има две места во шампионатот, откако постигна договор со компанијата „Арамко“, која се наоѓа во сопственост на кралското семејство на Саудиска Арабија.

Втората компанија, која е под контрола на принцот Абдулазиз бин Абдулах Сауд Танал, која се занимава со медиумска дејност, најави дека во наредните денови ќе објави интересни детали за својот проект во Мото Гп шампионатот.

Прес конференцијата ќе се одржи во резиденцијата на принцот. Добро упатени извори, тврдат, дека Роси ќе биде промовиран во прв возач на тимот Арамко ВР46 Дукати тим.

Тимски колега би требало да му биде полу-братот Лука Марини.

Доколку овие најави се точни, тоа значи дека Роси по девет години повторно ќе соработува со Дукати. Во 2011 и 2012 година, Роси, имае неуспешна соработка со Дукати. Во тој период забележа само три пласмани на подиумот, најдобар резултат му беше второто место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Драматична победа на Шпанија – Рафа Мир ја однесе „црвената фурија“ во четврт-финалето

Објавено пред

Спектакуларен натпревар, во четврт-финалето на фудбалскиот турнир, одиграа олимписките репрезентации на Шпанија и Брегот на Слоновата коска. Шпанците славеа по продолженијата со 5:2. Шпански херој е Рафа Мир, кој постигна гол во 92.минута, со кој „црвената фурија“ обезбеди продолженија, а потоа со два гола ја запечати победата на својата репрезентација.

Брегот на Слоновата коска, преку Ерик Баи, дојдоа до предност во 10.минута. Дани Олмо израмни на 1:1 во 30.минута.

Овој резулатат беше активен до 90.минута, кога Градел постигна гол за нова предност на „Слоновите“.

Сепак играчите на африканската селекција не успеаја да издржат. Само што влезе во игра, Рафа Мир, ја искористи конфузијата во одбраната на противниците и успеа да израмни.

Во дополнителните 30 минути, Ојерзабал постигна гол за 3:2 во 98.минута, а потоа Мир со два гола го комплетираше хет-трикот.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија2 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет3 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија5 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија5 часа

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија6 часа

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион19 часа

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион21 час

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија23 часа

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија23 часа

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија23 часа

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија1 ден

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија1 ден

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 ден

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ1 ден

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет1 ден

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ1 ден

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет1 ден

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет1 ден

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Досие