Контакт

Спорт

Македонскиот „брод“ во Виена потона за едно полувреме, куферите се спакувани

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација неславно го заврши Европското ракометно првенство во Автрија, Шведска и Норвешка, уште по групната фаза, откако попладнево нашата селекција загуби од Австрија со 32-28.

Иако конечниот резултат покажува релативно поднослив пораз, ситуацијата на теренот во „Штадхале“ не беше воопшто пријатна за гледање за вистинските љубители на ракометот во земјава.

Нашите ракометари уште на стартот го разбранија противничкиот голман, Ајхбергер, па Австријците брзо стигнаа до предност од 4-1.

Со головите на Стоилов и Георгиевски Македонија успеа да фати приклучок, па следуваше израмнување 4-4.

epa08127983 Robert Weber of Austria (R) in action against Martin Popovski of North Macedonia (L) during the EHF Handball Men European Championship match between Belarus and Serbia in Vienna, Austria, 14 January 2020. EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Австријците посебно внимании во одбраната посветуваа за капитенот Лазаров, но нападот не функционираше.

Голманот Ајхбергер со своите интервенции ги деморализираше Манасков и посебно Кузмановски, па преку ударното бековско дуо Билик-Божовиќ Австрија стигна до предност од +4, 10-6.

Во сличен ритам продолжи мечот и во последната третина од првиот дел, па на пауза се отиде со резултат 18-12.

Во второто полувреме слична слика, контрата на Австријците беспрекорна, па на семафорот стоеше двоцифрена предност за домаќините, 24-13.

Селекторот Брестовац започна ротации во составот, па Македонија успеа да го ублажи поразот.

Во Македонија најефикасен на овој меч кој брзо треба да се заборави е Стојанче Стоилов со 5 гола, а дури шест наши ракометари (Лазаров, Кузмановски, Георгиевски, Поповски, Пешевски и Маџовски) мечот го завршија со по 3 гола.
Кај Австрија, стандардно Билик постигна 6, а Божовиќ 5 гола.

Македонија ги заврши настапите на ЕП, а место во следната фаза обезбеди Австрија, и со голема веројатност Чешка која вечерва од 20.30 ја чека дуел со Украина.

Спорт

Два позитивни случаи на КОВИД-19 кај Атлетико Мадрид

Објавено пред

Атлетико Мадрид, еден од четврт-финалистите во Лигата на шампионите потврди дека двајца нивни членови биле позитивни на корона вирусот пред фајнал ејт турнирот во Португалија.

Завршницата на Лигата на шампионите стартува во среда во Лисабон со дуелот Атлетико-Пари Сен-Жермен, по што во четврток Атлетико играат со РБ Лајпциг.

Не е јасно дали позитивните членови на тимот се дел од фудбалерите или од придружниот тим на „рохибланкос“, кои објавија дека двајцата се изолирани во своите домови и повторно се тестирани сите кои биле во контакт со нив.

Прикажи повеќе...

Спорт

Првата ВТА титула по пет месеци кај Французинката Фиона Феро

Објавено пред

Новата француска тениска надеж, 23-годишната Фиона Феро го освои својот втор ВТА трофеј во кариерата на првиот женски турнир по рестартот на тенисот по долгата пауза, победувајќи ја со 6:2/7:5 Анет Контавеит за трофејот од Палермо лејдис.

Феро беше непоразена на двата регионални егзибициски турнири кои се оддржуваа за време на пандемијата на КОВИД-19, и заработи уште пет победи во Палермо, каде што загуби само еден сет, за да ја победи Контавеит по тешка борба од час и 43 минути.

Контавеит, која ја започна 2020 со првиот пласман во гренд слем четврт-финале на Австралија опен, немаше одговор за „чистата“ игра на Феро во првиот сет, губејќи два брејка. Таа имаше подобар старт на првиот сет, поведувајќи со 2:0, пред Французинката да врати со брејк и со уште еден брејк да го запечати триумфот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија со луд пресврт до реми со Шкупи, Пелистер се вратија во елитата со победа

Објавено пред

Шкендија успеа да се врати од 0:2 негатива и да стигне до 2:2 реми на гостувањето кај Шкупи во најинтересниот меч при рестартот на Првата лига, додека Силекс се „загреа“ за квалификациите за ЛШ со 6:0 победа над Беласица.

Пелистер пак, одбележувањето на враќањето во елитата, го прослави со 1:0 победа над Академија Пандев, Силекс се загреа за европскиот предизвик против Карабаг со 4:0 победа во Струмица над вториот нов прволигаш, Беласица, додека Македонија Ѓорче Петров во градското дерби со Работнички стигнаа до победа од 2:1 во последните минути од мечот.

Гамбиецот Дембо Дарбо во четвртата минута и во 44. минута донесе 2:0 водство за Шкупи, пред Шкендија да се „разбуди“ во второто полувреме – Љупче Дориев во 60. минута намали на 2:1, пред Ваљон Ахмеди шест минути подоцна да израмни на 2:2.

Анес Хот со одличен гол им донесе импресивна 1:0 победа на Пелистер при камбекот во Првата лига, додека Силекс доминираше против Беласица за 6:0 победа со двата гола на Денис Ристов.

ПРВА ЛИГА, 1.КОЛО

Беласица – Силекс 0:6

Македонија Ѓорче Петров – Работнички 2:1

Пелистер – Академија Пандев 1:0

Ренова – Струга Трим Љум 0:0

Шкупи – Шкендија 2:2

ВЧЕРА

Вардар – Борец Велес 0:1

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија7 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија8 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион11 час

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија11 час

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет11 час

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион14 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија15 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет16 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија17 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет18 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет18 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет18 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет19 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет1 ден

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет1 ден

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија1 ден

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет2 дена

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија2 дена

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Досие