Контакт

Спорт

Манчестер јунајтед го обвини таблоидот „Сан“ дека знаеле за нападот на Вудворд

Објавено пред

Манчестер јунајтед поднеле официјална поставка пред британската Независна организација за стандарди во печатот (ИПСО), обвинувајќи го таблоидот „Сан“ дека предвреме имале информации за нападот на домот на извршниот потпретседател на клубот, Ед Вудворд минатиот месец.

dobivaj vesti na viber

Група на хулигани на 28 јануари се појавија пред куќата на Вудворд во Чешајр, фрлајќи факли кон куќата и вандализирајќи ја околината. Тие поставија видео на социјалните мрежи со порака: „Ед Вудворд ќе умре“.

Клубот смета дека весникот „Сан“ добил предупредување за нападот, и обвинуваат еден нивни новинар дека бил присутен додека се случувал инцидентот.

„Квалитетот на фотографиите со статијата јасно покажуваат дека таму имало и фотограф. Новинарот не само што не ги почитувал основните правила на општественото живеење со пријавување на криминал, туку неговото присуство ги охрабрувало напаѓачите. Веруваме дека ова прекршување на новинарската етика“, се вели во соопштението на клубот.

Вудворд, кој беше под критика за слабите засилувања на тимот во последно време, за среќа не бил во домот, ниту членови на неговото семејство.

Навивачите на Јунајтед го нападнале домот на Ед Вудворд©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Анчелоти: Нема засилувања во јануари

Објавено пред

Тренер на Реал Мадрид, Карло Анчелоти изјави дека клубот нема да ангажира засилувања во зимскиот преоден рок, пренесуваат шпанските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Реал само го договори трансферот на младиот фудбалер на Палмеирас, Ендрик, кој во мадридскиот клуб ќе пристигне кога ќе наполни 18 години.

„Трансфер периодот заврши. Никој не сака да го напушти клубот, но и никој не сака да дојде. Ништо нема да се случи во јануари“, изјави Анчелоти.

Реал е на второто место на табелата во Примера, со пет бода помалку од лидерот Барселона, откако во неделата вечерта одигра без голови со имењакот од Сан Себастијан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Украинците удрија по ИОК: Олимпискиот комитет промовира геноцид

Објавено пред

Украина го обвини Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) дека е „промотор на војна и геноцид“ бидејќи размислува да им дозволи на руските спортисти да учествуваат на Олимпијадата во Париз во 2024 година под неутрално знаме.

dobivaj vesti na viber

„ИОК е промотор на војна, убиства и уништувања. ИОК со задоволство гледа како Русија ја уништува Украина, а потоа и нуди на Русија платформа за промовирање на геноцидот врз Украинците“, напиша советникот на украинскиот претседател Михаило Подолиак на својот профил на Твитер, конкретно насочен кон Томас Бах, претседателот на ИОК.

„Очигледно е дека парите со кои се купува олимписко лицемерие не мирисаат на украинска крв. Нели, господине Бах?“, додаде тој.

Украина е под руски напад од февруари 2022 година, а официјален Киев бара на спортистите од Русија и Белорусија, сојузник на Кремљ, да им се забрани учество на Олимпијадата во Париз во 2024 година.

Сепак. ИОК во средата соопшти дека „размислува“ да им дозволи на спортистите од Русија и Белорусија да учествуваат на ОИ во Париз под неутрално знаме.

Овие предлози предизвикаа бес кај Украинците. Претседателот Володимир Зеленски го осуди „лицемерието“ на ИОК и го покани Томас Бах да го посети Бахмут, една од жешките точки во војната со Русија.

Во своето секојдневно обраќање во неделата, Зеленски рече дека му напишал писмо на францускиот претседател Емануел Макрон.

„Олимпиизмот и терористичките држави не одат рака под рака“, рече Зеленски, а министерот за спорт на Украина се закани дека Украинците можеби ќе ја бојкотираат Олимпијадата во 2024 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо ја засили одбрана – Љоренте на „Олимпико“

Објавено пред

Рома во финишот на преодниот рок ќе ја засили одбраната. До крајот на денот договор со „волчицата“ ќе потпише Диего Љоренте. Шпанецот, до крајот на сезоната ќе биде позајмен во Рома, а потоа клубот од „Олимпико“ ќе може да го откупи неговиот договор од Лидс јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Диего Љоренте, пред две и пол години, за сума од 20.000.000 евра од Реал Сосиедад се пресели во Лидс. На неговиот трсснфер инсистираше тогашниот менаџер Марсело Бијелса.

Повремениот шпански репрезентативец беше стандарден кај Бијелса, но го загуби местото во тимот по доаѓањето на Џеси Марш.

Рома договорот на Љоренте ќе може да го откупи за 10.000.000 евра.

Во исто време Рома го испрати левиот бек Матијас Виња во Борнмут.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Зеќири не беше донесен на судење, судијката: Повикана е Брза помош, а зависно од проблемите ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор, бидејќи кога службениците дошле да го земат – тој...

Македонија36 минути

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија1 час

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион2 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мрзевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија2 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион4 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа4 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија5 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Европа5 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија5 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, денес и утре е во работна посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со...

Македонија16 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт24 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија1 ден

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет1 ден

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет1 ден

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет1 ден

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...