Контакт

Спорт

Манчестер Јунајтед ја одредиле цената за Пол Погба

Објавено пред

Пол Погба нема место во стартниот тим на Манчестер Јунајтед во последните неколку месеци. Поради тоа светски медиуми повторно ги започнаа шпекулациите дека ќе замине од „Олд Трафорд“.

Манчестер Јунајтед, пред неколку месеци, ја искористи опцијата и автоматски му го продолжи договорот на Погба до 30.јуни 2022 година. Сепак тоа не значи дека тој ќе остане во клубот до истекот на договорот.

Англиските медуми тврдат дека Јунајтед биле подготвени да го понудата на некој друг клуб за многу помала сума од она што платија за него.

Летото во 2016 година, Манчестер Јунајтед на Јувентус, за трансферот на Погба, им платија 105 милиони евра.

Медиумските шпекулации говорат дека Јунајтед се подготвени да го продадат францускиот репрезентативец за речиси дупло помала цена, односно за 60 милиони евра.

Во минатото Погба се поврзуваше со Реал Мадрид и Јувентус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Леброн: Подмладени сме, ама можеме да ја одбраниме титулата

Објавено пред

Кошаркарот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс е уверен дека и новиот, подмладен состав на „езерџиите“ е кадарен да ја одбрани титулата во НБА лигата.

Лејкерси во новата сезона која започнува за 20 дена влегуваат со изменет состав. Ќе ги нема Дени Грин, Двајт Хауард, Ражон Рондо, Џавел Мекги и Квин Кук, но засилени за Денис Шредер, Монтрез Харел и Марк Гасол.

„Тимот е подмладен. Дојдоа Шредер и Харел, тука е и Марк, фантастичен одбранбен играч со неверојатна интелегенција. Мислам дека можеме да го одбраниме прстенот. Можеме тоа да го направиме, но ќе мора да имаме и малку среќа на тој пат. Пред се, да останеме здрави во текот на целата сезона“ рече Џејмс.

„Езерџиите“ претсезоната ја стартуваат на 11 декември, на стартот два меча против Клиперси, па следува Феникс Санс.

За потсетување, минатата сезона стигнаа до титулата откако во финалето беа подобри со 4-2 во победи од Мајами Хит.

Прикажи повеќе...

Спорт

СМС ја среди короната, на располагање против „милионерите“

Објавено пред

Српскиот фудбалер од средниот ред, играчот на римски Лацио, Сергеј Милинковиќ-Савиќ, успешно оздраве од коронавирусот и му се стави на располагање на тренерот Симоне Инзаги за вечерашното гостување на „небесносините“ во Дортмунд кај Борусија во рамките на 5. коло од Лигата на шампионите.

Попупарниот СМС вирусот го „закачи“ додека ги извршуваше репрезентативните обврски поради што пропушти два меча во Серија А, како и дуелот со Зенит во елитното европско натпреварување.

Во групата на Лацио во ЛШ, пред одигрувањето на последното коло, Борусија е прва со 9 бода, Лацио втор со 8, па Клуб Бриж со 4 и Зенит последен со 1 бод.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кеирош повеќе не е селектор на Колумбија

Објавено пред

Карлош Кеирош повеќе не е селектор на фудбалската репрезентација на Колумбија. Одлуката на челниците на Фудбалскиот сојуз на Колумбија е очекувана, бидејќи во последните два натпревари, во квалификациите за пласман на СП во Катар, Колумбија доживеа два тешки порази, од Уругвај на домашен терен 3:0 и во Еквадор 6:1.

Португалецот Кеирош, Колумбија ја презеде на 7.февруари минатата година, кога потпиша три годишен договор.

Тренерската кариера, Кеирош, ја започна како помошник на Алекс Фергусон во Манчестер јунајтед. Потоа работел како тренер во реал, Спортинг Лисабон, а бил и селектор на Португалија Обединетите Арапски Емирати и Јужна Африка.

Се уште не е познато кој ќе биде новиот селектор на Колумбија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Македонија4 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија5 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија5 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија5 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија5 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет6 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион6 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет6 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион7 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија7 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет9 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет9 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет10 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет10 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија23 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија23 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија23 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ1 ден

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Досие