Контакт

Спорт

Манчестер сити го „скрши“ Лестер во второто полувреме

Објавено пред

Манчестер сити го продолжуваат својот поход кон титулата во Премиер лигата. „Граѓаните“, во рамките на 30.коло, славеа во Лестер со 2:0.

Отпорот на „лисиците“, Манчестер сити го скрши во второто полувреме, откако во првиот дел не успеа да ја материјализира доминацијата на теренот. Инаку, во првиот дел, ВАР на двата тима, оправдано им поништи по еден гол, а Де Брујне од слободен удар ја погоди гредата.

Во второто полувреме, две брилијантни акции завршија со гол во мрежата на Шмајхел. Менди во 58.минута го постигна првиот, а Габриел Жесус стави точка на мечот во 74.минута.

Сити по 30 кола имаат 74.бода, 17 повеќе од Манчестер јунајтед кој има два натпревари помалку, додека Лестер се трети со 56 бода.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Куман го понижи Мингеза

Објавено пред

Роналд Куман и неговото однесување на натпреварот со Хетафе, денес се анализира во шпанските медиуми. Барселона, со два гола во финишот убедливо го порази Хетафе со 5:2, меѓутоа медиумите го истакнуваа бесот на Куман, во средишницата на второто полувреме, кога Хетафе го намалија резултатот на 3:2.

Тренерот на Барселона, му се налути на Мингеза, откако во еден напад тој ја напушти својата позиција во одбраната и тргна во напад.

Куман, луто му сугерираше дека играат со тројца во одбраната, дека не треба да оди толку напред, а потоа го извади Мингеза. На неговото место на теренот влезе Самуел Умтити.

Потоа кога Мингеза дојде до клупата, му пушти рака на тренерот, овој најпрвин го игнорираше, а по неколку секунди сепак се ракуваше со својот фудбалер.

Медиумите пишуваат дека Куман не се однесувал како тренер на голем клуб, каков што е Барселона.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Проектот Суперлига пропаднал поради „долгиот јазик“ нз Џоан Лапорта

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта е најголемиот виновник што пропадна проектот за европската Суперлига, пишува Њујорк тајмс. Весникот пишува дека поради „долгиот јазик“ на Лапорта, УЕФА добиле време да се подготват за одбрана од новиот прокет, на 12 моќни европски клубови.

Вечерта, кога Лапорта, ја прославувал победата на изборите за претседател на Барселона, еуфорично му кажал на првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Хавиер Тебас, дека 12 клубови се договориле и дека наскоро ќе започне европската СУперлига.

Тебас, не чекајќи веднаш му се јавил на претседателот на УЕФА, Александар Чеферин. Словенецот имал доволно време со своите соработници да подготви стратегија, поради што и неговата рекација по објавата за формирање на Суперлигата, беше жестока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јанис и Милвоки победија против Ембид и Филаделфија

Објавено пред

Кошаркарите на Милвоки Бакс, славеа победа во дербито на Источната конференција, против Филаделфија 124:117. Дуелот го обележа дуелот на најголемите ѕвезди на двата тима, Јанис Адетокумбо и Џоел Ембид. Гркот на крајот и поентерски го надигра Камерунецот.

Милвоки во првите три четвртини го решија прашањето околу конечниот победник. Во последната четвртина, Бакс, влегоа со предност од 21 поен, Севентисиксерски до крајот изборија пристоен пораз.

Адетокумбо ги предводеше Бакс со 27 поени, 16 скокови и шест асистенции. Двоцифрени кај Бакс беа уште Крис Мидлтон (24 поени), Боби Портис (23) и Брук Лопез (16).

На спротивната страна Ембид постигна 24 поени, Шејк Милтон 20, а Тбајас Херис 18 поени.

Во Источната конференција, до крајот на регуларниот дел од сезоната три тима ќе се борат за првото место, Бруклин и Филаделфија имаат скор 39 победи и 20 порази, а Милвоки се на 36 победи и 22 порази.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Пратениците се вакцинираат со „Спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа1 час

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет1 час

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет1 час

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Свет2 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија2 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија3 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија17 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ19 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија19 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион19 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија20 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ21 час

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија23 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ24 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија1 ден

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа1 ден

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ1 ден

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет1 ден

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет1 ден

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Досие