Контакт

Спорт

Манчини би можел да ја напушти клупата на Италија

Објавено пред

Роберто Манчини би можел да ја напушти позицијата селектор на фудбалската репрезентација на Италија. Односот на Манчини со челниците на Фудбалскиот сојуз на Италија е сериозно нарушен бидејќи од Сојузот решиле да го ангажираат за технички директор Марчело Липи. За ангажманот на Липи никој од Сојузот не се консултирал со Манчини.

Роберто Манчини нема лични проблеми со Липи, навреден е што повеќе тој нема да одлучува за сите работи поврзани со националниот тим. Исто така, Липи ќе треба да седи покрај него на клупата, што значи дека таму ќе нема место за некој од помошниците на Манчини.

„Кориере дело спорт“ пишува дека на крајот навредениот Манчини би можел да си поднесе оставка и да се врати во Премиер лигата. Наводно веќе добил три добри понуди.

Манчини ја презеде Италија во најтешкиот момент во историјата на репрезентацијата. Италија не успеа да се пласира на Светското првенство во Русија. Со Манчини „аѕурите“ квалификациите за Евро ги завршија со максимален број победи.

Репрезентацијата на Италија првиот меч по пауза од повеќе месеци треба да го има на 4 септември во Фиренца кога во првото коло, во Лигата на нации, ќе ја пречека Босна и Херцеговина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо, сепак, почнал преговори со Пари Сен-Жермен?

Објавено пред

И покрај првичните деманти од Пари Сен-Жермен, Кристијано Роналдо му порачал на својот агент, Жорге Мендеш да продолжи со преговорите со францускиот гигант, разочаран од елиминацијата на Јувентус од Лион во осминафиналето на Лигата на шампионите, јавува францускиот „Футмеркато“.

Елиминацијата на Јуве веќе донесе смена на тренерот на италијанскиот клуб, откако Андреа Пирло го смени Маурицио Сари, а најавите од Италија се дека ќе се прави „ремонт“ на тимот со дури 10 фудбалери на продажба.

Роналдо по елиминацијата даде изјава во обид да се „збијат редовите“ во италијанскиот клуб.

„Огромен клуб како Јувентус секогаш мора да размислува како најдобрите на светот, да работи со најдобрите на светот за да можеме да се наречеме најдобар и најголем клуб на светот. Фановите бараат повеќе од нас. И мора да го оствариме тоа“, изјави Роналдо.

Но, по втора сезона разочарувања во европските натпреварувања по минатогодишната елиминација од Ајакс, 35-годишниот Роналдо сигурно сака да биде во клуб каде што може да биде ривал за своето омилено натпреварување. Останува да видиме дали има вистина во овие шпекулации.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ тест за Силекс против азербејџанскиот Карабаг

Објавено пред

Финансиски моќниот азербејџански клуб Карабаг ќе биде противник на македонскиот претставник во првото квалификациско коло на Лигата на шампионите и ќе претставува вистински подвиг клубот од Кратово да се пласира во наредното коло.

Поради корона вирусот, наместо два меча, дома и на гости, ќе се игра само еден меч на 18 или 19 август. Победниците влегуваат во второто квалификациско коло, додека поразените влегуваат во второто квалификациско коло на Лига Европа.

Карабаг е клуб формиран во 1987 година, а од 1992 година се членови на Премиер лигата на Азербејџан, и следната година ја освојуваат првата од своите осум национални титули. Карабаг е официјално домаќин во Агдам, град кој се наоѓа под окупација на Ерменија по војната во Нагорно Карабах, и своите мечеви ги игра во престолнината Баку. Тие имаат седум азербејџански титули во низа и во 2017 година играа во натпреварите по групи во Лигата на шампиони.

ЛШ, 1.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО, 18/19 АВГУСТ

КАРАБАГ (Азе) – СИЛЕКС (Мкд)

Ференцварош (Унг) – Ѓургарден (Шве)

Селтик (Шко) – КР Рејкјавик (Исл)

Легија Варшава (Пол) – Дрита (Кос)/Линфилд (СИр)

Шериф (Мол) – Фола Еш (Лук)

Конахс Квеј (Вел) – Сараево (БиХ)

Црвена звезда (Срб) – Еуропа (Гиб)

Будуќност Подгорица (ЦГо) – Лудогорец (Буг)

Арарат-Арменија (Ерм) – Омонија (Кип)

Флоријана (Мал) – ЦФР Клуж (Ром)

Макаби Тел-Авив (Изр) – Рига (Лет)

Динамо Тбилиси (Гру) – Тирана (Алб)

Динамо Брест (Блр) – Астана (Каз)

Молде (Нор) -КуПС Куопио (Фин)

Флора Талин (Ест) – Судува (Лит)

Целје (Сло) – Дандалк (Ирс)

КИ (Фар) – Слован Братислава (Свк)

Прикажи повеќе...

Спорт

Герет Бејл очекува Реал Мадрид да му го исплатат целиот договор

Објавено пред

Герет Бејл не размислува да се откаже од договорот со Реал Мадрид, и очекува да му ги исплатат целосните 66 милиони евра за двете преостанати години од неговиот договор за да замине, јавува британскиот „Сан“.

Реал Мадрид минатото лето ја одбија понудата тој да замине во Кина (Џиангсу сунинг) со договор од милион фунти неделно, и се најдоа во незавидна состојба да имаат фудбалер кој не покажува многу голем интерес за клубот и покрај високата плата. Тој одби да отпатува за Манчестер за мечот од ЛШ со Сити и јасно е дека Зинедин Зидан не планира да му даде нова шанса.

31-годишниот Велшанец нема играно во последните осум меча на „кралевите“, но веќе порачал на соиграчите и на неговиот менаџер дека нема да дозволи да се играат со него, лут на пропаднатиот кинески договор. Тој бил подготвен да седи на клупата следните две сезони ако тоа е потребно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет2 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија3 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет4 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет4 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет4 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет4 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет17 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет19 часа

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија20 часа

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет22 часа

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија23 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет24 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион1 ден

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија1 ден

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија1 ден

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ1 ден

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија1 ден

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет1 ден

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Досие