Контакт

Спорт

Марадона добива „мистериозно“ пакетче на клупата на својот тим! (видео)

Објавено пред

Околу проблемите на Диего Марадона со недозволените супстанции се пишувало многу, но кога се мислеше дека тоа е во минатото се појави снимка на која аргентинската фудбалска легенда добива „мистериозно“ пакетче додека е на клупата на својот тим Гимназија Ла Плата.

Марадона и неговиот тим загубија со 1:0 од Росарио Сентрал во меч од Суперлигата, но поголемо внимание предизвика снимката во која еден од неговите помошници му дава на 59-годишниот тренер неидентификуван пакет, додека еден друг негов помошник се обидува да ја блокира ТВ камерата.

Секако, на фановите на социјалните мрежи, веднаш им беше јасно што би можел да добива Марадона по неговите проблеми со кокаинот, иако тоа останува само шпекулација. Марадона се „закачи“ со кокаинот додека играше за Наполи во 1980-тите, а потоа на СП во 1994 во САД беше позитивен на кокаин и пратен дома предвреме.

Спорт

Мајката на Пеп Гвардиола починала од корона вирусот

Објавено пред

Манчестер сити потврдија дека Долорс Сала Карио, 82-годишната мајка на менаџерот Пеп Гвардиола починала во Барселона од корона вирусот.

„Семејството на Манчестер сити објавува дека мајката на Пеп, Долорс Сала Карио почина во Манреса, Барселона откако беше заболена од корона вирусот. Сите во клубот му праќаат пораки на сочувство во овој тажен момент на Пеп, неговото семејство и нивните пријатели“, се вели во пораката од Сити.

Долорс беше мажена со таткото на Пеп, Валенти, и исто така е мајка на двете најстари сестри на Гвардиола и помладиот брат Пере, кој е фудбалски агент.

Пеп минатиот месец донираше милиони евра на фондацијата „Анхел Солер Даниел“ во Барселона, која е поврзана со лекарската комора на градот за борба против корона вирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клубовите од Серија А се договорија – фудбалерите со скратени плати

Објавено пред

Клубовите во Серија А се согласија да ги скратат платите на своите фудбалери до една третина како одговор на кризата по пандемијата на корона вирусот.

Лега Серија А во понеделникот имаше итен состанок преку видео-врска откако преговорите со синдикатот на фудбалери (АИЦ) не донесе решение, по што 19 клубови се согласија да ја намалат платата за една шестина ако сезоната се заврши до една третина ако сезоната не продолжи. Единствен тим кој не гласаше беше Јувентус, откако тие веќе се согласија со своите играчи за намалување на платите.

„Со цел за намалување на трошоците на плати во Италија и странство, Лега Серија А едногласно реши, со исклучок на Јувентус кои веќе имаат договор, да се ограничат платите на фудбалерите, тренерите и другите членови на првиот тим. Оваа интервенција е нужна да се обезбеди иднината на италијанскиот фудбалски систем, и претставува кратење од 1/3 од вкупните годишни примања (или четири просечни месечни плати) ако сезоната не заврши и намалување од 1/6 од вкупните годишни примања (или две просечни месечни плати), доколку преостанатите натпревари се одиграат во следните месеци“, се вели во соопштението на Лега Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Смолов демантира дека се вратил дома за 18-тиот роденден на внуката на Елцин

Објавено пред

Рускиот фудбалер Фјодор Смолов ги отфрли шпекулациите дека „избегал“ од својот клуб Селта Виго и од Шпанија за да присуствува на 18-тиот роденден на неговата девојка, Марија Јумашева, инаку внука на поранешниот руски претседател Борис Елцин.

30-годишниот Смолов го очекува казна од неговиот клуб, каде што е позајмен од Локомотив Москва, откако со приватен авион пристигнал во една соседна земја на Русија, по што со автомобил стигнал дома. Сличен прекршок направи и неговиот дански соиграч, Пионе Систо.

„Смолов постојано бараше дозвола да патува за Русија поради лични причини, но клубот не можеше да му даде дозвола бидејќи Ла лига не го дозволува тоа. Тој, сепак, не известуваше за своето движење и вети дека ќе се врати кога ќе ги реши личните работи“, изјави портпаролот на Селта за „АС“.

Смолов преку Инстаграм на руски и шпански јазик изјави дека се вратил во Русија з да биде поблиску до неговото семејство и дека клубот бил информиран.

„Нема проблеми. Сите активности на Фјодор беа договорени со Селта, а тој ќе биде казнет ако задоцни назад во Шпанија“, вели неговиот менаџер.

 

View this post on Instagram

 

В реалиях нынешней ситуации, нашей общей борьбы с вирусом, особенно при закрытии границ, ситуация потребовала моего возвращения в Россию, что бы быть ближе к моей семье. Я благодарен Сельте за понимание и хочу подчеркнуть, что обо всех шагах информировал клуб. Сейчас будучи на обязательном карантине, нахожусь в регулярном контакте с тренерским штабом для выполнения обязательной программы. Прошу с пониманием отнестись к данной ситуации. При первых изменениях к лучшему и первому требованию клуба буду счастлив вернуться в Виго. Debido a la situación que se presenta y al cierre de fronteras me he visto obligado a regresar a Rusia para estar más cerca de mi familia. Estoy muy agradecido al Celta por su apoyo y me gustaría enfatizar que Informé al club sobre todos los pasos. Ahora que estoy en cuarentena obligatoria, estoy en contacto continuo con el equipo técnico para seguir el protocolo que se ha establecido. Les pido que traten esta situación con comprensión. En cuanto todo empiece a mejorar estaré encantado de volver a Vigo.❤️⚽️

A post shared by Fedor Smolov (@smolovfedor_10) on Apr 5, 2020 at 1:40pm PDT

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет3 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија3 часа

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ4 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија4 часа

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија5 часа

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија5 часа

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион5 часа

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија6 часа

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Македонија7 часа

Мицкоски ѝ заблагодари на Унгарија за помошта: „Пријателите се познаваат во тешките моменти“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи упати благодарност до унгарската влада за помошта од 100.000 маски и 5.000...

Македонија7 часа

Унгарскиот шеф на дипломатијата во Македонија донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош...

Регион7 часа

Хрватска се подготвува да воведе пократка работна недела

Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучува можноста земјата да воведе скратување на работната недела поради епидемијата на...

Македонија8 часа

Казни за 30 лица кои за време на полицискиот час се шетале низ Скопје

Скопското обвинителство  достави до Основниот кривичен суд Скопје 28 предлози за издавање казни со кои се опфатени вкупно 30 лица,...

Свет9 часа

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надија, четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк, е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено...

Свет9 часа

„Не ги следев советите што им ги давав на другите“ – главната советничка за здравство во Шкотска поднесе оставка

Главниот советник за здравство на шкотската влада, Кетрин Калдервуд, поднесе оставка откако беше откриено дека ги прекршила советите за ограничувања...

Македонија9 часа

Филипче: Одговарајте точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите

Министерот за здравство, Венко Филипче, сподели фотографии на социјалните мрежа и порача дека треба да се одговара точно  на прашањата...

Свет19 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет20 часа

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Свет20 часа

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар за време на пандемијата

Ирскиот премиер Лео Варадкар, кој инаку е доктор по професија, повторно се пријави за лекарска пракса и ќе работи една...

Македонија1 ден

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно...

Досие