Контакт

Спорт

Мареј по пауза од пет години победи во Индијан Велс

Објавено пред

Енди Мареј успешно го мина првото коло на мастерсот во Индијан Велс. Британецот, забележа лесна победа над Адријан Манарино од Франција (6/3, 6/2).

Мареј забележа 19 директни поени, имаше и пет неодбранливи сервиси, на патот до првата победа на овој мастерс од 2016 година.

Еден брејк, му беше доволен да го освои првиот сет, а во вториот му го одзеде сервисот на притивникот во петтиот и седмиот гем.

Противник на Мареј во второто коло ќе му биде младиот Шпанец, Карлос Алкараз, инаки 30.носител во Индијан Велс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Меси го брка Икарди од ПСЖ, прави место за пријателот!

Објавено пред

Мауро Икарди, фудбалерот на ПСЖ минатата недела воопшто не тренираше со соиграчите откако „пукна“ аферата дека ја изневерил сопругата и менаџер, Ванда Нара.

Медиумите во Франција пишуваат дека Лионел Меси веднаш штом дошол во Париз станал главен авторитет во соблекувалната на „Светците“, а тој е иритиран од случувањата поврзани со сонародникот.

Шпански „Ел Национал“ пишува дека Меси влегов во кавга со Икарди, па тој од Управата побарал веднаш да го продадат напаѓачот. Информациите од шпанските медиуми се дека ПСЖ се подготвени Икарди да го пуштат во Барселона, но во Париз да дојде пријателот на Лео – Серхио Агуеро.

Агуеро летово по долгиот престој во Манчестер Сити се пресели на „Ноу Камп“, а една од главните причини за тоа беше пријателството со Меси. Сепак, иконата на Барса изненадувачки го напушти Каталонскиот клуб, а потоа следуваше и повредата на Агуеро.

Меси, се чини, по секоја цена сака да заигра во ист тим со пријателот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Објавено пред

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство.

Предмалку Кадиз на домашен терен беше поразен од тимот на Алавес во дербито на дното, со 2-0.

Стрелец на двата гола за освојување на трите бода за гостите беше Жоселу во 6-тата минута од пенал и во 91. минута за ставање точка на триумфот на својот тим.

Претходно, Мајорка беше речиси со трите бода „в џеб“ откако до 93 минута имаа предност од 2-0 со голот на Анхел во 32 минута и автоголот на Диакаби во 38 минута.

Сепак, најпрво во 93 минута Гуедеш намали на 2-1, а голем бод за „лилјаците“ спаси Гаја во 98 минута.

И двата тима по денешното коло остануваат во средината на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Љубезни домаќини во Премиерлигата – на „Гудисон парк“ му пукна петарда на Евертон

Објавено пред

Ниту еден од четирите попладневни дуели од редовниот термин во Премиерлигата не завршија со триумф на домашна екипа, три нерешени и еден гостински триумф.

Фаворитот Евертон предводен од Рафа Бенитез на „Гудисон парк“ беше непријатно изненаден од екипата на Ватфорд, 2-5.
Иако Дејвис уште во третата минута донесе предноста за „карамелите“, веќе во 13 минута Кинг носи израмнување, 1-1.
Евертон преку Бразилецот Ришарлисон во 63. минута повторно доаѓа во водство, 2-1.

Сепак, гостите најпрво во 78 минута со голот на Куцка носат егал позиција, 2-2, а само две минути подоцна и комплетен пресврт. Творец на погодокот на 3-2 беше повторно Џошуа Кинг.

Хет-трик сред Ливерпул за Кинг во 86 минута, резултат 2-4, додека точка на натпреварот и конечни 2-5 постави Денис во 92 минута.

Малку недостасуваше неуспех на свој терен да доживеат и избраниците на Марсело Биелса. Екипата на Лидс беше надиграна и губеше со 1-0 од составот на Вулверхемптон се до 92 минута.

Единствениот гол за „волците“ беше дело на Хи-Чан уште во 10-тата минута, а бод за домашните спаси Родриго, од пенал.

Екипата на Кристал Палас одигра 1-1 со тимот на Њукасл. Иако домашните постигнаа и втор гол во самиот финиш од мечот, истиот беше поништен поради прекршок.

Претходно домашните со голот на Бентеке во 56 минута поведоа со 1-0, додека израмнувањето дојде преку Вилсон во 65 минута.

Со поделба на пленот заврши и дуелот Саутемптон – Барнли, 2-2.

Гостите поведоа преку Корнет во 13 минута, а во првиот дел израмни Ливраменто, во 41 минута.

Броја ги донесе домашните во предност од 2-1, во 50 минута. Бод за гостите спаси стрелецот и на првиот гол, Корнет, во 57 минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет6 часа

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија7 часа

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет8 часа

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион9 часа

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет10 часа

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија1 ден

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет1 ден

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија1 ден

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија1 ден

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ1 ден

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Досие