Контакт

Спорт

Марек Хамшик во солзи се прости од дресот на Словачка

Објавено пред

Легендарниот словачки репрезентативец Марек Хамшик, реши да стави крај на настапите во националниот тим. Тој во солзи се збогува на ремито без голови против Чиле во Братислава.

dobivaj vesti na viber

Хамшик цели 15 години беше дел од националниот тим на Словачка, со која играше на СП 2010 во Јужна Африка и на ЕВРО 2016 во Франција. Тој одигра 136 натпревари и постигна 26 гола.

Марек Хамшик сега е клупски соиграч на Енис Барди во Трабзонспор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Англија ги казни сите грешки на Сенегал

Објавено пред

Англија го направи првиот чекор кон пласманот во четвртфиналето на СП во Катар. Англичаните во четвртото осминафинале на Мундијалот, водат по 45 минути игра против Сенегал со 2:0.

dobivaj vesti na viber

Шампионите на Африка го контролираа натпреварот до 35 минута, во 32. Пикфорд успеа да го одбрани ударот на Дија.

Во 38.минута, Англичаните, кои до тој момент ништо не покажаа, изведоа добра комбинација, Белингем асистираше, а Хендеросн го совлада Менди.

Од тој момент Сенегалците зачестија со грешките, неколку пати панично реагираа, а аматерската грешка во третата минута од судиското надополнување на времето, отвори контранапад кој со гол го заврши Кејн.

Прикажи повеќе...

Спорт

Килде победи во Бивер Крик

Објавено пред

Норвежанецот Александар Омот Килде е победник на вториот супер-џи сезонава одржан во Бивер Крик, САД.

dobivaj vesti na viber

Благодарение на одличното возење во последниот дел од патеката, Килде го запре времето на 1:10.73 минути, што беше доволно за неговиот трет триумф сезонава.

Второто место со точно 20 стотинки заостанување му припадна на актуелниот лидер во Светскиот куп, Швајцарецот Марк Одермат. Французинот Алексис Пантуро со минус од три десетинки се искачи на најниското скалило на подиумот.

Во генералниот пласман на Светското првенство води Одермат со 420 бодови, пред Килде кој сега е на 380. На третото место е Матијас Мајер со 186.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФС на Косово поднесе тужба против Пикси Стојковиќ

Објавено пред

Фудбалски сојуз Косово во ФИФА поднесе тужба против селекторот на Србија, Драган Стојковиќ Пикси, поради, како што се наведува, неговите коментари на натпреварот од третото коло од групната фаза на Светското првенство против Швајцарија.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението, меѓу другото, се посочува „бесмислената и апсурдна омраза со што се подгреа мислењето во соседната земја кон албанскиот народ“ и се бара реакција од ФИФА.

„Во текот на целиот натпревар се слушаше истакнувањето на пароли со политички пораки и расистички повици до Албанците, а ги пренесоа и светските медиуми. Бесмислена и апсурдна е омразата што со години го подгрева мислењето во соседната држава кон албанскиот народ воопшто. Федерацијата на Косово бара од ФИФА истрага за овој случај и санкции за Фудбалската федерација на Србија, за еднаш засекогаш да исчезнат фашистичките скандирања од фудбалските стадиони и настаните како што е Светското првенство“, се вели во соопштението и се додава.

„Никој не може да го разбере и оправда ваквото скандирање на навивачите на репрезентацијата која учествува на Светското првенство, особено сега кога е кревка бездносната ситуација во Европа, како резултат на неиспровоцираната агресија на Русија во Украина. Фудбалскиот сојуз на Косово цврсто ќе застане во одбрана на вредностите и достоинството на земјата и нејзиниот народ, но истовремено и во одбрана на вредностите кои фудбалот ги пренесува воопшто, а тоа се единството меѓу луѓето, надежта, радоста и страст за инклузивност. Тимовите и навивачите со однесување и филозофија на омраза не треба да имаат место на вакви важни спортски настани како што е Светското првенство во Катар“.

По вториот гол на неговата репрезентација против Швајцарија, селекторот на Србија пцуеше, а тоа го „уловија“ ТВ камерите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Утре ќе бидат блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници утре во Скопје почнувајќи од раните утрински часови ќе има посебен сообраќаен режим потврди...

Македонија8 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион9 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет10 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија12 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија12 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија13 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет13 часа

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт24 часа

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија1 ден

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија1 ден

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија1 ден

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет1 ден

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава2 дена

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт2 дена

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија2 дена

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет2 дена

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет2 дена

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...