Контакт

Спорт

„Марка“: Одвратен гест на Бејл на денот кога Реал ја слави титулата

Објавено пред

Реал Мадрид на четири кола пред крајот на Ла Лига ја освои 35. титула во Шпанија. Титулата беше освоена по победата од 4:0 против Еспањол во Мадрид, а по натпреварот започна и прославата на титулата.

dobivaj vesti na viber

„Марка“ пишува дека на стадионот не бил Герет Бејл, кој поради болки во грбот го прескокна овој натпревар. Велшанецот воопшто не се појавил стадионот и не беше дел од забавата на „Сантијаго Бернабеу“ со своите соиграчи.

„Немаше трага од играчот на стадионот. Одвратен гест на денот кога славеа играчите и навивачите. Ситуацијата на Бејл е спротивна од онаа на Еден Азар, кој пристигна на стадионот со целото семејство. Иако играше многу малку, Азар, ги донесе своите деца на Бернабеу да уживаат во забавата. Истото го направија и суспендираните играчи Јовиќ, Начо и Милитао. Сите беа обединети освен Бејл, кој останува на маргините“.

На крајот од сезоната на Бајл му истекува договорот со Реал Мадрид.

Спорт

Алонсо: Луис, добредојде во мојот свет

Објавено пред

Возачот на Алпин, Фернандо Алонсо ги коментираше маките на Мерцедес на почетокот на сезоната во Формула 1.

dobivaj vesti na viber

Двократниот светски шампион често беше во болиди кои не ги следат неговите возачки способности, вели дека неговиот ривал Луис Хамилтон сега ги разбира проблемите со кои се соочувал во текот на кариерата.

„Таков е спортот. Понекогаш имате подобар автомобил, а понекогаш немате. Дефинитивно треба да се борите и да се трудите да напредувате. Оваа сезона гледаме дека возачките вештини се важни, но не и пресудни. Луис вози добро, исто како и претходните осум години. Беше доминантен и ги собори сите рекорди. Има околу 100 пол позиции. Ако сега вози извонреден круг, ќе заостане една секунда… Добре дојдовте во мојот свет“, рече Алонсо во интервју за Би-би-си, додавајќи:

„Тоа е Формула 1. Не е секогаш фер. Пред се, тоа е тимски спорт и често го забораваме тоа, особено кога сме успешни. И покрај обидот да се сподели радоста со тимот, сите наслови се за возачите. Тоа ми се случи кога ги освоив титулите во 2005 и 2006 година, го победив Михаел Шумахер. Се зборуваше за тоа, а мојот болид беше побрз и посигурен, и не можам доволно да му се заблагодарам на тимот и покрај тоа што не му беше посветено внимание на јавноста. Така е и со Луис. Повеќе од 100 пати бил на пол-позицијата, тоа е незамисливо. Со години го имаше најдобриот тим“.

Алонсо потоа продолжи да ја објаснува важноста на болидот.

„Другите возачи исто така би завршиле на 15-та позиција, и покрај нивните исклучителни перформанси – како да им се објасни тоа на луѓето? Хамилтон заслужува се што постигна, но ова е добар потсетник дека тимот и болидот имаат добар удел во сите успеси и рекорди“.

Алонсо и Хамилтон возеа заедно за Мекларен во 2007 година. Британскиот тим водеше голема битка со Ферари, а Кими Раиконен ја освои титулата благодарение на нивното ривалство. Луис сега го има Џорџ Расел покрај себе, а Фернандо вели дека перформансите на 24-годишниот возач не треба да изненадуваат.

„Џорџ е многу брз, тоа го покажува веќе неколку сезони. Верувам дека сите очекуваа тој да му биде достоен конкурент на Луис. Сепак, верувам дека на крајот Хамилтон ќе биде подобро пласиран од неговиот тимски колега. Досега возевме пет трки, но кога ситуацијата ќе стане предизвикувачка со развојот на сезоната, Луис ќе го искористи своето искуство и умешност“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајнтрахт ја наполни касата со триумфот во Лига Европа

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт го доби пенал-рулетот против Ренџерс и го освои трофејот во Лигата на Европа. По 90 и 120 минути беше 1:1, а Германците ги реализираа сите пет пенали, додека за Шкотите, во четвртата серија промаши искусниот Арон Ремзи.

dobivaj vesti na viber

Ајнтрахт со победата во финалето на Лига Европа заработи 8.600.000 евра. Глазгов Ренџерс по овој натпревар заработи 4.600.000 евра. Но, тоа е само еден дел од заработката. Во нокаут фазата двата клуба заработија дополнителни 5.800.000 евра.

Секој тим заработи по 3.630.000 евра со пласманот во групната фаза од Лигата на Европа.

Во групата Ајнтрахт имаше три ремија и три победи, што значи и дополнителни 2.520.000 евра во нивната каса. Кога сето ова ќе се собере, германскиот клуб од Лига Европа излезе побогат за 20.550.000.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал нуди 45 милиони за Депај

Објавено пред

Арсенал во финишот на сезоната го испушти четвртото место на табелата. Како сега стојат работите Арсенал и наредната сезона нема да играат во Лигата на шампионите. Сепак овој неуспех нема да им ги расипе плановите на клупските челници, во врската со планираните засилувања.

dobivaj vesti na viber

Списокот постои, приоритетите на „топчиите“ се јасни, а најнова желба е поранешен фудбалер на Манчестер Јунајтед.

Шпанските медиуми пишуваат дека Арсенал е заинтересиран за фудбалерот на Барселона Мемфис Депај (28).

Во првиот мандат, во Премиерлигата, не се прослави, на „Олд Трафорд“ мина две сезони, а потоа „процвета“ во Лион.

Тоа му даде можност да игра во Барселона, каде пружа релативно добри игри, но со доаѓањето на Чави, Холанѓанецот падна во втор план, што Арсенал би сакал да го искористи.

Наводно, клубот е подготвен да и понуди на Барса 45 милиони евра, што би било голема заработка за Каталонците кои го доведоа како слободен играч.

За статусот на Депај се заинтересирани и Евертон и Њукасл, Барса нема да ја пропушти можноста да заработи големи пари доколку пристигне добра понуда …

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион2 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија4 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија4 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија5 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет5 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет5 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија7 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет16 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион17 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет19 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија19 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија20 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион24 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија1 ден

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...