Контакт

Спорт

Маркез е повторно опериран, ќе паузира шест месеци

Објавено пред

Возачот на Репсол Хонда Марк Маркез е опериран во Мадрид. Шпанецот третпат ја оперираше коската во рамето. Тој се повреди на првата трка, во Мото ГП шампионатот, на 19 јули во Херез.

Неговиот тим соопшти дека на Маркез му била отстранета плочката и била поставена нова која треба подобро да ја спои скршената коска. Операцијата траела осум часа.

Извесно е дека рехабилитацијата ќе трае шест месеци, што значи дека тој ќе пропушти неколку трки во новата сезона, која ќе почне на 28 март 2021 година.

Марк Маркез има 27 години, во досегашната кариера осум пати бил светски првак, шест пати во „кралската класа“ и по еднаш во класата до 125 кубни сантиметри и Мото 2.

Спорт

Неверојатна сцена од Дакар – хеликоптер го „закачи“ второпласираниот камион

Објавено пред

Дакар релито секогаш носи возбудувања, но и опасности, но никој не можеше да ја замисли сцената која се случи на последната етапа, кога камионот на Антон Шибалов, освојувачот на второто место со тимот на Камаз-Мастер имаше близок контакт со хеликоптер на организаторите при скок над една дина.

Во неверојатен инцидент, кој беше „фатен“ на камера, Камазот на Шибалов остана со оштетен покрив, откако хеликоптерот се спушти опасно ниско. Овој инцидент доаѓа откако на последниот дел од трката францускиот мотоциклист Пјер Шарпен почина од повреди на главата на релито, а индискиот мотоциклист Ц.С. Сантош уште е во медицински индуцирана кома.

Дмитриј Сотников првпат во кариерата триумфираше во пласман на камиони откако водеше во сите 12 етапи од трката, а Камаз-Мастерс  оствари 1-2-3 победа, Шибалов заврши втор, а Ајрат Мардеев на третото место. Ова е петти пат едноподруго Камаз да има 1-2-3 победа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вејн Руни стави крај на играчката кариера, продолжува како менаџер на Дерби

Објавено пред

Легендата на Манчестер јунајтед, Вејн Руни беше именуван за постојан менаџер на Дерби, по што 35-годишниот Англичанец стави крај на својата играчка кариера.

Поранешниот капитен на Англија, беше привремен тренер на второлигашот од ноември по отказот кој го доби Холанѓанецот Филип Коку. Руни имаше 3 победи и 4 ремија во девет натпревари и сега доби договор до 2023 година со прва цел да избегне испаѓање во третата лига. Негови помошници ќе се Лајам Росениор, Шеј Гивен и Џастин Вокер, додека поранешниот помошник на Сер Алекс Фергусон, Стив Мекларен останува технички директор на клубот.

Руни беше играч и тренер на Дерби по враќањето во Англија по настапите во МЛС лигата за Ди Си јунјатед.

„Кога се вратив во Британија бев воодушевен од потенцијалот на Дерби каунти. Стадионот, тренинг-центарот, квалитетот на тренерскиот тим и одличните млади фудбалери, но секако и фантастичните навивачи кои останаа лојални на клубот. Имав и други понуди, но знаев дека Дерби е клуб за мене“, вели Руни.

Руни, кој останува најдобар стрелец во историјата на Манчестер јунајтед и на англиската репрезентација, го следи примерот на својот поранешен соиграч од репрезентацијата, Френк Лампард, кој ги однесе Дерби до плејофот за влез во Премиер лигата во 2019, по што седна на клупата на Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона ги одложи изборите поради КОВИД-19

Објавено пред

Барселона мораше да ги одложи изборите за претседател на клубот на 24 јануари поради пандемијата на КОВИД-19 и мерките за ограничување на движење кои ги донесе регионалната каталонска влада.

Нов датум за изборите не е одреден, а клубот побара од каталонската влада да овозможи гласање. Жоан Лапорта, Виктор Фонт и Тони Фреича се преостанатите тројца кандидати за угледната позиција во гордоста на Каталонија, а апсолутен фаворит е поранешниот претседател Лапорта.

„По состанокот на каталонската влада и Барелона, беше пренесено дека со сегашната епидемиолошка ситуација не е возможно да се овласти движење надвор од општината на членовите кои не се од градот, и затоа мора да дојде до одложување. Клубот побара да се олабават мерките за да се одреди нов датум за избори“, се вели во соопштението на Барса.

Клубот сака бргу да најде замена за Жозеп Марија Бартомеу, најмногу поради утврдувањето на иднината на нивниот капитен, Лионел Меси, кој има договор само до јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија1 час

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија4 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија4 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет5 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија5 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија6 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа8 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија8 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија8 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет9 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет10 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет11 час

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија11 час

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија22 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа23 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија1 ден

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен1 ден

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија1 ден

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет1 ден

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Досие