Контакт

Спорт

Маркез со драматична победа во Австралија го помина Мик Дуан!

Објавено пред

Новокрунисаниот светски шампион Марк Маркез триумфираше на Австралиското ГП на Фили Ајленд, откако неговиот ривал од Јамаха, Маверик Вињалес падна во последниот круг борејќи се за победа со Шпанецот.

Откако дојде во водство во 10-тиот круг, освојувачот на пол-позицијата Вињалес беше следен од Маркез до последниот круг, кога возачот на Респол Хонда се обиде да го помиен на почетокот на кругот. Откако ова му успеа во првата кривина, Вињалес двапати се обиде да се врати на првата позиција, пред на 10-тата кривина да излета и да му го препушти второто место на Кал Крачлоу во ЛЦР Хонда, додека Австралиецот Џек Милер го освои последното место на подиумот за Прамак Дукати.

Со победата, Маркез ја продолжи апсолутната доминација во Мото ГП шампионатот оваа сезона – ова е негова петта победа едноподруго и вкупно 55. во елитната мотоциклистичка класа со што го помина легендарниот Австралиец Мик Дуан на третото место на вечната листа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Холивудската ѕвезда Рајан Рејнолдс го купува Рексам?

Објавено пред

Канадската филмска ѕвезда, Рајан Рејнолдс е неочекувано најголем фаворит да стане сопственик на петтолигашот Рексам АФЦ, јавуваат британските медиуми.

Покрај Рејнолдс, ѕвездата од филмот „Дедпул“, негов коинвеститор е Роб Мекелхени, креаторот на ТВ серијата „Секогаш е сончево во Филаделфија“. По состанокот на организацијата на навивачи, клубот во средата објави дека го одобрувап планот на Рејнолдс и Мекелхени, кои сега ќе мораат да ја претстават својата визија за иднината пред повторно да се гласа.

Двајцата се последни холивудски ѕвезди кои инвестираа во светот на фудбалот. Вил Ферел е ко-сопственик на Лос Анџелес ФЦ, клубот кој се приклучи на МЛС лигата во 2018, додека Натали Портман е ко-сопственик на новиот женски клуб од Лос Анџелес кој ќе се формира во 2022 година.

Рексам, иако е во Велс, игра во англискиот фудбалски систем, и е клуб основан во 1864 година, како трет најстар професионален клуб на светот и најстар велшки клуб. Во 2007/08 тие играа во втората лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Драма со шест гола во Норвешка, Динамо Киев и Олимпијакос со победи

Објавено пред

Динамо Киев и Олимпијакос се многу блиску до групната фаза од Лигата на шампионите по победите во првите мечеви во плејофот, но најинтересниот меч на вечерта се одигра помеѓу норвешкиот Молде и унгарскиот Ференцварош, кој заврши 3:3.

Ференцварош имаше предност од 2:0, пред норвешкиот шампион да направи пресврт и да постигне три гола во второто полувреме за 3:2 водство, пред во 87. минута Унгарците да стигнат до гол од пенал.

Динамо Киев со 2:1 победи во Белгија кај Гент. Владислав Суприага донсе рано водство за тимот на Мирчеа Луческу, пред домаќините да израмнат преку Клајндинст. Де Пења во 79. минута обезбедува победа за Динамо. Во Атина пак, Олимпијакос стигна до 2:0 победа над кипарскиот клуб Омонија со головите на Валбуена и Ел Араби.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ПЛЕЈОФ, 1.МЕЧ

Гент (Бел) – Динамо Киев (Укр) 1:2

Молде (Нор) – Ференцварош (Унг) 3:3

Олимпијакос (Грц) – Омонија (Кип) 2:0

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕФЛ Куп: Хаверц одговори со прв хет-трик за Челси, Арсенал победи во Лестер

Објавено пред

Фановите на Челси беа нервозни за високата сума која ја платија за германскиот талент Каи Хаверц критикувајќи го неговиот учинок во првите два меча од Премиер лигата, но тој даде совршен одговор со својот прв хет-трик во кариерата за да помогне „сините“ да стигнат до 6:0 победа над Барнсли во Англискиот лига куп.

Теми Абрахам му помогна на Хаверц со две асистенции и со еден гол, а во листата на стрелците се запишаа и Рос Баркли и Оливие Жиру за рутинска победа против второлигашот.

Во единствениот меч меѓу два премиерлигаши, Арсенал стигна до 2:0 победа на „Кингс пауер“ против Лестер благодарение на автоголот на Кристијан Фукс во првото полувреме, за во 90-тата минута Еди Нкетија да ја потврди победата. Другите фаворити немаа проблеми – Евертон предводен од двата гола на Ришарлисон стигна до 5:2 победа над Флитвуд, Њукасл со 7:0 славеше против Моркемб, а во осминафиналето се и Брајтон и Барнли.

ЕФЛ КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

Фулам – Шефилд венсдеј 2:0

Милвол – Барнли 0:2

Престон – Брајтон 0:2

Стоук – Гилингем 1:0

Челси – Барнсли 5:0

Флитвуд – Евертон 2:5

Лестер – Арсенал 0:2

Моркемб – Њукасл 0:7

ЧЕЛСИ – БАРНСЛИ

ЛЕСТЕР – АРСЕНАЛ

ФЛИТВУД – ЕВЕРТОН

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет10 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет13 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет13 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија13 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија14 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија15 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија15 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион16 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија16 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија17 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет17 часа

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија17 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија18 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија18 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа19 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа20 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет20 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија21 час

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Досие