Контакт

Спорт

Марсело ќе биде ставен на трансфер-листата

Објавено пред

Заменик капитенот на Реал Мадрид, Марсело, по завршувањето на сезоната ќе го напушти клубот. „Ел Чингирито“, тврди дека 32-годишниот фудбалер ќе биде ставен на трансфер-листата.

Поранешниот бразилски репрезентативец има договор со Реал до крајот на сезоната 2021/2022. Во Реал дојде од Флуминенсе во 2007 година. Со Реал има освоено 22 трофеи, четири од нов во Лигата на шампионите.

Марсело, во кариерата за Реал, одиграл 517 натпревари, постигнал 38 гола, забележал 100 асистенции.

Оваа сезона, Бразилецот речи и да не игра, бидејќи тренерот Зинедин Зидан, има целосна доверба во Ферлан Менди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Победничката низа на Манчестер сити продолжи, имаат 15 поени предност во Премиер лигата!

Објавено пред

Манчестер сити го забележа и својот 21. триумф едноподруго во сите натпреварувања, откако со 4:1 го совлада тимот на Вулверхемптон и се одвои на фантастични 15 поени пред Манчестер јунајтед на врвот на Премиер лигата, практично обезбедувајќи ја титулата уште на почетокот на март.

Но, за малку неверојатната низа на тимот на Пеп Гвардиола ќе застанеше против „волците“. Сити дојде во водство уште во 15. минута преку автоголот на Леандер Дондекер, а откако им беше поништен гол во првото полувреме поради офсајд, тимот на Нуно Еспирито Гомеш успеа да израмни со гол од глава на Конор Коуди.

Кога се мислеше дека серијата ќе застане на „заокружени“ 20 натпревари, на сцена стапи Габриел Жесус, кој по една убава акција, доби еден „отпадок“, кој сигурно го смести во мрежата. Со осигурана победа, Сити се „размавнаа“ во финишот – Ријад Марез во 91. минута зголеми на 3:1, пред Жесус со вториот гол во 95. минута да стави печат на мечот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса го уништи камбекот на Хезоња, Химки по 17 порази со триумф над Реал

Објавено пред

Со само двајца „странци“, Химки неверојатно успеа да стигне до 78:77 победа над Реал Мадрид, откако Алексеј Швед со положување го донесе рускиот клуб до водство, а одбраната потоа го спречи Фабиен Касер во последниот напад во мечот.

Оваа победа доаѓа по 17 евролигашки порази за Химки, а најзаслужен е Швед со 22 поени, по што следуваа двајцата странци, Ерик Меккалам со 22 и Џордан Мики со 19 поени. Химки имаше седум предност на полувреме (45:38), но Реал израмни на 62:62 на крајот на третата четвртина. Ова е прва победа на преодниот тренер на клубот кој се наоѓа во голема криза, Андреј Малцев.

Во Атина пак, Марио Хезоња го одигра својот прв евролигашки меч по речиси шест години по потписот за Панатинаикос, но до победата стигна неговиот поранешен тим, Барселона со 85:77.

Никола Миротиќ даде 13 од своите 25 поени во првата третина за да ги донесе Барса до рано водство, додека Ник Калатес, во првиот меч против својот поранешен клуб, имаше 9 поени, 4 асистенции и 4 скока. Хрватот Хезоња, пак беше најдобар во ПАО со 21 поен.

ЕВРОЛИГА, 27.КОЛО

Химки – Реал Мадрид 78:77 (17:18, 28:20, 17:24, 16:15)

Зенит Санкт Петерсбург – Алба Берлин 87:71 (23:24, 20:24, 25:19, 19:4)

Анадолу Ефес – Валенсија 99:83 (18:23, 28:17, 22:18, 31:25)

Жалгирис Каунас – Асвел Лион 85:75 (17:20, 23:22, 27:15, 18:18)

Панатинаикос – Барселона 77:85 (17:26, 22:21, 11:12, 27:26)

Макаби Тел Авив –ЦСКА Москва 80:84 (23:23, 10:28, 19:17, 28:16)

Црвена звезда – Баерн Минхен 76:78(10:15, 25:16, 22:19, 19:28)

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве ја помина Специја, Роналдо стигна до својот 20-ти гол оваа сезона!

Објавено пред

Јувентус се доближи на седум поени разлика од првото место на Интер, откако потешко од очекувањата со 3:0 ја совлада незгодната Специја, во меч во кој Кристијано Роналдо стана првиот фудбалер кој 12 години едноподруго во европските топ 5 лиги има барем 20 гола по сезона.

Откако во првото полувреме, само Кристијано Роналдо во финишот успеа да има вистинска шанса за „бјанконерите“, во второто полувреме, конечно, беше скршен отпорот на гостите. Прво повратникот во тимот Алваро Мората во 62. минута од мечот ги донесе Јуве во водство (по проверка на ВАР системот), а потоа во 71. минута, Федерико Киеза осигура бодовите да останат во Торино. На крајот, мечот го круниса Кристијано Роналдо во 89. минута од мечот, што беше негов фасцинантен 20. гол оваа сезона во Серија А, каде што е најдобар стрелец.

Победата доаѓа во совршен момент за Андреа Пирло, кој беше под големи критики по 1:1 ремито со Верона минатата недела, и ги носи Јувентус на 49 поени, три зад второпласираниот Милан и седум зад Интер. Специја, пак, по одличниот старт на сезоната, сега е на 16. место со 25 поени, сепак удобни 7 над зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија10 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија10 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет12 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ14 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија14 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа16 часа

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет16 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет17 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет1 ден

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет1 ден

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа1 ден

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет1 ден

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 дена

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија2 дена

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа2 дена

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет2 дена

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Досие