Контакт

Спорт

Марсело се враќа дома, се договорил со Флуминенсе

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид, Марсело (33), по завршувањето на сезоната ќе го напушти клубот.

Марсело има намера да се врати во Бразил и тоа во клубот каде што ја започна кариерата. „Оле“ тврди дека Марселова се договорил со Флуминенсе.

Марсело во Реал пристигна пред 15 години, со клубот освои 22 титули, меѓу кои четири во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Салах и Мане во директна борба за пласман на Светското првенство

Објавено пред

Познати се бараж двојките од африканската зона за пласман на Светскоот првенство во Катар. Место во баражот изборија десет репрезентации, пет од нив ќе играат на Светското првенство.

Најголемо внимание привлекува пресметката помеѓу Египет и Сенегал, чии најдобри играчи се ѕвездите на Ливерпул, Мохамед Салах и Садио Мане.

Натпреварите ќе се играат на 23. и 29.март.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан го советувал Мбапе: Не му ја мисли оди во Реал

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ, открил дека му дал совет на Килијан Мбапе каде треба да ја продолжи кариерата. Ибрахимовиќ нема дилема дека Мбапе треба да се пресели во Реал Мадрид.

Според она што го пишуваат медиумите, Мбапе има голема желба да го облече дресот на Реал. Ибрахимовиќ го советува да си го оствари сонот.

„Мбапе ме праша за мислење околу неговата иднина и што треба да направи. Му реков дека да сум на неговото место би се пресели во Реал. Лесно е кога играш во својата земја, дури кога ќе заминеш во странство можеш да почувствуваш авантура и да созрееш како фудбалер“, рекол Ибрахимовиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лудница во Мадрид – Атлетико губеше до 91.минута, на крајот ја победи Валенсија

Објавено пред

Атлетико Мадрид со нестварен пресврт, во судиското надополување на времето, ја победи Валенсија со 3:2. Актуелните шампиони се вратија по минусот од два гола.

Атлетико се самоуништија во првото полувреме. Примија два гола од своите грешки, Облак прво потклекна пред Муса во 25.минута, а потоа и пред Уго Дуро во 44.минута.

Во второто полувреме, Атлетико со сите сили тргна во напад, додека Валенсија се определи да го брани водството. Таквата определба на крајот ги однесе во пораз.

Пресвртот го најави Куња во 64.минута. Потоа Луис Суарез пропушти две добри шанси да го израмни резултатот.

Валенсија имаше предност до истекот на 90.минута. Во 91. израмни Анхле Кореа, а две минути подоцна Марио Ермозо го комплетираше пресвртот.

Дуелот траеше 101 минута, главниот судија покажа 11 жолти картони.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија15 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион18 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија18 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија19 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија21 час

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет21 час

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија22 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет22 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија23 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија2 дена

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион2 дена

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет2 дена

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија2 дена

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ2 дена

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија2 дена

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Досие