Контакт

Спорт

Мартинез нема коментар за ситуацијата во Барселона

Објавено пред

Роналд Куман е глава тема во каталонските медиуми. Според нив прашање на денот е кога ќе добие отказ. Нормално е дека наголемо шпекулираат и со имињата на тренерите кои би можеле да го наследат.

Прв на нивната листа е Роберто Мартинез. Актуелниот селектор на Белгија, одбил да ги коментира овие шпекулации.

„Секогаш ќе има шпекулации. Кога ќе изгубите три натпревари во низа, сите зборуваат дека ќе добиете отказ. Шпекулации има и го работите одат добро. Тоа е нормално во фудбалот. Во овој момент немам коментар на таа тема“, рекол Мартинез.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп: Не ми се допаѓа фудбалот на Диего Симеоне

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, одби да влезе во војна на зборови со ривалот од Ливерпул, Јирген Клоп, откако Германецот посочи дека ретко кому му се допаѓа стилот кој го игра шпанскиот шампион.

Под Симеоне, Атлетико направија репутација на еден од најцврстите тимови на планетата, кој можеби не игра блескав тики-така фудбал, но често постигнува резултати, како што покажаа лани кога ги елиминираа Ливерпул од Лигата на шампионите. Клоп, иако посочи дека го почитува Симеоне, призна дека фудбалот не е по негов вкус.

„Дали ми се допаѓа? Не премногу, бидејќи јас и фановите сакаат поинаков стил на фудбал. Но, не не мора да ми се допаѓа, бидејќи тие покажаа дека знаат да се успешни во тешки моменти за клубовите, да ги донесат вистинските засилувања и да станат шампиони. Тоа што го кажав пред година и пол беше поради поразот, најверојатно“, изјави Клоп, посочувајќи на коментарот по поразот во четврт-финалето дека Атлетико не играат „вистински фудбал“.

Минатата сезона во четврт-финалето, Атлетико Мадрид победија со 1:0 дома, пред Ливерпул да вратат идентично по 90 минути на „Енфилд“, а потоа да поведат со 2:0, пред Атлетико да направи луд пресврт за 3:2 победа.

Симеоне даде интересен одговор на критиките на Клоп, велејќи дека „нема ништо да каже“ за германскиот тренер.

„Се грижам само за Ливерпул како тим, иако мора да се признае дека Мохамед Салах е неверојатен играч. Ливерпулт се силни и задоволство е да ги гледаш. Не се плашат да остават место во одбраната, играат со пресинг, со брзина. Мораме да бидеме еднакви во интензитетот и да се обидеме да ги неутрализираме“, вели Симеоне.

Клоп: Не разбирам како можат да играат таков фудбал

Прикажи повеќе...

Спорт

Гравесен е покер-легенда во Вегас – има заработено над 100 милиони долари

Објавено пред

Томас Гравесен, поранешниот дански фудбалер од средниот ред, кој се пензионираше во јануари 2009 откако играше во Реал Мадрид, Евертон, Селтик и Хамбургер, сега има професија која му носи многу поголема заработувачка – мајстор е на покерашките маси.

Според „Дејли стар“, 45-годишниот Гравесен во кариерата има освоено над 100 милиони долари од покер, а веќе осум години живее во Лас Вегас со својата сопруга, чешката маненкенка Камила Персе, каде што соседи му се Николас Кејџ и Андре Агаси. Данецот вели дека неодамна се вратил во Данска.

„Дејли стар“ тврди дека Данецот е вклучен во електронски игри на високи суми – една вечер успеал да загуби 54 милиони во една сесија, но потоа ги вратил парите и заработил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руски е-спортс тим доби 18.2 милиони долари на „Дота 2“ шампионатот

Објавено пред

Рускиот тим „Тим Спирит“ е шампион во „Дота 2“ е-спортс тунрирот, освојувајќи неверојатни 18.2 милиони долари по победата над тимот „ПСГ:ЛДГ“ во финалето.

„Духот“ поведе со 2:0, но противничкиот тим, инаку поврзан со францускиот фудбалски гигант Пари Сен-Жермен се бореше до крај за на крајот да загуба со 3:2. Тие ќе однесат дома 5.2 милиони долари, додека третопласираниот „Тим Сикрет“ освои 3.6 милиони долари.

По групната фаза на турнирот од 18 тимови, кој се играше во „Националната арена“ во Букурешт, Романија, најдобри беа петчлениот тим составен од Русите Јарослав Најденов (Мипошка), Магомед Халилов (Колапс), Александер Хертек (Торонтотокио) и Украинците Мирослав Колпаков (Мира) и Иља Муљарчук (Јаторо).

„Не знам што да кажам, не знам дали ќе ја браниме титулата. Можеби ќе се пензионираме имаме голема награда. Има ли смисла да играме ‘Дота’ повеќе“, вели Најденов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија4 часа

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија4 часа

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија5 часа

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија6 часа

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија6 часа

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ8 часа

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет8 часа

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија19 часа

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија19 часа

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија19 часа

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија20 часа

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија21 час

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија22 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија22 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија24 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Досие