Контакт

Спорт

Мартинез: Во вториот дел со мислите бевме во финалето

Објавено пред

Белгија не успеа да се пласира во финалето во Лигата на нации. Белгијците против Франција испуштија предност од 2:0 по првото полувреме. Французите на крајот славеа победа 3:2, со голот на Тео Ернандез постигнат во 90. минута.

„Првото полувреме беше фантастично. Игравме со многу самодоверба. Во второто не беше добро, премногу со мислите бевме во финалето. Мислевме дека веќе се пласиравме таму. Дозволивме Франција да се врати во мечот и да нè победи“, изјави селекторот на Белгија, Роберто Мартинез.

„Ужасно е кога ќе загубиш на ваков начин. Тешко може да се прифати ваков пораз. Сепак мораме да се насочиме кон натпреварот за третото место, против Италија, и на наредните квалификациски натпревари. До Катар има уште 13 месеци, секој натпревар е шанса да се подобриме“.

Белгија против Италија ќе игра в недела, во Торино, од 15 часот.

Спорт

Шкупи триумфално во дербито, Ренова со „празни раце“ од Чаир

Објавено пред

Лидерот на табелата во ПМФЛ, скопски Шкупи славеше победа со 2-1 на денешниот дуел со второпласираниот тим на табелата – Ренова во рамки на 11. коло од најквалитетната македонска фудбалска лига.

По мирните 45 минути, сите три гола на средбата паднаа во второто полувреме.

Адетуњи ги донесе скопјани во водство во 55 минута, а на 2-0 зголеми Алварез во 69 минута од мечот.

Голот кој им даде надеж на гостите од Џепчиште дека можат да освојат барем бод во главниот град го постигна Мустафов во 83 минута од средбата, но Ренова не успеа да откине од пленот на Шкупи.

По 11 одиграни кола, Шкупи е лидер со 26 бодови, дури 5 повеќе од денешниот ривал.

Трет на табелата пред одигрувањето на натпреварите од ова коло е тимот на Академија Пандев со 18 поени.

Утре се играат преостанатите 5 средби од ова коло:

Борец – Академија Пандев
Пелистер – Брегалница
Шкендија – Работнички
Македонија ЃП – Струга ТЛ
ФК Скопје – Тиквеш

Фото: ФК Шкупи

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси ги „искуба канаринците“ – ги испрати со 7 парчиња во мрежата

Објавено пред

Доминантна игра и супериорна победа имаа попладнево избранците на Томас Тохел во Лондон против тимот на Норич. Челси со убедливи 7-0 ги декласираше „канаринците“ кои од 65. минута играа и со човек помалку поради црвениот картон на Бенџамин Гибсон.

Мрежата на ветеранот Крул се затресе уште во 8. минута. На додавање на Жоржињо, Маунт погоди за 1-0.

Само 10 минути подоцна, а семафорот стоеше 2-0, стрелец на новиот погодок на сините беше Хадсон-Одои.

Веќе во 42 минута се чини победата беше обезбедена. Рис Џејмс по асистенцијата на Маунт носи предност за својот тим од 3-0.

Во вториот дел фудбалерите на Челси продолжија онаму каде што застанаа по првите 45 минути. Чилвел во 57 минута по асистенцијата на Матео Ковачиќ носи предност од 4-0 за својот тим, а 5 минути подоцна водството е зголемено благодарение на автоголот на Аронс.

Шестиот гол во мрежата на Крул го постигна повторно Маунт, овојпат од белата точка, додека последниот удар на гостите им го зададе истиот играч за хет-трик на мечот, во 91 минута.

Со новата победа Челси сега е на плус +4 пред Ливерпул на врвот на табелата во Премиерлигата, додека Норич е „фенерџија“, со само 2 бода по 9 кола и гол разлика 2:23.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон повторно во ринг, сега против 29 години помлад противник

Објавено пред

Легендарниот боксер Мајк Тајсон (55) на почетокот на следната година повторно ќе влезе во рингот.

Според информациите на медиумите во САД, противник ќе му биде јутјуберот, Логан Пол(26).

Тајсон уште од поодамна најави дека планира во февруари пак да се појави во рингот, но не беше познат противникот. Се чини дека изборот падна на Логан пред се поради парите.

„Таа борба се прави поради пари. Тие момци имаат 75 милиони луѓе кои ги гледаат“ неодамна изјави Тајсон.

„Челичниот“ во ноември минатата година имаше егзибициски меч со Рој Џонс, додека Логан ги одмери силите со Флојд Мејведер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет4 часа

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија4 часа

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет6 часа

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион7 часа

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет8 часа

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија23 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија1 ден

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет1 ден

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија1 ден

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија1 ден

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ1 ден

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Досие