Контакт

Спорт

Матераци за Џеко: Секаде каде што беше ја правеше разликата!

Објавено пред

Легендарниот дефанзивец на Интер, Марко Матераци го најави неделното дерби со Серија А – Интер против Јувентус, а притоа направи споредба со актуелниот напаѓач на „Нероазурите“, Един Џеко и првиот голгетер на тимот од „Џузепе Меаца“ од минатата сезона – Ромелу Лукаку.

„Ромелу е феномен, но само во италијанската лига. Џеко е феномен со други карактеристики, но тој е специјален и во Англија и Шпанија, каде и да беше, ја правеше разликата. Јасно е дека со 35 години не може да игра на контри, но добро се сеќавам на периодот додека го носеше дресот на Волфсбург“ изјави Матераци.

Во врска со „Дербито на Италија“:

„Победуваме со 3:1, за стрелци да не претеруваме, јас сум луд за Џеко и Лаутаро“.

Спорт

Конечна одлука на ФИФА – Клупскиот Мундијал во февруари во ОАЕ

Објавено пред

Светското клупско првенство ќе се одржи од 3. до 12.февруари во Обединетите Арапски Емирати, потврди ФИФА. Клупскиот Мундијал требаше да се одржи наредниот месец во Јапонија, меѓутоа дравата се откажа од организацијата поради коронавирусот.

ФИФА, потврди, дека ждрепката ќе се одржи денес од 17 часот во Париз.

На Светското клупско првенство ќе учествуваат европскиот првак Челси, шампионите на Јужна Марикаи КОНКАКАФ, Палмеирас и Монтереј, првакот на Океанија, Оукленд од Нов Зеланд, Ал Ахли од Египет, Ал Хилал од Саудиска Арабоја и домашниот тим Ал Џазира.

Последен домаќин на клупскиот Мундијал беше Катар. На почетокот на годината титулата ја освои Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сопружници од Далас залудно патуваа до Барнли, Кејн ги покани да му бидат гости во Лондон

Објавено пред

Капитенот на Тотенхем, Хари Кејн, ги израдува навивачите кои 31 час патувале за да го гледаат натпреварот на својот омилен тим со Барнли. На крајот поради лошите временски услови Премиер лигата го одложи натпреварот.

Сопружници од Далас биле разочарани од епилогот. Тие патувале 31 час за до следат дуелот на Тотенхем на „Турф Мур“ во Барнли.

На „Твитер“ ја споделиле својата приказна. Објавата ја забележал Кејн кој решил да реагира.

Капитенот ги повикал да бидат негови гости на наредниот натпревар во Лондон. Ветил дека ќе им ги покрие трошоците и дека ќе уживаат на стадионот на Тотенхем во северен Лондон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус може да биде исфрлен во Серија Б и да остане без неколку трофеи

Објавено пред

Регулаторното тело во Италија, кое се грижи за заштита на пазарот (КОДАКОНС), тврди дека фудбалскиот клуб Јувентус, би можел да биде исфрлен во Серија Б, доколку се докаже дека работел незаконски, односно дека со измами остварил предност над конкуренцијата.

Минатата недела финансиската полиција влезе во клупските простории. Под истрага за лажно фактурирање, се претседателот Андреа Ањели, потпретседателот Павел Недвед, поранешниот спортски директор Фабио Паратичи и уште тројца вработени во клубот.

Клубот е обвинет дека остварил профит со лажно претставување на цените на фудбалерите.

„Доколку, клубот на опишаниот начин се стекнал со предност над конкурентите, тогаш првенството не е регуларно, последица на тоа ќе бидат санкции. Покрај казните за одговорните лица ќе биде казнет и клубот. Поради неправилностите ќе бараме Јувентус да биде исфрлен во Серија Б и да му се одземат трофеите кои ги освои клубот во периодот од 2018 до 2021 година“, изјави претседателот на КОДАКОНС, Марко Доницели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија2 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија2 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа4 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија5 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа6 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет7 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Досие