Контакт

Спорт

Матеус: Салихамиџиќ пред две години направи кардинална грешка со тренерот

Објавено пред

Баерн ја одбрани титулата во Бундес лигата и веднаш ги отпушти клупските функционери, извршниот директор Оливер Кан и спортскиот директор, Хасан Салихамиџиќ.

dobivaj vesti na viber

Ситуацијата во Баерн за германскиот весник „Билд“ ја коментираше легендарниот германски репрезентативец и поранешна ѕвезда на Баерн Лотар Матеус.

„Најголемата грешка на Кан е што не успеа да ги убеди сите во клубот во своите идеи. Да успееше, сите ќе застанеа зад него и ќе ја добиеше нивната поддршка. Салихамиџиќ направи кардинална грешка пред две години бидејќи не го задржа тренерот Ханси Флик Но тоа не е се, мислам дека Баерн донесе играчи кои не одговараат на начинот на кој игра Баерн Салихамиџиќ не се согласуваше со Флик околу некои имиња и поради тоа се разделија. Каков играч му треба на Баерн? Тие не можат да најдат врвен напаѓач откако Левандовски си замина. Според мене, Душан Влаховиќ е најдобар кандидат за таа позиција“, изјави Матеус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алекса Аврамовиќ се сели во Москва

Објавено пред

Алекса Аврамовиќ нема да остане во Партизан иако има договор за следната сезона. „Спорт клуб“, повикувајќи се на свои извори објави дека српскиот репрезентативец кариерата ќе ја продолжи во ЦСКА Москва.

dobivaj vesti na viber

Договорот не е потпишан, сите негови детали се договорени, а официјализирањето на трансферот ќе следува по Олимписките игри во Париз.

Аврамовиќ пред Партизан настапуваше за Естудијантес, а беше член и на Варезе, Уника, Борац од Чачак и ОКК Београд.

Што се однесува до црно-белите, тие официјално ги најавија доаѓањата на Франк Ниликина, Габриел Лундберг и Вања Маринковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал го договорил трансферот на Калафиори

Објавено пред

Фудбалерот на Болоња, Рикардо Калафиори многу брзо би можел да биде претставен како ново засилување на Арсенал. Британските медиуми „Атлетик“ и „Скај Спортс“ тврдат дека преговорите се во завршна фаза и дека е постигнат договор.

dobivaj vesti na viber

Вицешампионот на Англија понуди отштета од 40 милиони евра, а уште пет во бонуси. Менаџерот на Арсенал, Микел Артета сака да го засили тимот со играчот кој може да игра како стопер и лев бек, бидејќи на таа страна во одбраната дека имал најмногу проблеми.

На почетокот на минатата сезона тешка повреда заработи сестраниот Јуриен Тимбер, на кого Шпанецот му ја додели улогата на стартер, па на крајот на левата аут наизменично се менуваа Јапонецот Такехиро Томијасу, полскиот стопер Јакуб Кивиор и украинскиот репрезентативец Олександр Зинченко.

Калафиори зад себе има одлична сезона во Болоња, која под водство на сега веќе поранешниот тренер Тиаго Мота обезбеди пласман во Лигата на шампионите.

Овој 22-годишник е левоног и прилично некарактеристичен дефанзивец – силен, брз, но и доволно технички „поткован“ за да им пружи значителна поддршка на офанзивните играчи. Посебно се истакна на последното ЕУРО.

Прикажи повеќе...

Спорт

По Болоња и Џенова покажа интерес за Миовски

Објавено пред

Уште еден клуб од Серија А има желба да го ангажира македонскиот репрезентативец Бојан Миовски. Италијанските медиуми тврдат дека покрај Болоња интерес за Миовски покажува и Џенова.

dobivaj vesti na viber

Болоња би била поголем предизвик за Миовски, бидејќи клубот ќе игра во Лигата на шампионите. Џенова, минатата сезона, ја заврши на 11.место, што значи дека во новата сезона ќе игра само во првенството и Купот на Италија. Но на Џенова и потребен напаѓач, бидејќи се очекува двајцата најдобри од минатата сезона Матео Ретеги и Алберт Гудмунсон да го напуштат клубот.

Абердин за својот најдобар играч бара 8.000.000 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија3 часа

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија3 часа

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ4 часа

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Македонија7 часа

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија7 часа

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија21 час

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ22 часа

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ22 часа

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија22 часа

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија1 ден

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....

Македонија1 ден

„Визер“ предупредува: Патниците да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет денес

Пристигнете на аеродромот најмалку три часа пред летот, апелираат од „Визер“ по денешниот ИТ-колапс. Се очекуваат потенцијални прекини поради тековниот...

Топ1 ден

Пронајдено телото на скопјанецот што се удави во Дојранското Езеро

По преземените мерки и активности, тим пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска, околу 7 часот, во Дојранското Езеро го...

Македонија1 ден

(Видео) Спречена експлозија на над 80 тони гас кај поранешна „Порцеланка“ во Велес

Благодарение на брзата и пожртвувана реакција на храбрите велешки пожарникари избегната е голема трагедија во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“...

Македонија1 ден

(Видео) Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац: со фамилијата се враќале од одмор во Словенија

Во сообраќајна несреќа кај Лесковац едно лице загина, а тројца се повредени. Несреќата се случила кога возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), изминатото деноноќие бележи рекорден број повици...

Македонија1 ден

Пожарот кај Битола локализиран, но сѐ уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Регионалниот ЦУК Битола известува дека Екипите од ТППЕ Битола, НП ,,Пелистер”, ДПД,,Арханѓел” и доброволци се повлечени од терен од пожарот...

Свет1 ден

Полицаец повреден со нож во центарот на Париз, насилникот неутрализиран

Еден полицаец е повреден во напад со нож во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен....

Македонија1 ден

Повеќе од 10 часа делови од Скопје без струја

Повеќе од 10 часа делови од Скопје се без струја по вчерашното невреме проследено со дожд, силен ветер и град....

Македонија1 ден

Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. -Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност...